Lékařské odbory poprvé zakolísaly: chtěly prý jednat o kompromisu
Prvního března nepřijdeme do práce, varují nespokojení lékaři z nemocnic. Když jim vláda nedá vyšší plat, budou si prý hledat nová místa. Jako základ doposud požadovali 1,5 až trojnásobek průměrné české měsíční mzdy, tedy asi 70 tisíc hrubého. Výpovědi zatím podala necelá čtvrtina z nich - konkrétně 3772 lékařů. Většinou jde o anesteziology, chirurgy, internisty a gynekology.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger jim peníze nabídl. Ale ne hned. "Dnes není takové skokové navýšení mezd možné," řekl. Spustil ale rozsáhlou reformu. Tou chce "ucpat největší černé díry zdravotnictví". Všechny peníze, které se takto podaří ušetřit, mají plynout do platů zdravotníků - nejen lékařů, ale i sester. Na výsledky si ale musejí rok počkat.
Urychlená reorganizace nemocniční péče
Ministr se navíc domluvil s kraji na reorganizaci nemocniční péče. Podle statistik je totiž plně vytížených jen osmdesát procent lůžek. Pomoc s pacienty slíbili také zástupci praktických lékařů a ambulantních specialistů. Případné problémy se očekávají spíš lokální.
Chybějící lékaře mohou je nahradit odborníci ze zahraničí - už dnes v Česku pracuje 2129 zahraničních lékařů. Většinou jsou to Slováci, Poláci a Ukrajinci.
O spolupráci projevilo zájem i Bulharsko. "Plat lékařů v bulharských nemocnicích je necelých devět tisíc korun měsíčně. Česko je pro bulharské lékaře lákavé i vzhledem k jazyku a díky tomu, že tu už žije desetitisícová bulharská komunita," potvrdil Martin Jovčevski z bulharského velvyslanectví v Praze.
Stačil by kompromis
Lékařské odbory jsou proto zklamané. "To by bylo dobré. Zatímco pro nás peníze nejsou, Bulharům by stát kurzy češtiny zaplatil," odmítá takové řešení koordinátorka krajských odborů Lenka Doležalová.
Lékaři podle ní očekávali jednání na ministerstvu zdravotnictví. Žádné prý ale nepřišlo. "Nikdo z nás si nemyslel, že by ministr naplnil sto procent našich očekávání a požadavků. Nečekali jsme skutečných sedmdesát tisíc. Chtěli jsme ale jednat a domluvit se na kompromisu," řekla. S kolika penězi by se nakonec lékaři spokojili, ale neupřesnila.
Podobně kritizoval ministra Hegera i šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. "Ani jednou jsme nedostali pozvání k jednání," postěžoval si. Odbory proto vyhlásily druhou fázi protestu: vyzvali lékaře, aby vypovídali také dohody o provedení práce. Na ty lékaři často slouží přesčasy.
Zřídit chce Engel také konto pro méně movité lékaře. "Je možné, že některé kolegy brzdí ve výpovědi to, že nemají našetřeno dost peněz a nevydrželi by pár měsíců doma," vysvětlil. Peníze na konto mohou posílat sympatizující kolegové ze soukromého sektoru i veřejnost.
Veronika Rodriguez Týden.cz
Zdroj: Týden.cz