Přeskočit na obsah

Máme lék na krizi zdravotnictví

Jižní Morava - Koncepce lůžkové péče, kterou pro kraj připravuje víc než dvacetihlavý sbor odborníků už bezmála dva roky, počítá se spoluprací všech nemocnic bez ohledu na zřizovatele. Má se stát dlouhodobou medicínou na problémy, které teď vyústily v hromadnou výpověď víc než pěti set lékařů v kraji.

Akutní příznaky přitom musí kraj řešit okamžitě. "Bezpečnostní rada ustavila speciální pracovní skupinu, která se zabývá přípravou krizových opatření," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Do desátého ledna má tým zanalyzovat, jak jsou nemocnice ve správě kraje připravené pro případ, že podstatná část doktorů v březnu po uplynutí výpovědní lhůty opravdu nepřijde do práce. Úkol dostali i jejich ředitelé. Do čtrnáctého ledna musí každý z nich předložit vlastní plán postupu.

"Zatím o tom nevím, s krajem budeme individuálně jednat až příští úterý. S lékaři nicméně jednám stále," potvrdila ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Z šestadevadesáti tamních doktorů jich na podporu odborářské výzvy Děkujeme, odcházíme chce z nemocnice odejít víc než polovina. Seidlová však potvrdila, že i mezi nimi už se mluví o stahování podaných výpovědí.

Že si velká část lékařů svůj odchod nakonec rozmyslí, doufá i Hašek. Dvacátého ledna chce mít na stole modely různých variant situace tak, aby mohl vzniknout celokrajský koordinační plán. První únorové pondělí jej projedná Bezpečnostní rada kraje. A doporučí, co si počít dál.

Trumf, který v rukávu má jen jižní Morava, je navíc vlastní plán lůžkové péče. Příští pátek jej chce představit ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi. "Je to koncepce, kterou nepíší politici. Ale špičkoví odborníci medicíny," řekl hejtman.

Kraj chce od ministerstva souhlas k tomu, aby koncepce do dvou měsíců putovala ke schválení vládě. Kromě jiného chce soustředit péči do superspecializovaných center.

Podle všeho také zeštíhlí síť porodnic. Odborníci doporučují, aby se v každé z nich rodilo nejméně pět set dětí ročně. A podobný plán má i pro přibližně devět tisíc lůžek akutní péče. Je jich zbytečně mnoho.

Výsledkem má být efektivnější spolupráce sítě zařízení, která pacientům v kraji slouží. "Ta má totiž určitě rezervy. Například magnetická rezonance je sice potřebná, ale počítáme nanejvýš s osmi přístroji v kraji. Tak nákladná technologie se má využívat ve dvousměnném provozu," nastínil šéf krajského odboru zdravotnictví Josef Drbal.

Regionální deníky, LUCIE HRABCOVÁ

---

výpovědi v kraji

ve všech jihomoravských nemocnicích pracuje víc než tři tisíce lékařů
výpověď k poslednímu dni minulého roku podalo 563 z nich

Zdroj: Regionální deníky

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.