Kdy na dohodu o pracovní činnosti?
Odpovídá advokátka Mgr. Anna Benešová
Mateřská dovolená a rodičovská dovolená patří mezi důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance, které jsou upraveny v § 191 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“).
Vzhledem k této skutečnosti, nemůže po dobu jejich trvání zaměstnankyně vykonávat u dosavadního zaměstnavatele práci sjednanou se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě.
V případě mateřské dovolené je to v rozporu též s ust. § 16 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, podle kterého pojištěnec nemá nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství a po dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost.
Zaměstnankyně však může u svého zaměstnavatele vykonávat po dobu mateřské dovolené bez omezení jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě. U jiného zaměstnavatele může vykonávat i stejnou práci, kterou má s prvním zaměstnavatelem sjednanou v pracovní smlouvě.
Na rodičovské dovolené můžete pracovat bez omezení, ať už pro svého zaměstnavatele, nebo jiného zaměstnavatele. Je možná i samostatná výdělečná činnost. Jedinou zákonnou podmínkou je, že zajistíte celodenní péči o dítě (např. v jeslích anebo bude hlídat babička či chůva).
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz