Přeskočit na obsah

Náhrada mzdy a volna pro dárce krve

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha

Pracovní volno ve vztahu k darování krve upravuje zákoník práce, který v § 200 stanoví, že  zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu.

Dárcovství krve, aferéza, jakož i darování dalších biologických materiálů jsou podle zákona tzv. jiným úkonem v obecném zájmu (viz. § 203 písm. d) a e) zákoníku práce), přičemž je stanoveno, že zaměstnanci přísluší za dobu zde konkrétně uvedenou náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Konkrétně ve vztahu k darování krve platí podle § 203 odst. 2 písm. d) zákoníku práce, že zaměstnanec má právo na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci,

Stručně řečeno, zaměstnavatel nemůže omezovat zaměstnance tím, že by umožňoval zaměstnanci absolvovat odběry krve pouze ve dnech pracovního volna. Pokud objektivně činnost dárce nelze provést mimo pracovní dobu (zaměstnanec je objednán na konkrétní den, na který současně připadá jeho směna), pak zaměstnanci pracovní volno přísluší, a to s náhradou mzdy v rozsahu, jak je uvedeno v předchozím odstavci. Zároveň je třeba připomenout, že i pro darování krve platí obecné ustanovení o překážkách v práci, a sice § 206, který stanoví, že pokud je překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak zaměstnanec uvědomí zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu. Překážku v práci (v daném případě účast u odběru krve) je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli. Ke splnění této povinnosti jsou právnické a fyzické osoby (v daném případě zdravotnické zařízení provádějící odběr krve) povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost (tj. vydat potvrzení o účasti na odběru).

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.