Mám zastupovat vrchní. Mohu to odmítnout?
Pracuji na oddělení, kde vedoucí je pouze vrchní sestra. Nyní přišlo nařízení, že každá vrchní sestra musí mít za sebe zvolený zástup. Byla dána lhůta, ve které se mohl kdokoli přihlásit, avšak to se nestalo. Jedná se o zástup z řad sloužících sester, zástup by byl za dovolené, nemoc, očr atd. Dotaz zní. Může vrchní sestra za sebe zástup zvolit sama a musí s tím dotyčný souhlasit?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Jde o netradiční dotaz a z části je v rovině výkladu. Nicméně vrchní sestra si na základě pokynu zaměstnavatele za sebe zástup nepochybně zvolit může. Toto její oprávnění vyplývá jak z uvedeného pokynu zaměstnavatele, tak i ze zákonného vymezení činností vedoucího zaměstnance, který dle § 11 zákoníku práce mimo jiné stanoví a organizuje práci podřízených zaměstnanců. V rámci těchto úkolů vedoucího zaměstnance vrchní sestra pověřená k tomu zaměstnavatelem stanoví práci odpovídající zástupu vedoucího zaměstnance a vybere i toho, komu tuto práci uloží.
Pokud jde o druhou otázku, tedy zda vybraný zaměstnanec musí se svým pověřením funkcí zástupce vrchní sestry souhlasit, pak je především třeba vycházet z jeho pracovní smlouvy, případně z obsahu informace o bližším vymezení druhu práce (tuto informaci je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout po uzavření pracovního poměru tehdy, nejsou-li práva a povinnosti vyplývající z pracovního poměru uvedeny přímo v pracovní smlouvě).
Má-li zaměstnanec přímo v pracovní smlouvě uvedeny práva a povinnosti, které pro něj ze smluveného druhu práce vyplývají, a žádné z těchto povinností nelze podřadit výkon vedoucí funkce, resp. funkce zástupce vrchní sestry, pak může tento výkon odmítnout. Jestliže ovšem zaměstnanec má v pracovní smlouvě uvedeno např. pouze „zdravotní sestra“ bez dalšího, pak se bližší podmínky výkonu této práce u zaměstnavatele řídí uvedenou informací, která je v dispozici zaměstnavatele. V takovém případě nelze vyloučit, že činnosti uvedené v této informaci se budou překrývat s činnostmi zástupce vrchní sestry, což by znamenalo, že souhlas zaměstnance s výkonem funkce zástupce vrchní sestry by nezbytný nebyl (viz také např. § 273 odst. 1 zákoníku práce – za plnění pracovních úkolů lze považovat také „jinou činnost vykonávanou na příkaz zaměstnavatele“ – není-li to v rozporu s případným striktním určením v pracovní smlouvě). Pověřená vrchní sestra by tak v této situaci mohla svůj zástup zaměstnanci jednostranně uložit.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz