Přeskočit na obsah

Kubek s Krausem o škrtání lékařských míst

Jan BUMBA, moderátor:
... o kompromisu mezi možnostmi medicíny a možnostmi financování zdravotních služeb mluví ministerstvo zdravotnictví o vyhlášce, která má stanovit minimální přípustný počet lékařů ve zdravotnických zařízeních. Podle médií z vyhlášky vyplývá, že nemocnice budou moci seškrtat tisíc lékařských míst, velmi ostře protestuje Česká lékařská komora a odbory. Podle nich to povede k zásadnímu zhoršení péče o pacienty. V brněnském studiu Českého rozhlasu je ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. A na telefonní lince prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vítejte, dobrý den.

Pánové, prosím, nejprve takový odhad, ten počet, který jsem uváděl, tisíc lékařských míst, je to korektní úvaha, vyplývá to i vám z toho, co zatím je známo o té vyhlášce, pane řediteli.

Roman KRAUS, ředitel Fakultní nemocnice Brno:
Rozhodně ne, protože my jsme vyhlášku dostali asi před třemi dny, nebo tuto poslední verzi, která ještě je ve vnějším připomínkovém řízení, a z toho vyplývá, že v naší nemocnici rozhodně nebudeme snižovat počty pracovních míst, bude to mít dopad jenom na obsazenost jakoby těch pohotovostních služeb, takže kde vzniklo číslo tisíc, absolutně nevím.


Pane Kubku, vy máte nějakou, nějaký jiný propočet, nebo tušíte, kde vzniklo to číslo tisíc pracovních míst pro lékaře?

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Tak já si také myslím, že těch tisíc si někdo vymyslel, protože ta vyhláška je napsána velmi složitě a já sice věřím trojjedinnost Boha, ale nevěřím v trojjedinnost českého lékaře. A na rozdíl od ministerstva je mi jasné, že jeden lékař může být buďto na oddělení, nebo na ambulancí nebo na operačním sále, ale ta vyhláška je napsaná tak, že jeden lékař je započítáván takto třikrát, takže skutečně je velice nepřehledná, ale platí to, že drasticky snižuje množství personálu proti současnému stavu a tedy drasticky snižuje bezpečnost poskytování zdravotní péče a nevím, proč pan ministr chce takto pacienty potrestat.


Ještě se k těmto vašim výhradám samozřejmě dostaneme podrobně v průběhu debaty. Pane Krausi, kterých nemocnic vlastně se to týká, jen fakultních?

Roman KRAUS:
Já bych se ještě vyjádřil k tomu, co říkal pan prezident, ta jeho prohlášení považuji za strašení pacientů i lékařů. To tak opravdu není. Ta vyhláška nic drasticky nesnižuje, ta jen dává možnost v případech, kde opravdu to obsazení, zvláště v těch pohotovostních službách bylo předdimenzované, ho snížit, ale rozhodně, rozhodně to nepovede k propouštění lékařů, přinejmenším ve fakultních nemocnicích a už vůbec ne k ohrožení pacientů.


A jak to je tedy, týká se to jen fakultních nemocnic nebo všech?


Roman KRAUS:
Já samozřejmě mohu teď hovořit v tuto chvíli pouze za svoji fakultní nemocnici, protože tam ty propočty teď děláme, takže se nechci vyjadřovat prostě za všechny, ale u nás rozhodně tento dopad takový nebude. A nevím, proč takto je to komentováno, když my ty analýzy si teďka teprve dokončujeme a zcela jasně z toho vyplývá, že ty požadavky na tu denní činnost v pracovní době vůbec nepožadují snižování počtu, který dnes už jsou a není pravdou, že by tam byli ti pacienti započítáváni, teda ti lékaři započítáváni třikrát, tam jsou přesně hodiny jednotky intenzivní péče, standardní oddělení, následná péče, ambulance jsou úplně mimo. A je tam jenom možnost, že lékař kupříkladu, který pracuje na lůžkovém oddělení, může zároveň být i na ambulanci, ale příjmové, nikoliv na ambulanci, která je třeba poradnou, která pracuje v jiném režimu, takže tato interpretace podle mě je zavádějící.

Rozuměl jsem vám správně, pane řediteli, že nemocnice budou moci zrušit některá místa, ale nebudou muset?


