Kolik hodin volna mohu čerpat na ošetření u lékaře?
Odpovídá PhDr. Táňa Kozelková, zástupkyně tiskové mluvčí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
Vyšetření nebo ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení je překážkou v práci, při níž je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu. Konkrétní podmínky jsou stanoveny v nařízení vlády (č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci).
Platí (podle bodu 1 přílohy k tomuto nařízení), že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se zaměstnanci poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutno dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu potřebnou k vyšetření nebo ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Z uvedeného tedy vyplývá, že ani právní předpis, natož zaměstnavatel nelimitují nezbytně nutnou dobu konkrétním počtem hodin (paušálně), nýbrž tato doba je v jednotlivých případech různě dlouhá a zaměstnanec ji zaměstnavateli prokazuje.
www.tribune.cz
Zdroj: Medical Tribune