Kubek: Výdaje ČR na zdravotnictví jsou extrémně nízké
Moderátor ČT24 se prezidenta ČLK Milana Kubka v souvislosti s dotazem od diváka: "Naši zdravotníci jsou v relaci k jiným profesím odměňováni stejně jako na Západě. Zdravotníci na Západě se rovněž cítí nedoceněni, proč se snažíte vyvolat dojem, že základním nedostatkem jsou nízké příjmy?" ptal se na analogií platů a průměrného výdělku na Západě, třeba v Německu.
Podle Kubka je plat lékaře v Německu na úrovni asi trojnásobku průměrné mzdy v tamní ekonomice, u nás to není. Poukázal dále na to, že v Německu je tento plat za základní pracovní dobu, zatímco zhruba 62 tisíce Kč v ČR je plat nikoli za základní pracovní dobu, ale včetně přesčasů, a připomněl, že v průměru lékař odpracuje 250 hodin měsíčně, aby se na takový průměrný plat dostal.
Poznamenal, že lékaři navíc musí tyto přesčasy odpracovat, protože lékařů je tak málo, že aby byla péče vůbec zajištěna, jsou nuceni porušovat zákoník práce, což je podle něj naprosto běžný stav v českých nemocnicích.
Přitom situace je v regionálních nemocnicích ještě horší než ve fakultních, a to ze dvou důvodů.
"Zaprvé protože tam mladí lékaři nemohou absolvovat své vzdělávání a především proto, že mzdy v těch regionálních nemocnicích jsou ještě o pět tisíc korun v průměru nižší, než udávaná čísla z nemocnic fakultních. Takže ano, samozřejmě problémem je finanční ohodnocení a nemůžeme se divit, že ti mladí hledají uplatnění třeba v Německu, kde nástupní plat lékaře v Německu je 4200 euro, v české nemocnici je to 850 euro, ten rozdíl je obrovský," uvedl v pořadu Kubek.
Poukázala také na to, že výdaje ČR na zdravotnictví jsou extrémně nízké a jsou jedny z nejnižších v rámci Evropské unie. Jak v absolutních částkách, tak v paritě kupní síly či v procentu hrubého domácího produktu. "Za našich 7 procent českého HDP nemůžeme poskytovat péči na úrovni Německa, které spotřebovává 11 procent svého hrubého domácího produktu do zdravotnictví," porovnával Kubek.
Na dotaz moderárora k černým dírám ve zdravotnictví, kde se peníze ztrácejí a na něž upozorňuje ministr financí Andrej Babiš prezident České lékařské komory odpověděl, že už na sjezdu v listopadu loňského roku vyzvali ministra financí, aby, pokud má informace o tom, kdo krade, kdo korumpuje, ať podá trestní oznámení.
"Pokud takové informace nemá, tak ať mlčí, protože uráží ty stovky lékařů a tisíce zdravotních sester, díky jejichž práci zdravotnictví ještě funguje. Ti lidé pracují pod ohromným stresem. Já bych připomněl případ třeba té sestřičky v Rumburce, která byla obviněna z něčeho, co jestli udělala, neudělala, ale použil bych jednu argumentaci toho soudce. Řekl, že ta nešťastná sestřička byla pod trvalým tlakem, psychickým i fyzickým, protože byla nucena pracovat v průměru 65 hodin týdně, což pro něj jako pro soudce bylo něco naprosto nepředstavitelného," doplnil Kubek.
Moderátor však připomněl různé kauzy předražených přístrojů v nemocnicích.
Kubek souhlasil s tím, že se objevila spousta různých obvinění, ale poukázal na to, že se prakticky nic nikdy nedovyšetřilo. "Já bych očekával od ministra financí, který má k dispozici obrovské množství informací, že bude konat, pokud ty informace má. Co se týká léků, ano, měli jsme v minulosti velmi předražené léky, ale tady se udělalo poměrně hodně a dnes naopak díky tomu, že jejich ceny se u nás výrazně snížily, čelíme problému takzvaných reexportů." A prezidentu Kubkovi se nelíbí, že jsou firmy, které vydělávají na tom, že v ČR levnější léky nakoupí a s přirážkou je třeba v Německu prodají. Pro zdravcotnictví to ale podle něj není ten zásadní problém.
cin
Zdroj: ČT24