Roman KRAUS:
Přesně tak. A já si myslím, že to je hlavně o tom, tak jak jsem to studoval dva dny a jak jsem si to srovnával se současným stavem, že důvodem je hlavně mocí omezit přesčasových hodin, vyjít vstříc maximálně nebo téměř už stoprocentně v zákoníku práce, tedy tomu, co lékaři chtějí, aby byli neunavení, odpočatí a mohli odvádět v té směně, kterou mají, maximální výkon, nikoliv ležet na posteli a dívat se na televizi v noční službě.

Pane Kubku, nejsou ve světle toho, co říká pan Kraus, který jistě má své poznatky z praxe a ze své nemocnice v Brně, nejsou potom ve světle těchto argumentů slova o personální devastaci zdravotnických zařízení přece jen nadsazená?

Milan KUBEK:
Tak většina nemocnic má nedostatek kvalifikovaného personálu, a ta vyhláška je napsána tak, aby prošla i ta naprosto nejhorší nemocnice. Je to stejné, jako kdybyste psal technické normy tak, aby technickou prohlídkou prošel každý vrak vytažený z garáže odněkud, nebo ze stodoly, já si myslím, že prioritou je skutečně bezpečnost pacientů a mě velmi mrzí ten výsledek, protože byla to právě Česká lékařská komora, kdo v roce 2006 prosadil do zákona povinnost ministerstva zdravotnictví takovou vyhlášku ve spolupráci s lékařskou komorou vydat. Bohužel ministři za ODS, ať už Julínek, Jurásková nebo Filipiová tyto práce sabotovali a i pan ministr Heger, který ze začátku byl vstřícný, tak nakonec se nechal dotlačit k tomuto, kdy vlastně ta vyhláška vychází už v režimu podle zákona o zdravotních službách, kdy není nutný souhlas České lékařské komory. A my také s takovouto vyhláškou souhlasit nemůžeme a budeme doporučovat pacientům, aby vyhledávali péči v těch nemocnicích, které budou náležitě personálně vybaveny ...

Ale není to, nezlobte se, že vám skáču do řeči, ale není to ...

Milan KUBEK:
... personální audit.

Omlouvám se, pane doktore, nechtěl jsem vám do toho vstupovat, ale chtěl jsem se zeptat na to, jestli to tedy není spíš taková, omluvte mě, ale uraženost, není to osobní záležitost, když Česká lékařská komora tedy jaksi nebude přizvána, a to vám především vadí?

Milan KUBEK:
Ale ne, my jsme byli přizváni, akorát naše připomínky nebyly zohledněny, víte, a my jsme třeba zvyklí, já vám dám příklad, my jsme třeba zvyklí dívat se přes prsty na slovenské zdravotnictví, ale na Slovensku mají podobnou vyhlášku již dávno a například slovenský anesteziolog se může starat o čtyři ty nejkritičtější pacienty na oddělení ARO. Český lékař by měl být třikrát výkonnější a měl by těch pacientů zvládnout 12, najednou bychom měli mít možnost, aby v nemocnicích sloužili sami lékaři bez kvalifikace, bez atestace, proč tedy mají lékaři dělat ty atestační zkoušky, když stačí, když ten kvalifikovaný bude na telefonu, nebo případně dostupný na Internetu. A to jsou jenom dva z příkladů toho, kde skutečně výrazně klesne ta kvalita a bezpečnost zdravotní péče a jestli je to ministru zdravotnictví jedno, tak lékařská komora má povinnost ze zákona dbát na to, aby lékaři poskytovali péči odborně a v těchto nízkých stavech odborně péči poskytovat prostě nepůjde, a ti lékaři půjdou do velikého rizika, že v případě pochybení prostě ponesou ty právní následky.

Pane Krausy, z laického hlediska, když se na to podívá člověk, který není odborník na zdravotnictví, tak ho určitě napadne jednoduchá rovnice, méně lékařů horší péče. Ale to tedy podle vás nehrozí, opravdu, jak se dá garantovat, že se nezhorší péče o pacienty?

