Přeskočit na obsah

Ministr nežije v reálném světě

Začnu u nadstandardu - můžeme si připlatit za lékaře, co to udělá s pacienty - laiky, ale i se vztahy, s kolektivem, to už ministr nedomýšlí. Bral si příklad v Rakousku.

Jak k tomu, že si pacient vybere např. operatéra, příjde zbytek týmu? Nejsou snad i oni součástí kvalitní a dobře odvedené práce? A také, z této "odměny" si bude operatér hradit nadstandardní materiál? Pomůcky jsou standard a nadstandard a nedělám si iluze, že by v nemocnicích bylo to nejlepší, co je dostupné, obzvlášť s přístupem, který je dnes zaveden, a to šetřit, kde se dá. A věřím tomu, že lékař, který bude „nastandardem“ bude chtít dát svému klientovi to nejlepší nejen ze sebe.

Dle mého soudu je to jen poštvávání zdravotníků, to jak lékařů, tak nelékařů proti sobě a pacient se bude obávat toho, kdo, že ho dostane do rukou a co to je za lékaře, když není ten „nadstandard“ (to bude asi nějaký „cvach“).

Nemocní lidé budou ve stresu nejen ze samotné nemoci, ale i z toho, aby měli toho nejlepšího. Budou lidé zadlužovat své rodiny, aby byli léčeni „nastandardem“?

Pan ministr vysvětluje, že tento návrh jako řešení korupce ve zdravotnictví. Ve světle miliardových úniků a přilepšení si kupříkladu pana Pohanky a Cabrnocha nebo kauz s nákupy přístrojů je úplatek lékaři, pokud by vůbec byl, jen zanedbatelné číslo, a jsem přesvědčena, že lékařů, kteří úplatek ve formě peněz příjmou, je minimum.

A aby tomu bylo ze stran MUDr. Hegera dodáno váhy, tak prý u stomatologů se to osvědčilo.

Tím, že se zavedl nadstandard, prý korupce zmizela. Nevím, jestli si to ministr uvědomuje, ale standard ve stomatologii je nejnutnější záchovná péče, která se v mnohých případech rovná extrakci zubu. Pokud nemáte téměř na výběr, jestli zaplatit nebo ne, nezbývá, než platit.Tedy za předpokladu, že na to máte. Pokud nemáte, jste časem bezzubí, bohužel to je asi z hlediska zdraví to nejmenší. Dostanete totální protézy na pojišťovnu.

Musím říct, že sama bývalá zubařská sestra s postižením se dívat na chrup, vidím to, jak mnoho mladých lidí je bezzubých. Prostě na nadstandard nemají (ano, existují standardy v podobě hrazených pojišťovnou, ale bohužel většinou nesplňují dlouhodobé řešení) a tak chodí bez zubů nebo s chrupem v žalostném stavu.

Z hlediska nemocniční i ambulantní péče je tato vize neradostná. A to pro mne jako člověka, matku i zdravotníka.

Dalším bodem programu byly regulační poplatky - lidé si zvykli a pořád k lékaři chodí, lékaři je vyšetřují a ze zákona pod hrozbou milionových pokut vyberou poplatek. A když pacienti dají 30 kč, dají i 50 kč.

Počkáme, co na to ústavní soud a jdeme do toho.

Pan ministr si vůbec neuvědomuje, že většina lidí nechodí k lékařům na návštěvy, ale že potřebují pomoc, vyšetřit a léčit. A vzhledem k tomu, že regulační poplatek je vázán na určitý kod, tak vybrán být musí. A lidé platí a platí a nemají na výběr, pokud se chtějí léčit. A tady je ten rozdíl v oborech, u stomatologie můžete žít bez chrupu, kdo je však ochoten žít s neléčeným chronickým onemocněním, o onkologických pacientech nemluvě.

A ať už příjde jeden člověk desetkrát se stejným problémem, poplatek se vybírá, statistika roste, nikoho z MZ nezajímá, že to může být chronicky nemocný a potřebuje pravidelné kontroly s celkovým vyšetřením, že při zhoršení stavu přichází k lékaři kdykoli a je opětovně vyšetřován a tím kontrolován jeho stav, progrese onemocnění.

