Kubek: Připadám si jako v Jiříkově vidění
08.02.2011
Moderátor: Daniela Drtinová
Bude-li krize, armáda ji pomůže provizorně řešit se svými vrtulníky a sanitkami pro převoz do nemocnic, ve kterých bude lékařská kapacita dostatečná a další opatření. Fakultní nemocnice přestanou od března přijímat pacienty na objednané neakutní zákroky. Lékařské odbory neustupují a dál trvají na svých platových požadavcích.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jiří Štětina, poslanec Věcí veřejných, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví.
Pane prezidente, pokud se zapojí armáda, pokud se zapojí vojenské nemocnice, neovlivní to nakonec situaci zdravotnictví v době krize? Protože vy jste do teď říkali, že vláda hledá v této krizi řešení, jak léčit bez lékařů, ale pokud se do této krize zapojí vojenští lékaři i lékaři armády, tak vlastně tato vaše teze už nemusí platit.
Kubek
Víte, já si připadám jako v Jiříkově vidění, protože tady se chystají různá pseudořešení, která budou stát miliony ze státního rozpočtu. My přitom na zvýšení platu žádné peníze z rozpočtu nepotřebujeme, ty peníze jsou uvnitř rezortu a nejlevnější a naprosto nejbezpečnější pro pacienty je dohoda s lékaři, protože je pravda, že většina těch lékařů skutečně nechce odejít. Oni jsou připraveni pracovat v nemocnicích, ale ne za těch stávajících otrockých podmínek.
Pane prezidente, ale tu finanční nabídku vám přeci už ministerstvo udělalo. Co ministerstvo může dělat jiného, ale i vláda, než hledat náhradní řešení, pokud lékaři neslyší a pokud vlastně ty jejich návrhy padají jako hrách na stěnu, abych tak řekla.
Kubek
Víte, já si myslím, že pan ministr by měl přestat bouchat pěstí do stolu a vrátit se k tomu jednacímu stolu. Ostatně, lékařská komora ho k tomu vyzvala. Já jsem nadále připraven hrát roli prostředníka. Já jsem vyvinul obrovské úsilí tomu, aby ti protestující lékaři akceptovali tu původní nabídku pana ministra Hegera. To znamená zvýšení platů o 8 000, 10 000, 12 000 korun s tím, že se ta nabídka převedla do určité závazné dohody tak, aby byla jistota, že ty peníze lékaři skutečně dostanou, že nebudou kráceni na nějakých jiných složkách mzdy a aby byl zaručen určitý výhled do budoucna. To znamená, že efekt těch reforem, na kterých se i Česká lékařská komora chce spolupodílet, že povede ke zvýšení platu tentokrát již všech zdravotníků.
Pane prezidente, jakou roli prostředníka? Vy jste přeci také členem předsednictva Lékařského odborového klubu, tudíž jste vlastně iniciátorem jakoby těchto požadavků a změn a stále to vypadá a opakuji tu svoji otázku, že návrhy, které padají od ministerstva a vlády, se odrážejí od vaší stěny, kterou jste postavili, jako ten pověstný hrách.
Kubek
Víte, ono je problém, že ty návrhy se pořád mění každý den v podstatě. Já už nevím, co mámkomentovat dřív. My prostě Byla na stole dohoda, která byla téměř před uzavřením a mě mrzí, že například s přispěním Asociace sester ta dohoda byla rozbita. Ale pokud by se pan ministr znovu k té původní nabídce vrátil, to znamená 8 000, 10 000, 12 000 do tarifů a nějaké záruky, že se připraví nějaká speciální norma, ať už zákon či nařízení vlády týkajících se všech zdravotníků, tak jsem připraven opět svoji autoritu, kterou u lékařů mám, prostě nabídnout ke zprostředkování toho příměří.
Pane poslanče, vrátí se vládní koalice ještě tedy k jednacímu stolu? Můžete se vy, jako místopředseda zdravotního výboru zasadit o to, aby se tak stalo, aby skutečně ministerstvo ještě jednalo o těch požadavcích lékařů a nikoliv, aby se hledala ta náhradní řešení, která ze státního rozpočtu přijdou na miliony, jak tady právě zaznělo od pana prezidenta České lékařské komory?
Štětina
Já si myslím, že vláda a pan ministr udělali v posledních měsících podle mého názoru dost. Já si vážím i pana prezidenta Kubka, že jedná. Snažíme se najít nějaké řešení, ale je pravda, že v posledních 14 dnech, kdy jsem si myslel, že dojde k rozumné dohodě a mám jaksi dojem a možná i jistotu, že ze strany vlády a pana ministra bylo uděláno dost. To znamená 2 miliardy v této chvíli, kdy stát skutečně nemá peníze, tak je potřeba šetřit.
