Přeskočit na obsah

Lékaři mají jedinečnou příležitost stát se lídry pozitivních změn v celé společnosti

Farmaceutické společnosti i lékaři a další zdravotníci se pravidelně setkávají během vědeckého výzkumu, klinického hodnocení, vzdělávacích aktivit apod. Tato spolupráce však může vytvářet potenciál pro střet zájmů. Proto Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) přistoupila k přijetí kodexu Transparentní spolupráce. O tom, jak přesně bude tato iniciativa probíhat, proč se pro ni farmaceutické firmy rozhodly a co od ní mohou lékaři očekávat, hovořila Medical Tribune s Mgr. Jakubem Dvořáčkem, výkonným ředitelem AIFP.

Proč vlastně EFPIA přišla s ideou zveřejňovat rozsah a formu spolupráce se zdravotnickými profesionály a především její finanční aspekty?

EFPIA vnímala sílící tlak veřejnosti, médií i politiků na zprůhlednění a objasnění vztahů a plateb mezi zdravotníky a farmaceutickým průmyslem. Inspirovala se americkým zákonem Sunshine Act, podle kterého musejí již osmým rokem farmaceutické společnosti zveřejňovat veškeré platby mezi nimi a zdravotnickými odborníky. Implementace nových pravidel nebyla zpočátku jednoduchá, ale nakonec se zákon osvědčil a přispěl k výraznému ztransparentnění těchto vztahů. Dnes se zveřejňováním detailů spolupráce nemají problém ani lékaři, ani farmaceutické firmy. Obdobně se zveřejňují finanční vztahy mezi odborníky a výrobci léků například v Nizozemsku, kde podobný projekt připravili výrobci léků po dohodě s ministerstvem zdravotnictví. Tyto příklady pak inspirovaly evropské asociace inovativních farmaceutických firem, které začaly usilovat o prosazení podobných pravidel ve všech dalších evropských zemích. Navíc tato povinnost, vyplývající z tzv. kodexu Disclosure, který v Česku nazýváme kodexem Transparentní spolupráce, se vztahuje i na případné generické divize originálních farmaceutických firem. Nyní je projekt v přípravné pilotní fázi, během které se snažíme prostřednictvím kampaně vysvětlit zdravotníkům podstatu iniciativy. První vykazované období je za rok 2015, proto je nutné, aby se všichni stačili připravit, například úpravou smluvních vztahů.

A bude se zveřejňování finančních aspektů spolupráce týkat i firem, které nejsou členy AIFP?

Originální společnosti, které nejsou členy AIFP, se této iniciativy budou také účastnit, protože jsou na evropské úrovni členy Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), a tak pro ně platí stejné závazky. Ke kodexu se ale přihlásily i některé nečlenské společnosti EFPIA a AIFP, přestože nemusely. Otevřeně tak deklarují, že transparentnost vztahů mezi výrobci a lékaři je i jejich etickým principem podnikání.

Budou údaje dohledatelné za všechny společnosti a lékaře na jedněch internetových stránkách, nebo bude každá společnost vykazovat údaje na svém webu?

EFPIA dala svým členům na výběr, zda budou tyto informace zveřejňovat samostatně, nebo v rámci národní společné databáze. Členské společnosti AIFP se domluvily na společné platformě, protože technické řešení takové databáze není jednoduché za předpokladu, že máme snahu vytvořit platformu, která bude maximálně chránit údaje o lékařích proti zneužití. Jak už jsem říkal, iniciativa se bude týkat i generických divizí originálních firem; předpokládáme, že časem k ní přistoupí i ostatní generické společnosti.

Co bude tedy hlavním cílem iniciativy Transparentní spolupráce?

Celý projekt má sloužit primárně k tomu, aby si kdokoli, kdo má pochybnosti o preskripci daného lékaře, mohl ověřit, zda a do jaké míry daný odborník spolupracoval s farmaceutickým průmyslem. Veřejnost by si i díky tomu měla uvědomit, že spolupráce mezi výrobci léků a zdravotnickými odborníky je přirozená, nezbytná pro vývoj medicíny a potřebná pro další ověřování účinnosti a bezpečnosti stávající léčby. Iniciativou Transparentní spolupráce si veřejnost uvědomí, že spolupráce mezi farmaceutickými firmami, lékaři a veřejným sektorem je cestou, aby se pacient dostal k nejlepší možné péči. Také se nezastírá, že spolupráce není bezplatná, protože je přirozené, že v dnešní době nikdo nepracuje zadarmo. Zveřejněním rozsahu a formy této spolupráce chceme ukázat, že naše vzájemné vztahy jsou v pořádku a bez jakýchkoli otazníků.

Očekáváte, že by váš projekt měl ještě další efekty?

Nepřímým důsledkem zavedení pravidel Transparentní spolupráce bude také „pročištění“ trhu od neetických praktik. Ti, kteří je v minulosti užívali, budou muset od těchto praktik pod tlakem veřejné kontroly ustoupit. Spuštění této iniciativy povede také k tomu, že i samotné farmaceutické společnosti budou interně ve shodě s pravidly našeho aktualizovaného etického kodexu. Prakticky to znamená, že firmy budou muset zavést nová pravidla pro sledování a detailnější kontrolu svých vnitřních finančních toků.

Je též potřeba si uvědomit, že mnoho našich členů je veřejně obchodovatelných na amerických burzách, proto požadavek na zvýšení transparentnosti spolupráce se zdravotníky iniciovaly právě americké centrály.

V čem konkrétně se nová pravidla v USA osvědčila a v čem může být situace v ČR podobná?

Předně se zvýšila důvěra vůči lékařům i zdravotnickým zařízením. I v USA se v důsledku agresivního marketingu některých firem lékaři i farmaceutické společnosti potýkali s negativním obrazem. Jenže zprůhledněním spolupráce se pozornost přesunula k inovacím, vývoji či efektu léčby. Není tedy důvod se transparentnosti bránit. Zavedení nových pravidel nemusí být v Česku jednoduché a chvíli potrvá, než lékaře přesvědčíme, že tato iniciativa farmaprůmyslu je pozitivní i pro ně.

A jaké jsou hlavní výhrady, se kterými se už nyní setkáváte?

Nejvíce se lékaři obávají špatné interpretace zveřejněných dat a závisti. Objevuje se také strach z narušení kolegiálních vztahů či obava z porušení ochrany osobních údajů. V databázi ale nebudou data soukromého charakteru ani jiné osobní identifikátory. Databáze se zaměřuje pouze na odborné aktivity lékaře a používá k jeho identifikaci evidenční číslo z registru lékařů ČLK, popř. lékárníků z registru ČLnK.

Obavy ze špatné interpretace zveřejňovaných dat jsou asi oprávněné. Jak tomu budete chtít zabránit?

Vedle samotných údajů o platbách bude součástí portálu www.transparentnispoluprace.cz také vysvětlení, jaké formy spolupráce mezi zdravotníky a výrobci léků existují a jak je případné angažmá lékaře časově náročné. Abychom zabránili zavádějící interpretaci, bude se muset každý návštěvník stránek nejprve informovat o možných formách spolupráce, a až poté bude moci nahlédnout do údajů o platbách farmaceutických firem. Po spuštění vlastního projektu v roce 2016 pak chystá AIFP také další komunikační kampaň zaměřenou na laickou veřejnost, která bude detailněji vysvětlovat podstatu spolupráce s farmaceutickými firmami. To je pro nás i příležitost, jak veřejnosti ukázat důležitost této spolupráce pro vývoj nových léků.

A neobáváte se toho, že zveřejněním výše finančních odměn lékařů se ukáže, že v mnoha případech byla neobvykle vysoká? Přesně tak, jak podobná zjištění interpretují některá média?

Provedli jsme mezi lékaři průzkum a zjistili, že se jejich odměny neliší od jiných specializovaných profesí, jako jsou právníci, architekti či další odborné konzultační profese. I tak expert na určitou právní oblast pobírá podstatně vyšší odměnu než lékař za odbornou konzultaci. Naše iniciativa tak může vést i ke stanovení reálné ceny práce lékaře v tržním prostředí.

Jsou i jiné profese, které se musejí takto veřejně odhalit?

Nedůvěra k tomuto projektu možná také pramení z toho, že zdravotníci jsou první profesní skupinou, která otevřeně přizná část svých příjmů z odborných aktivit. Jsme si vědomi, že to není jednoduché, ale lékařský stav z takovéto aktivity může dokonce profitovat upevněním důvěry mezi pacientem a lékařem. Pokud si pacienti například o svém lékaři přečtou, že spolupracuje s více různými firmami, tak to pro ně bude potvrzením, že se jedná o renomovaného odborníka. Prestiž dotyčného lékaře může stoupnout, pokud se společnost dozví, že o jeho znalosti a zkušenosti mají zájem výrobci léků. Je dobré připomenout, že se nejedná o žádné nařízení orgánů státní správy, ale že celá tato aktivita je dobrovolná.

Předpokládám, že o těchto pozitivech s lékaři komunikujete. Jak na první informace o iniciativě reagují?

V první vlně jsme představitelům všech odborných společností poslali informační dopis, aktualizovaný etický kodex a leták, kterými jsme se jim snažili nastínit nová pravidla pro vzájemnou spolupráci. Současně jsme jim nabídli možnost setkání, na kterém bychom podrobně vysvětlili případné dotazy a rozptýlili vzniklé pochybnosti. Tuto nabídku již využili zástupci třiceti odborných společností. Pozitivně naši iniciativu přijalo i prezidium ČLS JEP.

Co konkrétně některé členy prezidia zaujalo, pokud vnímají iniciativu pozitivně?

Naposledy byli lékaři terčem pozornosti v souvislosti s kampaní „Náš exodus – Váš exitus“ Bohužel v očích veřejnosti kampaň lékařům uškodila, společnost vnímala hrozbu odchodu lékařů jako vydírání s jediným požadavkem na zvýšení platů. Proto spousta odborníků vnímá naši iniciativu jako příležitost ukázat se v pozitivním světle.

Chcete transparentně zveřejňovat finanční aspekty spolupráce lékařů a farmaceutických firem, nicméně již dnes v ní jako prostředníci figurují některé mediální a jiné agentury. Neobáváte se toho, že zveřejněné údaje nebudou úplně popisovat realitu?

Pokud si farmaceutická firma najme na zajišťování některých služeb například cestovní agenturu, tak i ona bude muset firmě dokladovat údaje, kterému lékaři byl sponzoring poskytnut a v jaké výši. Stejná pravidla se tedy budou vztahovat i na třetí strany, jež se na spolupráci mezi lékaři a výrobci léků podílejí. Podobně budeme chtít zveřejnit individuální vyúčtování i u lékařů, kteří pracují jako osoby samostatně výdělečně činné a mají své IČO. Snažíme se ošetřit všechny způsoby, jak by se mohla dát povinnost zveřejnit finanční plnění od firem obejít.

Shrňte prosím, jaká budou pravidla pro zveřejnění a zda budou nějaké výjimky.

Připravujeme individuální a agregovaný sběr dat. Individuální zveřejnění se bude týkat jednotlivých lékařů a bude pokrývat oblast firemního sponzorování přednáškové činnosti, účasti na kongresech, zpracování odborných článků a kompletní poradenskou činnost, tedy konzultační činnost, účast na advisory boardech atd.

Agregovaná data se budou týkat zdravotnických zařízení, popřípadě odborných společností. Budou se týkat především klinických hodnocení, kde platby většinou směrují zdravotnickému zařízení, a nikoli jednotlivým lékařům. Klinická hodnocení jsou navíc často koordinována ze zahraničí, takže české zastoupení společnosti nemusí mít v daném výzkumu ani detailní přehled o přesném rozsahu finanční podpory. V tomto případě bude informace vypadat tak, že firma XY investovala tolik a tolik milionů do klinického hodnocení v České republice.

Čeští lékaři a zdravotníci však nebudou jediní, kterých se tato iniciativa týká, stejné aktivity běží ve všech evropských zemích.

Co konkrétně tedy do budoucna čeká lékaře, kteří budou spolupracovat s farmaceutickou společností?

Kontakty s odborníky budou probíhat podobnou formou jako dosud, jen smlouvy, které se při této příležitosti vzájemně uzavírají, budou obsahovat odstavec navíc. Ten bude upravovat souhlas lékaře s tím, že firma smí v připravované databázi formou, již jsem popsal výše, informovat o finančním plnění, které lékaři v rámci této spolupráce vyplatila. Smlouva přesně specifikuje, které údaje budou zveřejněné, tedy jméno a pracoviště lékaře, výše platby a její účel. Tyto informace budou dostupné na stránkách AIFP, popř. paralelně i na webu dané společnosti. Jiné informace ani žádné další osobní údaje zveřejněny nebudou. Lékař tuto informaci dostane předem a je na něm, zda takovou smlouvu podepíše, či nikoli. Pokud bude souhlasit a spolupráce proběhne, tak ho následně jednou za rok před zveřejňováním dat firma osloví a požádá o verifikaci údajů o proběhlých platbách. Verifikace dat musí proběhnout před jejich zveřejněním.

Věříte, že je naše společnost, ať laická, či odborná, připravena na takovouto aktivitu? Je na ni vhodná doba?

Máme již zkušenost se zaváděním databáze kongresů, kde je uvedena i farmaceutická společnost, která sjezd organizuje. I zde byla zpočátku bouřlivá diskuse, ale dnes je zájem o tyto informace minimální. Ve chvíli, kdy se informace staly veřejnými, už nejsou tolik zajímavé. Odpadá tím možnost spekulací a dohadů, které vyvolávaly spoustu otazníků. Jsem přesvědčen, že čím méně emocí kolem iniciativy Transparentní spolupráce bude, tím snazší bude její akceptace. O zprůhlednění různých finančních toků a plateb se mluví nejen ve zdravotnictví. Skutečné změny ve společnosti se odehrávají jen tehdy, pokud jsou přítomné nějaké katalyzátory. Jsem přesvědčen, že jedním z takových katalyzátorů by mohl být i náš projekt Transparentní spolupráce. K pozitivním změnám jsou vždy potřeba lídři, kteří je budou prosazovat. Lékaři a další zdravotníci jsou vnímáni jako přirozené autority, které mají velkou důvěru pacientů i laické veřejnosti, takže je jen přirozené, když se stanou nositelem pozitivních změn.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.