Přeskočit na obsah

Mají zdravotnické odbory důvod k obavám?

Moderátor (Jan Bumba):
Lékařům v nemocnicích sice stouply platy o 5 až 8 tisíc korun, ale stále silněji se ozývají obavy, že v příštím roce především nebude dost peněz na zvýšení mezd, ke kterému má dojít na základě onoho memoranda zmíněného. Dagmar Žitníková je předsedkyní zdravotnického odborového svazu.

Je to pravda, že vaše dnešní tiskovka měla být jakýmsi varováním před tím, k čemu může dojít v příštím roce?

Dagmar Žitníková:
My jsme chtěli upozornit na tu situaci, která v současné době ve zdravotnictví je, a na to, že se pan ministr v memorandu zavázal, že příští rok adekvátně zvýší platy i ostatním zaměstnancům ve zdravotnictví. Takže v předstihem poměrně dost velkým, kdy se začíná vyjednávat o úhradách na příští rok, kdy se v sociálních službách začíná vyjednávat o výši státní dotace, chceme tento problém znovu otevřít, připomenout, a chceme prostě prezentovat požadavky našich zaměstnanců.


Než se ještě podíváme na výhled do budoucna. V tom uplynulém půlroce šlo všechno podle dohody, uzavřené na závěr akce Děkujeme, odcházíme?


Dagmar Žitníková:
Na to by Vám lépe odpověděl pan doktor Engel, předseda Lékařského odborového klubu.


Neslyšeli jsme o žádných velkých problémech.

Dagmar Žitníková:
Nemocnice, které třeb zrovna v daném období měly například prodlevu s plněním těch smluv, tak některé si vzaly třeba i překlenovací úvěry, aby mohly naplnit to memorandum. Takže tam asi nějaký větší problém nebyl. Spíš je to otázka výhledu do budoucna.

Právě, proč by, pokud zatím to jde víceméně podle plánu, proč máte nějaké obavy z toho, jak to bude dále, jak to bude v budoucnu?

Dagmar Žitníková:
Obavy máme poměrně velké, protože zdravotní pojišťovny na svých posledních jednání avizovaly, že se chystají zdravotnickým zařízením vyplatit pouze 95 procent úhrad, které jim vyplatily v roce letošním.


Znamená to automaticky, já se moc omlouvám, nechtěl jsem Vám skákat do řeči, ale znamená to automaticky, že by pak nebylo na zvýšení platů zdravotníků?


Dagmar Žitníková:
Ano, téměř automaticky by to znamenalo, že by nebylo na zvýšení platů zdravotníků, protože příští rok má vzrůst ještě daň z přidané hodnoty, samozřejmě bude nějaká inflace. A reálně by se mohly příjmy zdravotnických zařízení propadnout až o 13 procent. A to by byl skutečně obrovský problém.

Předsedkyně zdravotnického odborového svazu Dagmar Žitníková. Děkuji Vám za rozhovor. Na shledanou.

Dagmar Žitníková:
Na shledanou.

Na druhé lince je redaktor České televize Petr Vašek, který se dlouhodobě zabývá zdravotnictvím. Dobrý den, Petře.

Je finanční výhled zdravotnictví, pokud jde o platy zdravotníků, opravdu tak tristní nebo varovný, jak říkají odbory?

Petr Vašek:
Zdravotním pojišťovnám peníze dochází, nebo rezervy docházejí. Ale podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví, ten výhled zas až tak špatný není. Rozhodně není tak špatný, jak naznačují například zdravotní pojišťovny, že by musely snižovat úhrady o 5 procent. Podle oficiálních čísel ministerstva zdravotnictví mají pojišťovny, zdravotní pojišťovny příští rok vydat něco přes 219 miliard korun a 218 miliard mají mít příjmy. Takže tam je zhruba deficit něco přes 1 miliardu. A v těchto penězích je podle údajů ministerstva zdravotnictví vlastně zahrnuto i to navýšení platů zdravotníků. Takže mně to dnešní prohlášení trošku připadá jako nátlaková akce a pokus připomenout se vlastně, aby na to ministerstvo zdravotnictví nezapomnělo, že opravdu slíbilo zvýšit od příštího roku platy o 10 procent.

V těch miliardách se ne každý vyzná, ale abych se v tom neztratil, zeptám se úplně jednoduše, je zdravotnictví v takovém finančním stavu, že bude možné splnit ten slib na 10procentní navýšení platů v příštím roce?

Petr Vašek:
Samozřejmě, že je to jenom otázka politických priorit. Ve zdravotnictví se protočí 300 miliard korun ročně. A to 10procentní navýšení lékařům a sestrám, to slibované v memorandu, by mělo stát zhruba 4,5 miliardy korun. Takže to záleží pouze a jen na politických prioritách a na tom, jestli bude chtít ty peníze přidat pan ministr Heger. A pokud dneska například VZP říká, že dá nemocnicím o 5 procent méně, tak to ve vší úctě tedy k šéfovi VZP nebo k šéfům jiných zdravotních pojišťoven není úplně až tak důležité. Protože pokud se nedohodnou zdravotní pojišťovny s poskytovateli zdravotní péče, s lékaři, tak poslední slovo bude mít pouze a jen ministr zdravotnictví. A na něm bude záležet, jak rozhodne. Takže on bude tím posledním arbitrem. A bude záležet, jestli bude chtít dodržet to memorandum. A já si úplně nedovedu představit, že by to memorandum nedodržel, protože ho slíbil.

Redaktor České televize Petr Vašek. Děkujeme. Na shledanou.


Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.