Ano, ale otázka, zda ministerstvo skutečně udělalo dost pokud ta dohoda dodnes na stole není. Podle vás, ta náhradní řešení, která tedy teď po té dnešní Bezpečnostní rady státu byla zvolena, zapojení eventuelně i polních nemocnic, jak dnes řekl ministr Vondra, myslíte, že toto je řešení, které může pomoci tu krizi řešit? Pokud ano, tak na jak dlouho? Jestli skutečně vládní koalice neobchází, nehledá náhradní řešení všemi možnými postranními ulicemi, ale zkrátka nejde a není schopna vlastně dojít na jádro věci toho řešení?
Štětina
Já si myslím, že vládní koalice jedná přesně podle vládního prohlášení, podle koaličních dohod, že máme nachystané reformy, protože bez reforem
Ne, ne. Mluvíme teď pane poslanče, nehněvejte se, o té stávající krizi, která se řítí na Česko od 1. března.
Štětina
Ano, já k tomu samozřejmě dostanu. Já chápu, že dnes máme vlastně téměř maximálně 3 neděle do konce a že tu situaci je třeba řešit a toto řešení bylo už skutečně krajní, kdy se sešla Bezpečnostní rada státu, nebo-li jak se lidově říká BRSka, která musela na tuto situaci nějak zareagovat. Zareagovala tak, že nabídla armáda součinnost.
Ano, to víme a je to adekvátní řešení, pane poslanče? Je to řešení, které může vyřešit nebo pomoci zdravotnickou péči v zemi a pokud ano, tak na jak dlouho podle vás?
Štětina
Rozhodně to není řešení na dlouhou dobu. Dle mého názoru je to řešení tak na 14dní nebo maximálně na měsíc, protože jestliže vyhlásíme nouzový stav a tady je potřeba hovořit ne o krizovém stavu, ale o nouzovém stavu, tam je dost velký rozdíl. Nouzový stav je možno vyhlásit a ten skutečně nastane, pokud od 1. ledna ti lékaři nenastoupí. Já se přiznám, že když jsme psali v roce 2000 medicínu katastrof, tak jsme netušili, že jedním z bodu bude věc, o které jsme ani neuvažovali, že prostě nebudou lidé, protože my jsme věděli, že katastrofy jsou buď přírodní nebo civilizační, ale toto jsme nečekali. Čili je to úplně nová situace a já myslím, že to vláda řeší tak, jak to může v dané situaci řešit.
Pojďme tedy k tomu hledání té dohody, jestli vůbec nějaké to celostátní řešení v tuto chvíli je možné. Zatím to tedy vypadá to, že ty dva tábory stojí proti sobě a že každý si postavil zeď a mluví do ní, ale vlastně neslyší ani jedna strana toho druhého, což prostě zvláštní. Pane prezidente, 2 mld. Kč na platy zdravotního personálu budou, ministr už napsal dopis ředitelům nemocnic, že ty peníze musejí dát zdravotníkům, to samé chystají i hejtmani. Řeknete, co ještě přesně chcete slyšet od vlády?
Kubek
Víte, já jsem byl překvapen tím, jak křečovitě pan ministr říkal, že prostě 2 mld. a jinak se naše zdravotní pojištění zhroutí. Na účtech pojišťoven leží 10 mld. a já mohu říci jednoduché opatření, jak získat dokonce 3 mld. korun.
Ale to můžete donekonečna nestupňovat ty požadavky, pane prezidente.
Kubek
Pozor, to nejsou požadavky. To donekonečna opakujeme zdroje, kde se dají uvnitř ve zdravotnictví peníze ušetřit.
To je to, o čem mluvím. Tyto dva tábory mají své stěny a každý mluví do té své a neposlouchá toho druhého.
Kubek
Ředitel Beneš minulý týden řekl, že kdyby provedl revize úhrad a cen léků, do konce roku ušetří 3 mld. korun, ale ta správní řízení mu to nedovolí, protože firmy se odvolávají a to odvolání má odkladní účinek. Ale zákon umožňuje ve veřejném zájmu zrušit odkladní účinek těch to odvolání a to jsou účelová odvolání ze strany farmaceutických firem. Kdyby ministr zdravotnictví potřeboval peníze na platy lékařů a chtěl je použít na platy lékařů, tak může ve veřejném zájmu rozhodnout, že ta odvolání ve farmaceutickém průmyslu nebudou mít odkladný účinek, pan ředitel Beneš ze SÚKLu stihne do konce roku provést ty revize a máme mít 3 mld. korun a nemusíme se hrdlit o to, jestli si 2 mld. budeme z toho uloupávat 500 milionů pro sestry nebo ne. To znamená, my nabízíme spoustu řešení, jak peníze uvnitř resortu najít. V˙souladu s tím, co jsem slíbil panu premiérovi, že prostě přistupujeme na to, že nemohou jít ze státního rozpočtu jít letos žádné další peníze.
Ano, pane prezidente. Věci veřejné, tady zaznělo poměrně jednoduché řešení. Proč vládní koalice není schopná nebo ochotna vyslechnout ta řešení a nějakým způsobem v nich hledat východisko?
Štětina
Já myslím, že pan prezident nemá tak úplně pravdu a jistě mi to promine. Já si myslím, že se jedná a hledá se řešení už dost dlouhou dobu, protože z rozpočtu skutečně ty peníze nelze získat. Z pojišťoven, které jsou vlastně plátci hlavní zdravotnictví, tak tam se
Mohl byste prosím zareagovat na to řešení, které tady zaznělo od pana prezidenta před chvílí?
Štětina:
Já myslím, že prostě to pan ministr naznačil nebo řekl úplně jasně, že prostě garantuje tady je totiž jedna věc, o které jsme se nebavili, že prostě lékaři, kteří tuto výzvu podepsali, nevěří, že to ministr myslí vážně. Ale jestliže někde není důvěra, tak pak jako není možná jakási dohoda, ale já stále jsem optimista a věřím, že během týdne nebo do 14dnů se obě strany v zájmu pacientů prostě domluví, protože jiná cesta není.
Pane prezidente, můžete mi říci stručně, přesně, co v˙tuto chvíli chcete od vlády slyšet, abyste mohli říci ano, my vyzíváme lékaře, stáhněte výpovědí?
Kubek
Tak chceme mít jistotu, že do všech lůžkových zdravotnických zařízení přijdou dostatečné peníze. Že tedy nehodíme přes palubu
Ale přece ten příkaz ministr zdravotnictví ale už podepsal ředitelům nemocnic a to samé udělají hejtmani.
Kubek
Ale pozor, netýká se to LDN a léčebných ústavů a tam také pracují lékaři, kteří mají ještě horší platy než v těch akutních nemocnicích.
Ale ministr zdravotnictví nemůže obcházet úplně všechny ředitele všech LDNek v ČR. Jestli prostě existuje nějaké celostátní řešení, které vy vlastně můžete v tuto podepsat v rámci toho kompromisu?
Kubek
Tak já si myslím, že ano. to znamená jasná změna úhradové vyhlášky, zvýšení Platonových tarifů pro všechny lékaře tak, jak pan ministr původně sliboval 8, 10, 12 000 korun a jasný závazek vlády, že vznikne samostatná mzdová norma, ať už zákon nebo nařízení vlády, které se bude od příštího roku týkat už všech zdravotníků, aby na těch výsledcích reforem už mohli mít ten profit nejen lékaři, ale už i ty zdravotní sestry. Pochopitelně bychom rádi viděli také záruky, že skutečně začne boj proti korupci, že se začne dodržovat zákoník práce v nemocnicích, že skutečně se odstartuje reforma, na které by měli možnost se podílet i zástupci lékařů. A já bych možná využil jednu maličkost, prostor bych poprosil. Já jsem viděl v˙tom šotu slova pana prezidenta Klause. Já bych poprosil všechny občany, chovejte se slušně ke svým lékařům, neurážejte nás, nikdy nevíte, kdy nás budete potřebovat a nezlobte se, pan prezident Klaus vám v˙nouzi nepomůže.
Pane řediteli, to hraničí dost vlastně s výhrůžkou i směrem k pacientům, kteří vlastně tuto situaci vůbec nezavinili.
Kubek
To není výhružka. Nezlobte se, to je jenom prosba, protože žádná skupina
To abyste možná neztratili elementární zájem.
Kubek
Od členů Charty 77 snad nikdy žádná skupina občanů nebyla vystavena takové dehonestační kampani, jako nyní lékaři a mě to skutečně mrzí.
Vy přirovnáváte lékaře k Chartě 77, pane prezidente. Až tak daleko je ta situace?
Kubek
V dané chvíli lékaři bojují za svá práva, bojují proti obrovské nespravedlnosti, která se ve zdravotnictví dějí.
Ale pronásledováni a zavíráni nejste.