Stejné je to s pracovní neschopností. V dnešní době si jen málo lidí může dovolit, ano dovolit, nechat vypsat pracovní neschopnost. Nejen její výše, ale i to, že se vyplácí až do jednoho měsíce je pro většinu občanů nepřijatelné a devastující rozpočet rodin.

Ale .. dle ministra nadužíváme lékařskou péči. Důvod k tomu, omezit lékařskou a léčebnou péči, třeba poplatky. Na lidech nezáleží, lidí je pořád ještě dost a ušetřit se musí.

Je potřeba vymyslet další odklon peněz, kupříkladu centrální registr se proto báječně hodí. A jistě se najde nějaký další projekt. Ono, už jen to, že platíme zrušený IZIP je důvod. O tom, že z peněz ze zdravotní daně platíme pojišťovně členy dozorčí rady a jiné pány nemluvě.

A to jen jen poplatek u ambulantních lékařů. Poplatek v nemocnici, to se ministr vytáhl s tím, že v domově důchodců si platí dokonce 300 kč na lůžko, ale zapomněl na to, že nemocní, kteří leží v nemocniccích, mají své domovy, kam se chtějí vrátit a bohužel, nájem a poplatky za ně nikdo v době, kdy leží v nemocnici nezaplatí, a že patrně v té nemocnici neleží, protože jim ohromně vyhovuje pyžamo celý den, budíček brzy ráno, otázky na stolici, chrápající spolupacient a sprchy na patře.

Mimo jiné opomněl i to, že v nemocnici pacienta léčí, v domově nemá tak rozsáhlou zdravotní péči.

Možná to bude i tím, že dnes už zdravotníci neléčí, neošetřují, ale poskytují služby. Nazvěte to jiným jménem a máte argument k tomu, aby se dalo vybírat kdykoli a za cokoli. Opravdu nezní dobře – pacienti platí za vyšetření, za operaci primářem. Nazvěte to regulační poplatek, nastandard - zní to mnohem lépe a hranice výše poplatku může stoupat.

Musím říct,že MUDr. Leoš Heger opět nezklamal, jeho argumenty nesouvisí s realitou běžného občana a jediným záměrem MZ a TOP 09 je důsledně připravovat devastaci zdravotnictví do té míry, až nebude koho a kým léčit. A tím pak patrně následnou privatizaci nemocnic soukromými subjekty.

Jsou posilována práva pacientů a na druhé straně jsou jim pomalu odnímány výsady dány ústavou a to ne bezplatnou a dostupnou lékařskou péči. Pomalu se připravuje půda pro poplatek k ambulantnímu specialistovi bez doporučení praktického lékaře, omezení rehabilitační péče a další „reformy“

Nedělám si iluze, že by se ministr začal zajímat o to, proč ještě české zdravotnictví funguje a lidé dostávají dobrou a kvalitní péči.

A proto by se asi ministr Leoš Heger neměl chlubit tím, co nebude jeho zásluha: „Tuzemské zdravotnictví na tom ve své kvalitě není tak špatně, jak jsou mnozí lidé přesvědčeni. Potvrzuje to prý evropský spotřebitelský index zdravotní péče (EHCI), podle kterého se ČR umístila na 15. místě, těsně za sousedním Německem.“

Díky Vám a této vládě to ministře Hegere nebude. Je to díky zdravotníkům, kteří ve většině staví zdraví a uzdravení pacienta před své osobní priority a své potřeby, ač se je snažíte neustále diskreditovat – berou úplatky, berou rukojmí, jde jim jen o peníze apod.

Otázkou je, jak dlouho to ještě zdravotníci budou ochotni tolerovat. Jak dlouho budou tolerovat občané této země omezování zdravotní péče.

Otázkou je, kdo bude občany léčit a zdali se vůbec lékař se svým „klientem“ dorozumí. Otázkou je, jestli vůbec bude léčen. A v neposlední řadě otázka – budou na léčbu „obyčejní“ lidé mít?

Muroňová Monika

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.