Milada Emmerová oživuje projekt papírových knížek
Projekt papírových zdravotních knížek prosazovala Milada Emmerová už v roce 2004, paralelně s příchodem elektronických knížek IZIP. Po deseti letech se někdejší ministryně k této myšlence vrací.
Emmerovou k této myšlence přivedly její osobní zkušenosti ambulantní lékařky na I.interní klinice FN Plzeň: „Do ambulance přicházeli lidé, které jsem tam pozvala s odstupem času od předchozí hospitalizace na mém oddělení anebo lidé zatím pro mne neznámí, kteří neměli v ruce buďto nic anebo změť různých lékařských zpráv různých formátů, vydaných v minulosti úplně jinde, s výskytem více než 10 jmen ošetřujících lékařů a z období několika roků,“ píše současná senátorka a dodává: „Nemocný si často nepamatoval přesné názvy a tzv.“síly“ aktuálně užívaných medikamentů, a bylo i možné, že na některé zapomněl….Přitom je známo ze světové literatury, že chronické užívání pěti až šesti druhů léků lze nazývat „léčbou“, zatímco přidávání léků dalších, často nevědomky z pozice lékaře, představuje spíše „otravu“ a nebezpečí kumulace nežádoucích účinků, anebo protichůdných působení některých léčiv.“ Do papírového zdravotního průkazu by zapisovány kromě základních osobních údajů také léky, které pacienti užívají.
„Zdravotní průkazy jsou tedy rokem 2013 na světě a nemocní je nosí s sebou k jakémukoliv lékaři, aby včasná informace byla k dispozici. „Průkaz“ nabízím především lidem seniorského věku a tím poskytuji při jeho řádném vedení informaci i rodině pacienta, aby mohla dohlédnout na užívání doporučené terapie,“ uvádí Emmerová.
Myšlenku papírové zdravotní knížky podporuje také prezident České lékárnické komory PhramDr. Lubomír Chudoba: „Přes spektrum specializovaných softwarových programů zůstane jistě i nadále pro nemalou část občanů jejich preferovanou volbou listinná podoba zápisu jejich osobních zdravotnických informací. Domnívám se proto, že "Zdravotní průkaz" je a bude užitečným pomocníkem, který ve svém výsledku kromě výše zmíněného jistě napomůže uspořit finanční prostředky,ať již vynakládané z veřejného zdravotního pojištění, nebo ve formě spoluúčasti pacientů," napsal Lubomír Chudoba v dopise Miladě Emmerové.
Redakce Medical Tribune požádala šéfa lékárnické komory o podrobnější informace: “Možná se ani neví, že Milada Emmerová jako jedna z prvních zadala tzv. studii proveditelnosti
e-preskripce pro ČR. Budoucnost je jednoznačně ve sdílených elektronicky vedených záznamech. Část lékáren také již řadu let nabízí svým pacientům odbornou službu vedení a vyhodnocování spektra léků (interakce, účelnost dávkování,.. v rámci konzultační služby lékárníka) - jeho lékový profil mu nejčastěji vedou v elektronické podobě v software lékárny, někteří pacienti ale upřednostňují listinnou podobu záznamu,“ uvedl PhrarmDr. Chudoba pro MT.
Milada Emmerová, www.tribune.cz
autorka je členka Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR, bývalá ministryně zdravotnictví
Zdroj: www.tribune.cz