Kubek
Zatím ne, ale trestní oznámení již padají. Bojujeme za to, aby se dodržovaly zákony ve zdravotnictví. Charta 77 také bojovala za to, aby se dodržovaly zákony, které v Československu tehdy platily a politický
Jaký je váš názor na to, co zde zaznělo? Jestli nějakým způsobem už není ta argumentace v uvozovkách vlastně přehnaná, přestřelená a jestli dál neeskaluje to napětí, jestli skutečně nějaká ta dohoda bude moci padnout?
Štětina
Já jsem totiž překvapen, že pan prezident používá politické formulace, čemuž já jsem se vyhýbal, protože za prvé jsem lékař a pak teprve jsem politik a mně se nelíbí, že je to i politicky vyhroceno. Možná je to tak někým řízeno, ale rozhodně a já jsem o tom i hluboce přesvědčen, že vláda, ministerstvo zdravotnictví a koaliční strany dělají vše pro to, aby prostě ke smíru došlo. Já jsem skutečně vnitřně přesvědčeno tom, že platy lékařů neodpovídají významu tohoto povolání i nasazení, které musí...
Takže i vy sám uznáváte, že by měli dostat přidáno?
Štětina
Určitě a já s tím souhlasím a pokud také dělám jakékoliv rozhovory, tak říkám, že jako lékař souhlasím, ale nesouhlasím zásadně s formou.
Víte co, ale pak je otázka, jestli by politici vůbec slyšeli to, po čem lékaři volají léta, protože není ojedinělý názor, že politici sbírají vlastně body u voličů i díky tomu, jak kvalitní péče v zemi je, ale že to jde v této zemi na celé roky na účet lékařů, na jejich úkor. Jak dlouho lékaři upozorňují na nízké ohodnocení své práce. Kdyby tyto protesty nebyly, pak byste lékaře slyšeli?
Štětina
S tím názorem já souhlasím. Já mám možná výhodu, možná nevýhodu, že jsem zakládal lékařskou komoru, zakládal jsem Svaz českých lékařů, který potom splynul s LOKem a je pravda, že už od 90. roku jsme se snažili velmi intenzivně jednat s vládou. Tenkrát se s námi nikdo nebavil. Já chápu, že za 20 let by nějaké ty změny už musely být vidět. Ovšem mně se nelíbí, když současná koalice a je tam 140 lidí nových ve sněmovně, jak k tomu mám třeba přijít jako lékař, který se prostě snažil 45 let dělat lékaře dobře a teď bych měl, a už se mi to stalo, že mě někteří lékaři nazývají tím, že nejsem doktor, že jsem dnes už jen politik. To mě osobně uráží.
Pane poslanče, já vám děkuji za účast v komentovaných událostech, nashledanou.
Štětina
Děkuji, nashledanou.
A vy pane prezidente se ještě se mnou podívejte na následující analýzu Martiny Lustigové.
Jak dopadnou lékaři, kteří se přidali k akci "Děkujeme, odcházíme", zatím s jistotou říci nemůžeme. Pokusili jsme se ale zmapovat, kdy má nátlaková akce šanci na úspěch a co ji naopak může pohřbít.
Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS:
Není to zbytečné, byť se tím nedocílí v současné době nic, ale já jsem upozorňoval na další reformy, které se připravují.
Autor
V Česku se naposledy ve velkém stávkovalo loni v prosinci. Odborářům to ale nic moc nepřineslo. Co je tedy obecně klíčem k úspěchu?
Jiří Hrabovský, PR konzultant akce Děkujeme, odcházíme:
Je hrozně důležité, aby byly vznášeny legitimní požadavky, aby byly založeny na argumentech, které jsou nejenom srozumitelné, ale také smysluplné.
Jaromír Dušek, předseda Svazu Odborářů Služeb a Dopravy:
Já žasnu nad tím, že dneska někdo používá jakoby hanlivě, že požadavky lékařů v současné době mají vyděračský potenciál nebo že jsou ultimativní. Musí být vyděračský a musí být ultimativní.
Vladimír Dlouhý, ekonom, člen NERV:
Každé odvětví, které je životně důležité pro chod společnosti, síťové odvětví jako je železnice nebo zajišťující zdraví obyvatelstva jako lékaři, má svůj, já nepoužiji slova vyděračský, ale má svůj nátlakový potenciál. V˙pořádku, ale musí si uvědomit i tato skupina lidí, že využití toho nátlakového potenciálu je hrozně dvojsečná zbraň.
Autor
Nátlak na vládu se dařil například železničářům už v 90. letech. Třeba v roce 1995 nebo o 2 roky později, kdy vyhlásili pětidenní stávku.
Dušek
Veškeré cíle stávky se v podstatě naplnily.
Dlouhý
S nimi se těžko jednalo. Já se domnívám, že v obou dvou případech, a nesu za to spoluzodpovědnost, jsme ustoupili příliš rychle a příliš mnoho. A když se podíváte na stav železnice dneska, tak v naší zemi se mnoho věcí změnilo a vůbec se tím nechci dotknout lidí, kteří na železnici pracují, ale na železnici se toho změnilo relativně hrozně málo.
Autor
Ukázalo se, že pro vládu je obtížné čelit koordinovanému odporu strategicky významné skupiny. Kdo je opravdu nezbytný, má velkou šanci na úspěch. V roce 1997 ale příliš nepochodili učitelé s taktikou řetězové stávky. Jejich akce byla rozvleklá, neměla podporu všech škol, a tak prostě vyšuměla. Odboráři často tvrdí, že stávka musí bolet. Stávky, demonstrace nebo aktuální výpovědi lékařů ale většinou rozdělují veřejnost.
Hrabovský
Je to určitě prospěšné, když se lidé postaví za váš protest, ale nemůžete nikdy očekávat, že se postaví všichni.
Dlouhý
Myslím, že českým lékařům uškodilo,že veřejnost se za ně nepostavila. Minimálně se za ně nepostavila tak, jak oni sami očekávali.
Autor
Podstatné také je, aby se o akci vědělo. Jednodenní protest rychle zapadne. Dlouhodobá kampaň hned tak z očí nezmizí. Důležité je strhnout na sebe pozornost.
Hrabovský
Museli jsme něčím zaujmout, tak jsme sanitku nabarvili černobíle. Prostě napůl sanitka, napůl pohřebák. Zvolili jsme ten slogan "Náš exodus, váš exitus" s otazníkem prosím. V tom je ta nadsázka samozřejmě.
Autor
I odboráři si jsou moc dobře vědomi,že každá nátlaková akce je zároveň i bojem o veřejné mínění a proto nepodceňují mediální trénink.
Hrabovský
Když je někdo lékař a od rána do večera v ordinaci nebo na tom operačním sále dělá svou práci, tak lze těžko předpokládat, že umí jasně a stručně zformulovat své myšlenky a že nebude mít trému.
Dlouhý
Jestli si Lékařský odborový svaz myslí, že když si najmou nějakou kvalitní PR agenturu a udělá dobrou kampaň, že tím něco vyhrají, tak já naopak si myslím, že to, co se dělo kolem českých lékařů v uplynulých týdnech české lékařské obci bez ohledu na to, kdo má jakou svoji pravdu, tak jí to nesmírně ublížilo v očích veřejnosti.
Autor
Nátlakovou akci může zhatit například to, když se mezi její účastníky podaří vrazit klín, například teď, kdyby část lékařů přistoupila na návrhy ministra zdravotnictví a část ne.
Pane prezidente, vy jako člen předsednictva Lékařského odborového klubu máte na stránkách toto motto: "Nikdy se nevzdávej, vzdáš-li se jednou, budeš se už vzdávat pořád". Vy zkrátka chcete za každou cenu dostát tomuto svému mottu, není to už umanutost?
Kubek
Ne, to není umanutost. Já si myslím, že to motto je správné a já bych řekl ještě jedno heslo, že kdo jednou ochutnal vzduch svobody, ten už nikdy nebude šťastným otrokem. A ať ta akce skončí jakkoliv, tak lékaři narovnali páteř. Po 20letech si prostě řekli, že už nebudou nadále dělat hlupáčky, na jejichž úkor zajišťují politici levnou a kvalitní zdravotní péči pro své voliče a kdo si neváží ceny své práce, ten si skutečně nezaslouží, aby byl lépe ohodnocen.
Pane prezidente, těch politických proklamací dnes už zaznělo poměrně hodně. Pojďme zpátky k realitě. Chápu to dobře tak, že po vzoru železničářů zkrátka za každou cenu, nebude-li po vašem, zdravotnictví v Česku aspoň na pár dnů ochromíte? Prosím, už jen velmi stručně.
Kubek
Tak já se budu snažit přimět pana ministra k tomu, aby začal seriózně jednat a abychom k 1. březnu tomu zabránili. Každopádně všechna ta štvavá vyjádření proti lékařům bohužel působí velmi kontraproduktivně. Skutečně lékaři se čím dál tím víc radikalizují a kromě těch 4 000 lékařů ve výpovědi další tisíce lékařů odmítají sloužit přesčasové hodiny. Takže ta situace se stále více vyhrocuje a já přiznávám, že dá obrovskou práci to zklidnit, ale já pro to dělám všechno, aby lékařská péče zůstala zachována.
Já vám děkuji. Dobrou noc přeji, nashledanou.
Konec formuláře
Zdroj: ČT 24