Přeskočit na obsah

Lepší zdravotnictví? Přejmenujme nemoci!

Samozřejmě nikdo nedělá hloupé chyby typu označit apendicitidu za nádor mozku. Je třeba ale „nepřehlédnout“ nějakou tu chybějící červenou krvinku – a hned je případ komplikovaný anémií, mnoho článků už bylo napsáno o „záhadně“ nesamostatných novorozencích atd. Systém nesystém – základní pravda je stejná. Peněz je dané množství a změna posuzování úhrad peníze nevyrobí. Se systémem DRG nepochybně naše populace více onemocněla a komplikací přibylo. Konečně, když odměňujeme horší stav pacienta místo jeho udržení v naprostém zdraví… Snad to nikdo nebude brát vážně.

Odhlédnuto od našich specifik se ale dotýkáme světově aktuálního tématu. V onkologii víme, že mnoho názvosloví pochází z vidění patologie v 19. století. Dnes je ale všechno mnohem dál. Malignita z pohledu imunohistochemického nebo genetického je po čertech různorodá patologická jednotka s různorodou prognózou. Nazývat to jedním slovem je hrubá chyba. A vadí to tak mnoha lékařům v čele s Národním onkologickým ústavem USA v Bethesdě. Neskutečně mnoho pacientů prožívá značná muka, když je jim diagnostikována třeba NMSC (rakovina kůže odlišná od melanomu). To je děsivý název. Za ním se schovává vesměs superficiální podoba bazaliomu, odstranitelná spolehlivě fotodynamickou terapií, často prostým zmražením dusíkem. Mnoho lékařů neodolá „zvítězit nad rakovinou“ a pacient si to patřičně prožije, než lékař oznámí úspěch a dostane od bonboniéry výš odměnu spojenou s vděčností až za hrob.

Podobně neškodný může být tzv. Barretův jícen, duktální carcinoma in situ v prsu, počínající nádor prostaty nebo leukoplakie na děložním čípku či v ústech. Mnohé známé celebrity prožily a spolu se svými „mimořádně talentovanými lékaři“ zvítězily za velké celonárodní pozornosti nad těmito nálezy, které jsou většinou neškodné. Potřeba je jen je pravidelně sledovat. Místo toho nastupují heroické výkony, bezesné noci pacientů a Pyrrhova vítězství lékařů. Mnohé tyto léze stejně časem znovu narostou. „Proč děsíme lidi slovem rakovina, které každý chápe jako agresivní léčbu nebo smrt, když jde o nálezy, které málokdy zmalignizují a stačí je jen sledovat?“ ptá se profesor Esserman z UC San Francisco.

Jakmile doktor Esserman přestal užívat slovo „rakovina“ pro počínající patologie v urogenitálním traktu a zařadil méně děsivá slova, stoupl počet pacientů ochotných toliko k pravidelnému pozorování. Poklesl počet komplikací, stres pacientů a náklady. Počet úmrtí se nezměnil… Každý lékař rád zvítězí nad „rakovinou“, zejména když se jedná o nález, který je málo nebezpečný. Kromě ega lékaře však trpí vše, pacientem počínaje a financemi konče. USA už reagují a třeba bylo zakázáno plošné vyhledávání karcinomu prostaty, pakliže neměl pacient další komplikace (metastázy). Nádor je častější, než jsme si dříve mysleli, ale vesměs roste natolik pomalu, že nestačí pacienta zahubit. Komplikace z operačních řešení měly na svědomí větší škody. To přibrzdilo velké průmyslové odvětví – testy PSA na každém rohu počínaje a třeba robotickými operacemi konče. Úspory jsou v miliardách dolarů.

Národní onkologický institut v Bethesdě se domnívá, že prostým přejmenováním bagatelních onemocnění, která dnes mají v sobě slovo „rakovina“, můžeme ušetřit nejméně 10 % prostředků, které mohou jít do léčby skutečných pohrom. Ale nejde jen o onkologii. Známý newyorský expert A. E. Caroll je nešťastný, jak se v posledních pěti letech zdesetinásobily prostředky vydané na léčbu kojeneckého refluxu – rozuměj dítě zvrací po kojení. Vzhledem k nedovyvinutému trávicímu systému a stravě mlékem přirozené, leč rodiče platí v průměru 150 dolarů měsíčně za léky za novou nemoc, vesměs bez viditelných efektů… Stejně tak otázka, zda doporučení, aby 100 % Afroameričanů starších 65 let bralo denně statiny, není k smíchu… Na to je krásné anglické slovo „overtreatment“ – přehnaná či zbytečná léčba.

Závěr je prostý. S děsivým slovem rakovina zacházejme opatrněji. I když nás zdravotní pojišťovny v ČR nyní motivují, abychom u každého našli co nejstrašlivější diagnózy, zkusme si uvědomit, že naším hlavním pravidlem má být nihil nocere. Zde nevyslovením děsivého: „Máte rakovinu,“ když přitom jde třeba jen o bazaliom… Jak známo z Bible, na počátku bylo slovo. A nemělo by být bráno na lehkou váhu.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.