Přeskočit na obsah

Louny: téma číslo jedna je zdravotnictví

Okres Louny - Parlamentní volby do Sněmovny se v ČR konají v pátek a sobotu. Nyní procházíme od stran masáží, jestli je lepší daně snížit nebo zvýšit, jestli bude vůbec na důchody nebo jestli bude i na třinácté...

V pozadí ale často zůstávají regiony. Co kandidáti na poslance chtějí udělat pro svůj okres? Nevíte? Žatecký a lounský deník proto připravil duel kandidátů z regionu.

Pozváni byli zástupci ČSSD, ODS a KSČM. Jan Čermák z ČSSD se nakonec omluvil, byl v době vrcholící kampaně časově zaneprázdněn, odpověděl písemně. Vladimír Záhorský (ODS) a Václav Beneš (KSČM) ale živě diskutovali o zdravotnictví v okrese Louny, o důležitých silnicích, nezaměstnanosti, porcování medvěda nebo extremismu.

Zdravotnictví

Situace ve zdravotnictví v okrese Louny není vůbec ideální. Nemocnice v Lounech zavřená, Žatec má za sebou velmi těžké období a přežila jen díky pomoci od města. Jak dál? Kde hledat pomoc?

Beneš: Největší rána zasáhla lidi z Loun, kde byla po pěti letech provozu uzavřena soukromá nemocnice. Bylo to v minulosti nesprávné rozhodnutí od lounských zastupitelů, nechci jim sahat do svědomí, asi každý, který hlasoval pro tak nevýhodnou smlouvu, by měl z toho vyvodit politickou odpovědnost. A pomoc? Doufám, že i Ústecký kraj změní náhled na nemocnici v Žatci, a že tam budou pravidelně proudit finanční prostředky. Ne jen občas.

Záhorský: Bohužel, je pravda, že dostupnost zdravotní péče se od roku 1990 v okrese Louny spíše zhoršovala. Je třeba změnit systém. Z hlediska organizace by bylo nejjednodušší, aby v každém okrese byla alespoň jedna kvalitní nemocnice, mělo by to být v zájmu státu. Nemusí být veliká, ale alespoň jedna by měla být garantovaná. Se základními obory, základní péčí. Nástroje pro vytvoření takového systému jsou ale právě jen ve Sněmovně, změnou zákonů. Navíc nás v dalších letech bude v okrese Louny, který pro lékaře není tolik atraktivní, čekat další problém. Stáří lékařů a vzdělávání nových.

Beneš
: To už se projevuje i teď se zubaři. Hejtmanka na svém dni naznačila, že je problém i s lékaři do záchranky.

Záhorský:
Hejtmanka také řekla, že zdravotní péče na Lounsku je zabezpečena dostatečně. Není dostatečná, je to chyba. Sanitky jezdí dlouho kvůli uzavřené silnici, Lounsko na zhroucení systému vůbec nebylo připravené.

Shodnete se tedy, podpořit nemocnici všemi způsoby. Co kraj, měl by posílat pravidelně peníze?


Záhorský:
Kraj dostává část finančních prostředků z peněz občanů okresu Louny. Vyberou se tu, v rámci rozpočtu se přerozdělí, kraj je využívá ve svém rozpočtu. Jsou to tedy i peníze lidí odtud. Proto si myslím, že by měl být vytvořen systém pravidelných příspěvků na nemocnice z části těchto peněz.

Beneš:
Při sestavování rozpočtu Ústeckého kraje by se podle mého měla jednoznačně objevit položka Nemocnice Žatec. Je pak otázkou diskuze, kolik peněz by tam mělo jít.

Kraj před několika dny poslal první kapku, milion korun. Několik let ale nemocnice bojovala marně, přitom oba tvrdíte, že pomoc z kraje by měl dorazit. ČSSD, ODS i KSČM má své zastupitele v kraji, proč to tedy nešlo dříve?

Záhorský: Peníze přišly z fondu hejtmanky, musíme za ně samozřejmě poděkovat. Nechci se nikoho dotknout, ale vždy v předvolební kampani to bývá, že představitel té strany, která zrovna je u fondu hejtmana, poskytne nějaký příspěvek, aby to bylo vidět. Když ale porovnáme příspěvky města a kraje, tak kraj dává málo. Na druhou stranu je pravda, že kraj podporuje, a musí podporovat, hlavně své nemocnice, které vlastní. Každý vlastník se musí starat o svůj majetek.

Před časem měla hejtmana ale i ODS, také mohl něco poslat, ale nic nepřišlo. To samé platí pro KSČM, má také dost zastupitelů.


Záhorský:
Myslím, že něco málo se posílalo. Snažili jsme se pomáhat nemocnicím jinou cestou, například zřízením stanice lékařské první pomoci, peníze za ni se pak staly částí příjmu zdravotnického zařízení. Je pravda, že peníze nechodily, a právě proto je potřeba tento systém změnit.

Beneš: Překážky žatecké nemocnici kladly i zdravotní pojišťovny, byl velký boj, aby se přístup pojišťoven změnil. A pak i politická vůle vedení kraje nebyla taková, žatecká nemocnice neseděla bývalému panu hejtmanovi za ODS. Když hejtman nechce, je to těžké.

Co Louny? Tam kraj po otálení posílil záchranku, mluví se o zřízení chirurgické pohotovosti. Je to reálné?


Záhorský:
Je to takové velké přání, budu tomu fandit, ale, že by to fungovalo, tomu moc nevěřím. Něco podobného jsem už v jedné nemocnici zažil a nefungovalo to. Potřebujete několik kvalifikovaných lékařů, ty nemohou sehnat ani velké nemocnice, nemůže tam dělat nezkušený lékař. Navíc sestry, rentgen, také nepřetržitý. To bude obtížné zajistit.

Beneš: Férové by asi bylo vůči lidem na Lounsku, takovou ambulanci tam mít. Pokud ale odborníci řeknou, že to jde, a že to má smysl. Ale je pravda, že to není jen o lékařích.

Regionální deníky, Hynek Dlouhý

 

ODS: Záhorský

Lékař z Podbořan, v současné době také zastupitel města. V minulosti působil také v krajském zastupitelstvu, byl radním pro zdravotnictví a sociální věci. V roce 1992 byl zvolen do tehdejšího Federálního shromáždění.

---

KSČM: Beneš

Starosta Blatna na Podbořansku, původním povoláním elektrotechnik. Před časem kandidoval také do Senátu, ale neúspěšně, za volební obvod Louny a Rakovník nakonec zvítězil Marcel Chládek z ČSSD.

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.