Přeskočit na obsah

Mohou praktičtí lékaři nahradit činnost nemocnic?

Projednávali jsem možné úpravy legislativy tak, aby bylo možno peníze přidat všem zdravotníkům - nemocničním, ambulantním i sestrám.

Tedy navýšení ceny práce v seznamu výkonů, standardizace  péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění , omezení duplicit, redukce švédského stolu, apod. Také se pochopitelně hovořilo o možných scénářích vývoje  poskytování péče po 1.3.2011.

Jediné, co tam unisono ze strany ambulantního sektoru zaznělo, a co jsem, pak i zopakoval pro ČTK, bylo, že nemáme signály o tom , že by chtěli naši kolegové svoje  ordinace zavírat, a pokud bude zvýšená preskripce a indukovaná péče z naší strany , budou to muset ZP zohlednit, neb my to platit  formou penalizací nehodláme.

MZ slíbilo pomoc. Také jsme požadovali, aby byla v rámci krajů zřízena informační střediska , kde by se pacienti i anulující lékaři dozvěděli, jakou péči , která nemocnice reálně poskytuje. Toť vše. To , že by praktici mohli suplovat péči nemocnic jsem nikdy nikomu a nikde neřekl a je to  holý nesmysl.

Tedy reakce rozvášněného kolegy, či kolegů je pochopitelná, ale  je de facto reakcí na titulek v novinách či oznámení TV, přičemž realita je zcela jiná.

MUDr. Václav Šmatlák,

předseda Sdružení praktických lékařů

Zdroj: Sdružení praktických lékařů

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.