Přeskočit na obsah

Ministr, který by byl rád u toho

Když nastupoval do funkce ministra zdravotnictví, věděl, že přichází na nejméně jistý post české politiky. A skutečně - tentokrát trvalo pouhé čtyři měsíce, než lékařští předáci začali volat: Když nám ministr nevyhoví, měl by odstoupit
Leoš Heger, dvaašedesátiletý rentgenolog, dříve respektovaný ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, čelí největšímu nátlaku lékařského stavu v dějinách země.

Zaštítěno marketingovou akcí Děkujeme, odcházíme avizovalo hromadné výpovědi přes čtyři tisíce z celkových šestnácti tisíc nemocničních lékařů. Teď odboráři sčítají, kolik padlo skutečných výpovědí.

Sám proti všem

Ministr čelí Lékařskému odborovému klubu sám, jako solitér. Podporu mu zatím neposkytl nikdo z kolegů v kabinetu. Ba naopak, ministr dopravy Vít Bárta (VV) se snaží vytěžit z Hegerovy zdánlivé slabosti, co se dá. Začal se scházet s představitelem České lékařské komory Milanem Kubkem, prý aby společně připravili reformu zdravotnictví.

Možná si za to Heger může tak trochu sám. Jeho výroky jsou často protichůdné, řeč málo razantní. I proti kampani nemocničních lékařů se rázně postavil až před několika dny. Napsal jim, že pokusy lékařských odborů byly zprvu jen teatrálně přehnané, ale daly se tolerovat jako folklor.

Potom se však ukázalo, že postup Lékařského odborového klubu a představitelů České lékařské komory "se nezastaví před ničím". A že lékaři nemají tak nízké platy, že by jim to bránilo žít kvalitní život.

V dopise konečně zaznělo to, co je holým faktem: "Žádná rozumná vláda nemůže, i kdyby to pokládala za jakkoli potřebné, masivně zvýhodnit lékaře právě v době, kdy krátí veřejné rozpočty a kdy by mohla očekávat vzedmutí nepokojů u dalších profesí."

 

Nebezpečné nůžky

Problémy zdravotnictví Heger umí pojmenovat a také má poměrně jasné plány, jak se s nimi vypořádat. Za nejhorší v českém zdravotnictví považuje to, že se stále otvírají nůžky mezi tím, co medicína může poskytnout, a tím, na co má peníze.

Proto by ministerstvo mělo postupně určit, jakou léčbu budou plně hradit zdravotní pojišťovny a na co už si bude muset pacient připlatit. Chce tak pacientům zarazit, aby s toutéž diagnózou obcházeli více lékařů. A chce, aby peníze šly s pacientem, a nikoli aby nemocnice dostávaly paušální platby.

"To všechno chci dělat pomalu a postupně, rozhodně ne z jedné vody načisto jako exministr Julínek." Naráží však na všech stranách. Naposledy právě s návrhem novely, která má umožnit nadstandardní péči. Výhrady k ní mají odboráři i některá ministerstva.

Ti, kteří znají Hegera osobně z jeho působení v hradecké fakultní nemocnici, přesto dál nešetří chválou. Vyzdvihují jeho schopnost analyzovat problémy a vysokou výkonnost v obtížných dobách. Ta se mu tedy rozhodně bude hodit.

Právo a povinnost

Původně, když dobrovolně složil funkci ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové, si po čtrnácti letech zvládání velkého objemu práce a stresů chtěl trochu odpočinout. Proč tedy bral funkci ministra? Možná pro své přesvědčení, že cílem politiky by měla být odpovědná správa země a věcí veřejných.

Podle něho nemá být společnost řízena ani sociálně tvrdou rukou, ani přehnaně rovnostářsky. Mezi těmito krajnostmi musí být podle Hegera neustále dolaďován rozumný kompromis. Jak se svěřil v jednom z rozhovorů: "Můj pocit vyjádřil Benjamin Kuras. Volně citováno - v naší současné civilizaci je mnoho lidských práv. Je už na čase oprášit některé staré hodnoty a vydat také Chartu lidských povinností.

Okřídlené už je, jak se Heger dostal do funkce. Koncem června mu krátce před půlnocí zavolal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a zeptal se ho, zda chce být ministrem zdravotnictví. Heger prý s něčím takovým nepočítal, ale navzdory absenci času na rozmyšlení odpověděl, že nabídku přijímá. To už je ale - z pohledu dnešních událostí - vlastně dávno.

Teď Heger možná spíš řeší otázku, jestli přežije rok 2011. A odpovídá na ni po hegerovsku neurčitě. "Já nevím. Já bych rád. A myslím si, že už jsme tu reformu rozjeli. Takže já bych byl docela rád u toho. Jestli tu příležitost nedostanu, tak se s chutí vrátím k medicíně. Myslím, že rozhodně mám před sebou ještě pár měsíců a pak se uvidí."

E15, Jana Havligerová | Praha

---

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
"narodil se 11. února 1948 v Hradci Králové, tamtéž vystudoval Lékařskou fakultu UK
"čtyři roky pracoval v zahraničí - v USA, Kuvajtu a bývalé NDR
"v letech 1991 - 1994 působil jako přednosta Radiodiagnostické kliniky FN Hradec Králové, v roce 1996 byl jmenován jejím ředitelem
"v regionální politice působil jako nestraník na kandidátce ODS, zastupitelem města byl od roku 2002
"v roce 2009 vstoupil do TOP 09
"zájmy: veslování, kultura a hory

Zdroj: E15

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.