Mohu noční služby odmítnout?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Váš dotaz je položen velmi obecně, tudíž obecná bude i odpověď na něj. Odmítnout noční služby byste mohla v případě, že byste podle posudku lékaře poskytujícího pro Vašeho zaměstnavatele byla uznána nezpůsobilou pro noční práci (§ 41 odst. 1 písm. f) ZP). Před zařazením na noční práci je totiž zaměstnavatel povinen nechat Vás vyšetřit poskytovatelem pracovnělékařských služeb (§ 94 odst. 2 písm. a) ZP) a toto vyšetření bude ze zdravotního hlediska pro zařazení na noční práci rozhodující. Dále byste mohla noční služby odmítnout z důvodu gravidity (§ 239 odst. 1 ZP).
Jinak a priori je zaměstnavatel oprávněn nařídit Vám noční služby, a to formou přesčasové práce, kdy podle § 93 odst. 2 zákoníku práce nesmí taková nařízená práce přesčas u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tyto limity by bylo možné vypsat Vám noční služby pouze s Vaším souhlasem. Budete-li tedy sloužit klasické denní směny v rozsahu úvazku 1,0 a k tomu i noční služby, je možné, abyste bez vašeho souhlasu odsloužila např. pouze jednu noční směnu týdně, a to v délce pouze 8 hodin. Zároveň pak musí dodržet pravidla o nepřetržitém odpočinku mezi směnami (§ 90 ZP).
Může však nastat situace, pokud by tomu nebránila např. Vaše pracovní smlouva, že zaměstnavatel některé vaše denní směny vypustí a nahradí je odpovídajícím počtem nočních směn. Za dodržení všech příslušných ustanovení zákoníku práce o rozvržení pracovní doby, seznámení zaměstnance s rozvrhem směn, délce směny, době odpočinku, přesčasové práci apod. si lze rovněž tento postup představit, s ohledem na obsáhlost problematiky a neznalost konkrétnějších údajů z Vaší strany není účelné jednotlivé varianty v tuto chvíli rozepisovat.
Teoreticky by tedy odmítnutí v úvahu připadalo, ale pouze za přesně daných podmínek zakotvených v zákoníku práce, bude záležet na tom, zda je splňujete či nikoliv.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz