Mrozek: Dojde k poklesu péče
Moderátor (Jan Bumba):
Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes představil klíčový návrh, podle kterého se mají rozdělovat peníze ve zdravotnictví v příštím roce, úhradová vyhláška je takovým rozpočtem....Ministr dnes zdůraznil, že hlavním bodem je, že pacienti by neměli pocítit nedostatek péče. Zdravotnická zařízení se zřejmě, ale na peníze víc napracují, ministerstvo po nich chce racionalizaci péče a jen díky ní prý můžou zdravotníci dostat o 6 a čtvrt vyšší platy, odboráři ale jak víme, požadují hned od ledna o 10% víc. Na lince je teď náměstek ministra zdravotnictví, Petr Nosek.....A také víceprezident České lékařské komory, Zdeněk Mrozek......
.....otázka pro pana Mrozka, víceprezidenta České lékařské komory. Tento návrh úhradové vyhlášky, překvapilo vás to nějak? Nebo komora čekala, že to takhle nějak bude?
Host (Zdeněk Mrozek, víceprezident České lékařské komory):
my jsme za prvé ten návrh úhradové vyhlášky zatím nedostali do rukou, takže ono je předčasné něco hodnotit, něco co nemáme černobíle na papíře, protože jako v jistých slibů a jistých v podstatě plánů jsme tady slyšeli dost, ale rádi bychom viděli černé na bílém, co vlastně pan ministr navrhuje.
To znamená, že v současné chvíli ani nemůžete se vyjádřit k tomu, jestli skutečně pacient nepocítí nedostatek péče?
Zdeněk Mrozek:
No, obáváme se, že v podstatě právě díky tomu, co už jste říkal, díky vzestupu DPH kvůli také inflaci a kvůli tomu, že vlastně do zdravotnictví půjde stejný objem peněz jako minulý rok, tak určitý pokles péče bude muset být.
Pane Nosku, doufám, že už se nám zlepšilo telefonické spojení, ještě jednou se za to omlouvám, říkal jste, že ta úvodní informace nebyla zcela přesná, je to tak? Pane Nosku ano?
Host (Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví):
Ano, takže já bych se to pokusil upřesnit, za prvé tedy my jsme řekli, že nikoliv, že do zdravotnictví půjde tolik peněz letos, že zdravotnictví budeme v příštím roce uhradit tolik peněz, kolik v něm v tom příštím roce přijde, to znamená, jsou tady minimálně určité náznaky udržení, nárůstu, příjem pojistného v letošním roce, jsou tady legislativní opatření, které zvyšují příjem pojistného a tím pádem ten rozhas těch financí pro příští rok a v tomto konceptu jsme tady řekli, že ta stagnace výši úhrad se bude spíše týkat té ambulantní péče, zatímco v té oblasti lůžkové péče vytváříme prostor pro aby ho mohl naplnit, naplnit to prohlášení pana ministra, které učinil minulý pátek, to znamená, zabezpečit ten růst platů v té výši, jak jsme řekli a samozřejmě s tím i vytvořit prostředky pro to, aby bylo možno zohlednit více, aby měla na potencionálně zvýšenou DPH.
Já vám děkuji za to upřesnění, vycházel jsem z informací, které jsem měl k dispozici, ale rozumím tedy správně tomu, že víc peněz půjde do ambulantní péče a méně na lůžkovou?
Petr Nosek:
Ne, obráceně.
Obráceně?
Petr Nosek:
Rozhodně, DPH i v podstatě ten požadavek, který řešíme tím návrhem, tak se směřuje, směřuje k větší část financí, nebo větší část toho potencionálního navýšení směřuje vůči lůžkovým zařízením, nikoliv ambulantní.
A co je pane náměstku ta racionalizace péče, o které jste mluvili na tiskové konferenci?
Petr Nosek:
Tak pan ministr jasně apeloval na to, že určitě jsme si vědomi toho, a věřím tomu, že i lékaři, že jsou určité možnosti zefektivnění při poskytování vlastní péče v oblasti nenastálých nákladů, to znamená, že určitě jsou tady rezervy, že je možnost v uvozovkách, poskytovat rozsah dané péče za méně vynaložených nákladů.
Konkrétně, nějaký jeden příklad?
