Keller: Budou vás léčit jako zvířata. Víc za peníze
Myslí si profesor Keller, že zdravotní reforma, která přinese vyšší spoluúčasti provázené v rámci reforem sníženými sociálními platbami od státu, dramatické snížení životní úrovně sociálně slabých?
„To nepochybně. Já jsem si našel v údajích Českého statistického úřadu, jak se zvedly ceny například u potravin, bydlení, dopravy... A zdaleka ze všech v porovnání roku 2005 s loňským rokem, vzrostly ceny v kolonce zdraví. Léky a všechny ostatní položky, které patří do kolonky zdraví, vyletěly nahoru o 47,7 procenta," řekl ParlamentnímListům.cz Keller.
Místo lékařské veterinární péče
„To už teď není žádná legrace a poté, co se to zvedne, tak to skutečně bude dvoutřídní medicína. Ti, kteří nato nebudou mít, já se obávám, že je čeká jen o něco lepší veterinární péče, myslí si. Všechno se podle něj samozřejmě konkrétně rozhodne v okamžiku, až se řekne, co všechno patří do nadstandardu.
„Ale ministr už nám oznámil, že on chce, aby do nadstandardu patřily i amalgamové plomby. Jestliže plombování je nadstandard, tak já si vůbec nedovedu představit, co není nadstandard," děsí se Keller.
Zatím máme boty, zatím nemáme hlad
„Už jsem do úterního deníku Právo napsal komentář s názvem Ministr to nedořekl," reagoval Keller. „Já tu jeho logiku rozvíjím a říkám: Jestliže jsou lidé schopni dát dvě procenta do soukromých penzijních fondů, tak nechápu, proč nejsou schopni si připlatit si maximum na zdravotnictví. Je to jenom jejich osobní volba, když chtějí být zdraví, tak si připlatí," reprodukuje Keller.
„Jestliže jsou lidé schopni platit si na penzi a maximum na zdravotnictví, já nevěřím tomu, že nejsou schopni zaplatit si vyšší vodné stočné, plyn a elektřinu. Jestli se chtějí doma svítit a vařit a chtějí se mýt, tak si připlatí, je to jenom jejich svobodná volba," rozvíjí publicista Kalouskovu logiku."
„Dále, já nechápu, pakliže jsou lidé schopni si připlatit na důchod, zdravotnictví, vodné, stočné, elektřinu a plyn, proč by proboha nebyli schopni si připlatit na vyšší DPH za potraviny, hygienické pomůcky a knihy, to je jejich svobodná volba... A tak bych mohl v Kalouskově logice na sebe vrstvit další a další placení, o které se nám vláda v této logice reformami stará," vysvětluje ve zkratce svůj komentář.
Pak přidává závěr: „Máme boty a zatím ještě nemáme hlad. A je zvláštní, jak pod vedením takových odborníků jsme dokázali za dvacet let dosáhnout takové prosperity, že zatím ještě máme boty a zatím ještě nemáme hlad," uzavírá Keller.
Na Slovensku ještě mají boty, ale i hlad
Podle něj pak máme u sousedů příklad, kam mohou vést špatně udělané reformy. „Slovensko. Na Slovensku už začali, je to pár dnů, rozdávat těstoviny nejchudším lidem, kteří sice ještě mají boty, ale už začínají mít hlad. Jejich asi tři sta tisíc, A nejsou to zdaleka jenom Romové na východě Slovenska," dodal Jan Keller.
ParlamentníListy
celý článek ZDE
Zdroj: ParlamentníListy