Roman KRAUS:
Já si myslím, že toto musí být garantováno vedením jednotlivých nemocnic, klinika oddělení, a zase ta čísla, která říkal pan prezident, ano, v té nejvyšší intenzivní péči, tedy, jak říkal anesteziologové, intenzivisté se v mimo pracovní době mohou starat až, ne o 13 pacientů, ale budou mít na starosti 13 postelí. Jinými slovy, tam by muselo být vždy stoprocentní obložnost, aby skutečně tam bylo vždy těch 13 pacientů, samozřejmě, že v době mimo pracovní je to úplně jinak, a ty počty zůstávají stejné, jak byly před tím, předpokládá se, že v noci by pacienti ve většině případů měli být stabilizováni a těch zákroků o intervenci je tam minimum, ale samozřejmě, pokud jsou specializovaná centra, jako my třeba máme velké traumacentrum, kde ten příjem pacientů je téměř kontinuální, tak tam obsazení samozřejmě budeme držet větší, tam nebude jeden intenzivista na 13 pacientů, protože skutečně tam se ten stav pacientů mění minuta od minuty, a věřte, že vím, o čem mluvím, protože jsem byl 15 let primářem anesteziologicko-resuscitační kliniky a tuto problematiku znám opravdu prakticky.

Pak je tam ještě jedna věc, ministr Heger řekl, že cílem je udělat pořád v úvazcích těch podle něj mívají lékaři i několik a navyšují si tak příjmy. Pane Kubku, tento záměr, myslím tím tedy udělat pořádek v úvazcích, to schvalujete?


Milan KUBEK:
Tak samozřejmě to schvalujeme, ale to nemá nic společného s touto vyhláškou.


Pane Krausy, co myslíte vy, omezí se ona praxe, kdy mají lékaři několik úvazků, které v krajních případech ani nemohou stihnout?


Roman KRAUS:
Tak já aspoň v naším nemocnici toto nepovažuji za problém, protože ve fakultních nemocnicích samozřejmě běžně mají lékaři dělené úvazky, část jako u lékařské fakulty, část u nemocnice, a těch, kteří mají úvazky ještě někde jinde, těch je opravdu minimum, a jsou to většinou jenom takové garanční úvazky u laboratorních oborů, anebo pokud mají třeba nějakou soukromou práci, což je časté třeba u ortopedů, tak mají zase snížený úvazek u nemocnice, samozřejmě my to nemůžeme vědět přesně, protože lékaři nemají povinnost nám hlásit, kde všude pracují, pokud to tedy není souběh činností, a já si myslí, že toto není zásadní problém českého zdravotnictví a spíše se tím řeší nedostatečné personální obsazení v menších zařízeních, kde potřebují mít odborného garanta, s tím s panem prezidentem souhlasím, že mnohdy v těch menších zařízeních opravdu personální obsazení není dostatečné, já to neumím posoudit, protože to není případ naší nemocnice, ale myslím si, že takto to může být, ale náš problém to není.

Pane Kubku, a ještě prosím váš pohled na to, co už jsme také nakousli s panem ředitelem na začátku té debaty, přesčasové hodiny, mohla by tato vyhláška a tato nařízení týkající se minimálního počtu lékařů mít nějaký zásadní vliv na snížení přesčasových hodin lékařů?

Milan KUBEK:
Tak to nepochybně ano, otázka ovšem je, za každou cenu, víte, my máme nedostatek lékařů a místo, abychom ho řešili, tak ho touto vyhláškou zlegalizujeme, a to mně prostě přijde opravdu postavené na hlavu, protože my přeci nemáme zdravotnická zařízení kvůli lékařům, ale jsou zde kvůli pacientům a opravdu ta bezpečnost pacientů musí být na prvním místě. Víte, a já nevěřím tomu ujišťování, že když bude nějaká vyhláška stanovit takto nízké minimální počty povinné, že bude někde udržován větší počet personálu, protože toto minimum z vyhlášky vyplývající bude vnímáno logicky jako ekonomické optimum, protože každá nemocnice se bude snažit snižovat osobní náklady, takže nebude držet větší množství personálu, než bude nezbytně nutné, ostatně i zdravotní pojišťovny tomu s velkou ochotou přizpůsobí své úhrady a sníží úhrady za zdravotní péči. A je to takový smrtelný kruh v podstatě poklesu kvality a bezpečnosti lékařské péče a je to další střípek do mozaiky ve snaze rozvrátit dosud fungující veřejné české zdravotnictví.

Pane Krausy, jednu větu, prosím, máme málo lékařů, jak říká pan prezident Kubek?

Roman KRAUS:
V některých oborech skutečně je erudovaných lékařů nedostatek, není to žádný zásadní problém asi fakultních nemocnic, ale opravdu jsou obory, kde ten nedostatek je.


Pánové, děkujeme oběma, to byl ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Na shledanou.
--------
zdroj: Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.