Přeskočit na obsah

Lékaři se šikují k dalším protestům: Chceme slíbených 10 procent

Stáhněte výpovědi, protestní akce končí. Tak vyzval přesně před půl rokem na čtyři tisíce nemocničních lékařů šéf odborářů Martin Engel. Podepsal právě memorandum s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Osmnácti tisícům doktorů tak zajistil příjemný platový skok - na účty jim začalo chodit o pět až osm tisíc korun měsíčně víc. Exodus zdravotníků se ale nezastavil.

"Pracovat v Česku jako lékař? Ne, to se nevyplatí. Po studiích medicíny jsem do praxe ani nenastupoval. Jako řemeslník si vydělám víc," tvrdí třeba Zdeněk z Prahy, jeden z absolventů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Místo šití řezných ran raději montuje kuchyňské linky a další nábytek – pracuje jako "hodinový manžel". Po prázdninách prý mizí do Německa. Stejně jako řada jeho spolužáků ze školy.

Za hranice se vydal i devětadvacetiletý Jakub z Kroměříže. "S podmínkami v Česku jsem nebyl spokojený, tak jsem zamířil do Anglie," shrnuje stručně mladý psychiatr. Do vlasti se prý vrátit nehodlá.

Proč? Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka je na vině "novodobý otrokářský systém v českých nemocnicích". "Některé nemocnice - především ty velké - přijímají mladé lékaře bez atestace na zkrácený úvazek. Přesto je nechávají odpracovat celých osm hodin. Čerstvým absolventům se v nemocnicích nikdo nevěnuje a nepředává jim zkušenosti," popisuje Kubek.

O certifikát, s nímž mohou léčit v cizině, si proto podle něj na komoře zažádalo 271 doktorů. Dvě třetiny z nich prý za hranice skutečně odcestují.

Mladé lékaře nezastaví ani statistika, která slibuje nadstandardní výdělky. Doktoři si podle ní loni vydělali průměrných 50 235 korun měsíčně. Zhruba polovinu z toho tvořil tarifní plat, jedenáct procent odměny, stejný díl osobní příplatek a deset procent práce přesčas.

Další růst jim slibuje memorandum, na jehož znění se v zimě shodli odboráři s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Kromě 5 až 8 tisíc korun, které si připsali na účet letos, by měla jejich mzda vyrůst o dalších deset procent. A to příští rok.

Jenomže tomu lékaři nevěří. Některé zdravotní pojišťovny totiž už oznámily, že na další navyšování možná nebude. "Platby se v příštím roce navyšovat nebudou. Naopak se budou snižovat. Rezervy už nemáme ani teď," řekl Hospodářským novinám třeba ředitel VZP Pavel Horák.

Velmi opatrně se vyjadřuje i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Finanční rezervy prý sice má a dohodu o navýšení platů lékařů respektuje, mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová ale podotýká: "Na druhou stranu věříme, že i na straně poskytovatelů bude vnímána ekonomická realita a její vývoj."

Pokud nepřidáte, dáme výpovědi znovu

Lékaři se proto znovu "šikují" a hovoří o dalších protestech. "Pokud ministr a vláda sliby nesplní, můžeme v příštím roce očekávat v rezortu zdravotnictví další sociální nepokoje," varuje Milan Kubek. Nejde podle něj jen o výplatnice lékařů. Přidat se musí i sestrám.

K tomu by mělo ministerstvo lépe spolupracovat na reformě. Doposud připomínky komory podle Kubka nebralo na zřetel. Neřeší se nespravedlnosti v platbách zdravotního pojištění, nehledá se cesta ke kompenzaci zvýšené daně z přidané hodnoty, nevalorizují se platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané. "A vládou často zmiňovaný boj proti korupci? Ten je všem korupčníkům maximálně pro smích," uzavírá Kubek.

Na vyšší platy lékařů a ostatních zdravotníků přitom budou muset nemocnice najít zhruba 4,5 miliardy korun.

Týden

celý článek na Týden.cz ZDE

Zdroj: Týden

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.