Přeskočit na obsah

Musí mít sestra titul? To pacient neřeší

Financování, vzdělávání, personální politika a kompetence nelékařských zdravotnických povolání - poslední týdny ukázaly, že se jedná o jeden veliký palčivý problém. Na začátku bylo setkání s hlavními sestrami zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji a článek Lenky Petrášové v MF Dnes, který posléze převzal portál Medical Tribune.

Popisuje situaci nelékařského personálu trochu krutě, ale dle velkého počtu souhlasných i negativních reakcí uhodila autorka hřebíček této problematiky na hlavičku.

Je ve zdravotnických zařízeních třeba vysokoškolsky vzdělaných sester, zdravotnických asistentů, nebo stačí sestry bez titulu? Na to můžeme mít řadu názorů, jiný bude mít profesionál, politik, jiný bude mít novinář. Tím zásadním je však názor pacienta, který by měl hlavně získat kvalitní péči. Pacient je v nemocnici proto, že ho něco bolí a potřebuje odbornou pomoc, nezajímá ho, že je na oddělení málo sester, protože nějaká vláda nařídila to či ono. A už vůbec neřeší, zda sestra má či nemá titul.

Ve zdravotnictví pracuji už 29 let. I jako poslankyně několikrát měsíčně sloužím jako záchranář. Vnímám proto velice intenzivně, že je u problematiky nemocničního personálu třeba nalézt systémové řešení. Zda se některá sestra s titulem vyvyšuje nad ostatní, je otázka pouze jejího svědomí, nikoliv politiky. Jako poslankyně spolupracuji na přípravě novely zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, a protože nemám ráda, když se něco děje takzvaně „o nás bez nás“, navrhla jsem kolegům z poslaneckého výboru pro zdravotnictví, že vyslechneme názory, připomínky a poznatky představitelů nelékařského zdravotnického personálu přímo v nemocnicích a dalších zařízeních. Že je v problematice vzdělávání chaos a nedostatek personálu, víme tedy přímo z terénu.

Naším cílem je taková novela, která povede ke spokojenosti vedení a personálu nemocnic, ale hlavně pacientů. Stojíme na začátku, kdy každý podnět může vést k výrazné změně. Rozhodně ale není čas na paniku. Nikdo tu netvrdí, že jsou vysokoškolsky vzdělané sestry zbytečné nebo že by se měly rušit vysokoškolské obory pro všeobecné sestry. Nyní jde ale hlavně o to, abychom popsali všechny problémy a našli správná řešení, která pak bude moci ministerstvo zdravotnictví při přípravě novely zákona použít.

Za tvrzením, že je současný systém v mnohém nesmyslný, si stojím. Na jedné straně je totiž vzdělání a na druhé kompetence, které musí být nastaveny tak, aby každý na pracovišti věděl, co je jeho náplní práce, a byl schopný a ochotný spolupracovat s ostatními. Tato rovnováha u nás zatím chybí. Samozřejmě musí jít ruku v ruce s optimálním počtem personálu na jednotlivých pracovištích. Samotné změny v systému vzdělávání tedy nestačí, a proto chceme ve výboru pracovat i na dalších tématech, jako jsou personální vyhláška, přebujelá administrativa, ale i finanční ohodnocení.

Mnoho práce v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem lidí. Takové jsou požadavky dnešní doby, v nemocnici ale nejsme v továrně na automobilové díly. Aby tento systém fungoval, jsou k tomu třeba vyhlášky a nařízení. Dále zákony, o kterých v ČR rozhoduje vláda a parlament. Nyní je šance napravit předchozí chyby. Nikdy se asi nezavděčíme úplně všem, věřím ale, že novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních vyřeší některé nynější nesystémové věci. I ty, o kterých se pod článkem Lenky Petrášové na Medical Tribune živě diskutuje.


Jana Pastuchová, členka Výboru pro zdravotnictví PSP ČR, zdravotní sestra - zdravotnický záchranář

www.tribune.cz

článek „Chybějí zdravotní sestry. Ty, co se s pacienty bavily“ ZDE

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.