Lékaři si stěžují na nové, často prý absurdní povinnosti
Lékaři si stěžují na nové, často prý absurdní povinnosti. Od 1. dubna musí například zapsat do počítače i to, že při vyšetření uchopí dítě. Podle nové reformy totiž použijí omezovací prostředky. Poslechněte si sami, jak to v praxi měsíc od zavedených změn funguje.
osoba:
Tomášku, my tě prohlídneme, ano, abychom viděli, jak jsi nám vyrostl. Zvážíme tě, změříme a změříme tady svaly, ano. Tady vidíte, že pacient nesouhlasí, ale maminka souhlasí. Takže napíše pacient s preventivní prohlídkou nesouhlasí, ale maminka souhlasí. A protože mu není 15, tak nemusíme dávat žádost soudu o určení kolizního opatrovníka.
Lucie MAXOVÁ, redaktorka:
Tak to je pouze jedna z mnoha formalit, kterou musí lékaři už téměř měsíc dodržovat. Na souhlas s vyšetřením se musí ptát třeba i tříletých dětí. Za naprosto zbytečné to považuje i tatínek Tomáš Novotný.
Tomáš NOVOTNÝ, otec dítěte:
Myslím si, že ty malý děti ani nejsou schopný takhle odpovídat, že jo, tý paní doktorce, že jo, určitě no. Asi ta spolupráce těch dětí u těch větších by byla dobrá, ale u těchhle malejch si myslím jako, že je to zbytečný, no.
Lucie MAXOVÁ
Ministerstvo zdravotnictví si však stojí za tím, že změnami chrání nejen malé pacienty, ale také lékaře.
Milan KOPECKÝ, moderátor:
Tolik příspěvek redaktorky Lucie Maxové. Na telefonní lince je jihlavská dětská lékařka Ivana Svítilová. Dobré odpoledne.
Ivana SVÍTILOVÁ, dětská lékařka:
Dobré odpoledne.
Milan KOPECKÝ
Ministerstvo zdravotnictví si stojí za tím, že změnami chrání nejenom malé pacienty, ale i lékaře. Co si o tom myslíte, paní doktorko?
Ivana SVÍTILOVÁ
Já, takhle, myslím si, že vy máte na mysli asi ten zákon o udělování těch souhlasů. Já si myslím, že ministerstvo v tomto zřejmě úmysl mělo dobrý, že by chtělo chránit děti i lékaře, ale tady je, pokud někdo řekne A, musí říci i B. To znamená, že ten zákon musí být sepsán tak, aby bylo opravdu jasné, kdy je ten souhlas nutný a kdy je zbytečný. A ten zákon v tomto smyslu je příliš vágní. Není tam jasně řečeno, které zákroky konkrétně souhlas těch obou rodičů vyžadují, které kde ten, kde ten souhlas obou rodičů je zbytný. Čili chtělo by to udělat novelizaci tohoto zákona a upřesnit všechny tyhle ty aspekty.
Milan KOPECKÝ
Nicméně v tuto chvíli zákon platí. Jak to probíhá v praxi třeba u vás v ordinaci?
Ivana SVÍTILOVÁ
Probíhá to například tak, že my ohledně třeba očkování nepovinného, které si volí rodiče, ten souhlas vyžadujeme, protože máme rozbor právníka České lékařské komory a právníka našeho Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Protože je to jeden z výkonů, které mohou významným způsobem ovlivnit zdraví nebo život dítěte. Takže probíhá to tak, že pokud ti rodiče přijdou a avizují včas, tak dostanou včas od nás formulář a maminka nechá ten formulář od tatínka podepsat. Bohudík teda není nutné, aby ten podpis toho rodiče byl notářsky ověřen, čili pokud je takto čas, tak maminka, to očkování o den odložíme a maminka přijde druhý den na očkování znovu. Dítě naočkujeme s tím, že už máme doklad od obou rodičů. Samozřejmě s podpisem mým jako zdravotnického zařízení a lékaře.
Milan KOPECKÝ
Můžete tedy shrnout, co vám ty změny od 1. dubna daly a, řekněme, co vám i vzaly?
Ivana SVÍTILOVÁ
No, daly, oni nám spíš přinesly teda opravdu velkou administrativní zátěž. Na druhé straně jak jsou ty krásné ztráty, tak nám daly i pocítit velkou sympatii rodičů, kteří stojí na naší straně a většinou všechny tyhle ty administrativní zátěže pokládají za zbytečné. Protože jak mně vysvětlují, prostě my jsme si vás zvolili, máme svobodnou volbu lékaře, takže pokud bychom nechtěli, tak bychom s tím zákrokem nesouhlasili a nechodili bychom. Samozřejmě musím podotknout, že ty pacienty nebo jejich rodiče jsem o těch vyšetřeních daleko v minulých letech vždycky informovala a vždycky nějakým způsobem jsme se dohodli. Čili obě strany to pokládají víceméně za nadbytečné.
Milan KOPECKÝ
Říká ve středečních Událostech regionu jihlavská lékařka Ivana Svítilová. Díky za odpovědi a na slyšenou.
Ivana SVÍTILOVÁ
Děkuji, na slyšenou.
ČRo - Vysočina
Zdroj: ČRo - Vysočina