Petr Nosek:
Můžeme tu věc táhnout třeba k racionalizaci více méně vyžádané péče, to znamená v oblasti laboratorních vyšetření, v oblasti určitě zobrazovacích metod i v oblasti třeba předpisu léků. Myslím si, že každé pracoviště je schopno, je schopno určitě v této věci ještě péči zefektivnit.
Moderátor (Jan Bumba):
Pane Mrozku, myslíte, že takovéto zefektivnění péče, jak o tom mluví pan náměstek, ony rezervy a podobně můžou vést k ozdravění financování českého zdravotnictví?
Zdeněk Mrozek, víceprezident České lékařské komory):
No, já jelikož v nemocnici pracuji, tady už tak velké rezervy osobně nevidím, protože už skutečně dalo by se říct na té vlastní péči šetříme tak, aby jsme postupovali leger artist, ale aby rozhodně ta péče nebyla předražená. Samozřejmě jsou tady určité systémové chyby, ale ty právě jsme neviděli, že by se momentálně řešily. Třeba úhrada léků, přecenění léků ze strany Suklu, další otázkou je vlastně další a další nasmlouvávání nových zdravotnických zařízení i přitom se mluví o tom, že budou zdravotnická zařízení naopak zeštíhlována, a podobně.
Pánové, jak velkou změnou bude platba za diagnózu DRG, proč to zavádět, pane náměstku?
Petr Nosek:
Tak je to určitě ten základní princip, který by měl směřovat peníze pacienta by měl být opuštěn systém, kdy vlastně rozpočty nemocnic jsou stále jakousi minulou výší úhrady a tím, že ty peníze půjdou za pacientem, tak samozřejmě dojde i k přesunu těhle prostředků za tím pacientem, to znamená, nebudou trestány nemocnice, které udělají více práce tím, že dostávají čím dál méně. Ještě si dovolím reagovat na poznámku pana doktora. Vlastní referencování a upřesnění léků přineslo do současné doby už úspory ve výši 5 miliard korun, to znamená, není pravda, že přesně nefunguje, referencování cen vede až k tomu, že naše léčebné prostředky bývají tak levné, že jsou předmětem vývozu zpět za naše hranice.
Pane Mrozku, platba za diagnózu DRG je to podle komory vítaný krok? Peníze půjdou za pacientem?
Zdeněk Mrozek:
Platba za diagnózuje zcela odlišný systém hodnocení nemocnic. Já osobně nevím, jako záleží na nastavení toho systému, záleží na koeficientech a tak dále, jako je to v podstatě ideově úplně jiný systém, než v podstatě současný, který byl takový defakto přídělový systém, takže nemohu říci, jestli je lepší nebo horší, záleží zase na nastavení těchto systémů na kontrole toho systému.
Pane Nosku a jak to bude s těmi platy? Zajisté tahle úhradová vyhláška růst platů dohodnutý v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme?
Petr Nosek:
Do tohoto návrhu vnášíme určité procento navýšení, které pokud dojde k tomu, že nemocnice ošetří stejný počet případů, stejné obtížnosti, jako v celém období, tak by měla mít nemocnice vytvořen prostor pro to, aby tomu rozsahu závazku v tom smyslu, jak to definovali, ze strany ministerstva měly mít možnost nemocnice dostát. Samozřejmě záleží na tom, zda ta produkce bude obdobná, vyšší nebo nižší, pak samozřejmě to bude případ od případu, nemocnice jiné.
Což, ale není to, co chtěli slyšet odboráři?
Petr Nosek:
To určitě ne, ale já si myslím, že není možnost v podstatě paušalizovat a více méně, když to přeženeme, tak budeme platit jisté prostředky na mzdy, aniž by nemocnice léčila, tak to snad nemůžete myslet vážně.
Pane Mrozku, Česká lékařská komora se shoduje s tím výkladem odborů, že platy by měly plošně vzrůst už od ledna, o celých 10%.
Zdeněk Mrozek:
V podstatě takto to vyplývalo z memoranda, že platby za tento rok vzrostou o 10%. Což znamená, že buďto od 1. ledna se navýší o 10 nebo od 1. července o 20%, což ale si myslím, že by byl mnohem závažnější krok do systému, takže nejjednodušší je navýšit od 1. ledna 10.
Uvidíme, jak to nakonec dopadne, děkujeme za rozhovor. Víceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek, na shledanou.....A náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. I vám děkujeme, na shledanou.
-------
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál