Malé nemocnice peníze na platy lékařů nemají
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Česko možná opět zažije masivní protesty lékařů.... Opakování akce podobné Děkujeme, odcházíme je znovu aktuální, protože doktoři a zdravotníci ve většině nemocnic zatím nedostali přidáno. ... Ministerstvo vyzývá naopak lékaře, aby žádali peníze po svých zaměstnavatelích. Ředitelem Nemocnice Hranice a taky předsedu Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich, dobrý den.
Pane řediteli, co vy si myslíte o možném novém protestu lékařů. Oprávněný podle vás?
Eduard SOHLICH, ředitel Nemocnice Hranice; předseda Asociace českých a moravských nemocnic:
Tak těžko říct. My bohužel nejsme, nejsme v centru dění mezi odbory a ministerstvem zdravotnictví, protože to memorandum vzniklo bez nás. Nicméně o nás. Je fakt, že a to je potřeba říct zcela jasně, jsme žádné finanční prostředky, které by bylo možno uvolnit na ono zmiňované deseti nebo 6,5% navýšení platů v úhradové vyhlášce nedostali. My dostáváme 98 % záloh roku 2011.
Tedy podle vás se nemůže najít v tom vašem hospodaření nějaká další úspora, která by potom mohla přispět na zvýšení platů lékařů a zdravotníků. Nemocnice na to nemají.
Eduard SOHLICH, ředitel Nemocnice Hranice; předseda Asociace českých a moravských nemocnic:
Nemocnice na to nemají. To zvýšení platů je trvalý výdaj. Těch 6 %, když budeme mluvit o těch 6 % nebo 6,25 %, které byly přidány ve velkých fakultních nemocnicích, tak pro naše nemocnice, které mají 55% mzdové náklady v rozpočtu, to znamená minimálně 3 % zvýšení nákladů. To u takové průměrné nemocnice okresního typu, která má 400 milionů korun roční obrat, je 12 milionů korun ročně, což není možné ze žádných rezerv dlouhodobě vydávat.
Vedení ministerstva tvrdí, že ovšem když našly možné úspory i psychiatrické léčebny, které prý jsou na tom hůř než fakultní nemocnice, které také přidávaly, pak by to neměl být problém ani pro krajské, menší nemocnice. Vy to tak nevidíte?
Eduard SOHLICH, ředitel Nemocnice Hranice; předseda Asociace českých a moravských nemocnic:
Nevidíme to tak. Tam je velký rozdíl mezi malými a velkými nemocnicemi. Jak jsem říkal, my máme 55 až 60 % mzdových nákladů v celém ročním obratu. A velké fakultní nemocnice mají 35 - 40 %. Oni mají velké materiálové náklady, ve kterých jsou schopni eventuelně ušetřit, navíc za sebou mají velkého zřizovatele, kterým je stát, potažmo ministerstvo zdravotnictví. Nám ty dluhy, které bychom vytvořili, nikdo nenahradí. V Asociaci českých a moravských nemocnic z těch 130 nemocnic je polovina nemocnic, které jsou soukromé nebo které mají církevní zřizovatele nebo malé obce. Tam se žádnými dotacemi na provoz anebo na investice nemůžeme počítat.
Upozorňuje předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Děkuji, na shledanou.
Eduard SOHLICH, ředitel Nemocnice Hranice; předseda Asociace českých a moravských nemocnic:
Děkuji taky, na shledanou.
Na druhé lince je redaktor České televize Petr Vašek, dobrý den.
Zástupci Lékařského odborového klubu tedy tvrdí, že Leoš Heger neplní své závazky, když nezajistil desetiprocentní nárůst platů lékařům, zdravotníkům ve všech zdravotnických zařízeních. Opravdu se k tomu ministr podepsal a upsal v tom známém memorandu?
Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Tak nejenom pan ministr, ale upsala se k tomu vlastně celá česká vláda, která jasně řekla, že v roce 2012 zvýší platy lékařů v nemocnicích o 10 % a v roce 2013 že bude brát průměrný lékař 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace. A to prostě česká vláda nezajistila. A to prostě česká vláda nezajistila. Ale na druhou stranu já bych z toho úplně nevyviňoval ty krajské nemocnice, protože přece jenom oni mají jakousi spoluzodpovědnost za platové podmínky lékařů. A i když jak pan předřečník říkal, že nedostaly, nedostaly na to peníze, tak vlastně mohly nějaké peníze ušetřit. Ale jak jsme slyšeli, tak vlastně v krajských nemocnicích nedostali lékaři vůbec nic. A třeba oproti těm psychiatrickým léčebnám tam opravdu také ty podmínky nejsou úplně nejlepší a mnohé přidaly aspoň těch 6 a čtvrt procenta. Takže úplně bych z toho nevyviňoval ani ty kraje. Nicméně pokud jste se ptala, kdo to slíbil. Tak samozřejmě to slíbil ministr zdravotnictví a potažmo celá vláda. To je v tom memorandu, tam je to jasně psáno, dáno, tam je to jasně napsané. Tam není moc o čem spekulovat.
Tam vidíte tedy rezervy v hospodaření menších nemocnic a taky krajských zařízení tak, aby se našlo na stabilní výdaj, na růst platů.
Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Určitě je co zlepšovat. Když se podíváte, za co se utrácí peníze, tak teď máme aktuální kauzu ve středních Čechách, za co se utrácí peníze v krajských nemocnicích tam nebo za co se utrácely. Tak když se podíváme na některé předražené zakázky například v Ústeckém kraji, ale i v dalších některých dalších krajích, na sporné předražené zakázky, tak určitě je kde brát. A krajské nemocnice určitě mají, mají rezervy v tom, že by mohly přidat, přidat lékařům i ze svého. Úplně bych je z toho opravdu nevyjímal, protože oni jsou naprosto zodpovědné za peníze, oni dostávají peníze od zdravotních pojišťoven. Nikoliv ministerstvo zdravotnictví. Problém pana ministra je, že slíbil něco, co úplně nemohl splnit, což si možná mohli odboráři před tím rokem a půl uvědomit.
Podotýká redaktor České televize Petr Vašek. Díky, na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál