Místo platu mi chtějí vyplácet mzdu. Mají na to právo?
Jsem zaměstnána jako pracovník v přímé péči v DOZP. Klienti mentálně, tělesně a kombinovaně postižení. Patříme pod pražský magistrát. Ředitel nám oznámil, že od ledna přecházíme z platů na mzdy. Má na to vůbec nárok - odměňovat nás ve mzdách, pokud nejsme soukromý sektor?
Odpovídá Mgr. Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Případy, kdy zaměstnancům přísluší za práci plat, vymezuje zákoník práce v § 109 odst. 3 jednak pozitivně, taxativním výčtem zaměstnavatelů, kteří jsou povinni odměňovat platem, jednak negativně, stanovením zaměstnanců těchto zaměstnavatelů, kterým za práci nepřísluší plat, ale mzda (občané cizích států s místem výkonu práce v zahraničí).
Obecně se plat poskytuje zaměstnancům zaměstnavatelů využívajících na odměňování finanční prostředky plynoucí z veřejných zdrojů, u kterých je zájem na přesné a kontrolovatelné úpravě způsobu a rozsahu čerpání těchto prostředků. Jedná se o stát, územní samosprávné celky, státní fondy, za stanovených podmínek o některé příspěvkové organizace a o školské právnické osoby zřízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí, dobrovolným svazkem obcí.
Z dotazu zaslaného časopisem Medical Tribune lze usuzovat, že tazatel je zaměstnancem příspěvkové organizace. Tyto organizace uplatňují vícezdrojové financování. Pro správné určení způsobu odměňování jejich zaměstnanců je proto rozhodující míra financování z veřejných zdrojů. Povinnost poskytovat zaměstnancům za práci plat se podle § 109 odst. 3 písm. d) vztahuje jen na ty příspěvkové organizace, jejichž náklady na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních právních předpisů.
V praxi to znamená, že příspěvková organizace, které je z rozpočtu zřizovatele poskytován příspěvek na provoz, který je spolu s případnými úhradami podle zvláštních právních předpisů (například úhrady poskytované zdravotními pojišťovnami zdravotnickým zařízením) vyšší nebo roven nákladům na platy a odměny za pracovní pohotovost, je povinna odměňovat zaměstnance platem.
V opačném případě zaměstnancům přísluší mzda. Způsob odměňování zaměstnanců příspěvkové organizace vyplývá při splnění stanovených podmínek přímo ze zákona a není podmíněn souhlasem žádného správního úřadu.
Změna v odměňování zaměstnanců příspěvkových organizací (přechod z „platu“ na „mzdu“) není tedy principiálně vyloučen, je však (jak vyplývá z výše uvedeného) podmíněn zásadní změnou v hospodaření (financování) konkrétní příspěvkové organizace.
www.tribune.cz
Zdroj: MPSV