Kdo vyhrál? Prý všichni. Heger, bílí vyděrači i pacienti
"Ano, absolutně," reagoval na dotaz stranického serveru ministr zravotnictví Leoš Heger z TOP 09, zda se považuje za vítěze ve vyjednáváních s lékaři. „Pokračující střet s lékaři by reformu zdravotnictví neuspíšil, ale naopak výrazně odsunul. Dík výsledkům jednání se nyní ustálí situace v nemocnicích a pacienti, kteří byli doposud extrémně vyděšení, mohou být konečně klidní," vysvětlil Heger.
Petice? Skoro „plichta"
V řeči petic už tak jednoznačným vítězem ministr není. Tu, která ho na stránkách týdeníku Reflex vyzývala, aby neustupoval požadavkům odborů, totiž do čtvrteční půl čtvrté odpoledne podepsalo 35 911 signatářů. Její vítězství nad peticí SOS zdravotnictví, která požadavky lékařů podporovala však není drtivé. Pod ní se podepsalo nakonec 32 797 občanů.
Za vítěze ministra rozhodně nepovažuje ani poslanec a člen sněmovního výboru Marek Šnajdr. „Cena, kterou tato vláda zaplatí bude podle mého názoru hned dvojí. Zpomalí, nebo se úplně zablokují reformy zdravotnictví. A za druhé se vytvořil nebezpečný precedent, že ten kdo vydírá, kdo si bere rukojmí, tak je ve svých požadavcích úspěšný," konstatoval pro ParlamentníListy.cz.
Vítězů je prý několik
Prezident lékařské komory Milan Kubek, který se všech vyjednávání lékařů s ministrem účastnil, pak jmenoval tři vítěze. „Vyhráli pacienti, kteří budou mít i po 1.3. zachovanou zdravotní péči. Vyhráli lékaři, kterým se nejenom zvýší okamžitě tarifní platy a vedle dalšího garantovaného růstu jim dojde omezení množství přesčasové práce na maximálně 8 hodin týdně," řekl ParlamnetnímListům.cz Kubek.
Podle něj se mezi poražené nemůže počítat ani ministr Heger „V LOK-SČL a ČLK získal silné partnery pro prosazování potřebných změn v českém zdravotnictví a k boji proti korupci, vysvětlil Kubek. Podle něj prohráli „pouze ti politici (Marek Šnajdr, Boris Šťastný atd.), kteří se za každou cenu snažili dohodě zabránit a kteří tím prokázali, že na rozdíl od lékařů, jim na pacientech vůbec nezáleží".
Odpůrci neprohráli, dočkají se
Z dosavadních vyjádření by se tak mohlo zdát, že opravdovou porážku utrpěli jen odpůrci schváleného memoranda reprezentovaní především občanskými demokraty Borisem Šťastným a Markem Šnajdrem. To je ale podle politologa Zdeňka Zbořila jen optický klam.
„To jsou pragmatičtí lidé a běžci na velmi dlouhou trať a oni vědí, že ty zásadní peníze nejsou v platech lékařů, ale v balících peněz v systému, v privatizacích a podobně. A o tyto peníze jim jde především. A dokud bude moc rozdělena tak, jak je, pak nejsou na straně poražených," konstatoval pro ParlamentníListy.cz Zbořil.
Lékaři založili na další „války"
A pak je tu ještě jeden názor na vítězství v akci Děkujeme, odcházíme. „Říká se, že špatný mír je lepší než dobrá válka, ale tohle je špatný mír chystající špatnou válku," řekl ParlamentnímListům.cz vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek. Podle něj dala akce návod dalším, výsledek akce „zakládá návod, jak mohou postupovat ostatní odbory a ve svém důsledku to pak nebude mít konce," řekl. Připomeňme, že v současnosti vedou svůj útok na ministra vnitra například hasiči a policisté.
"Nelze se divit, že na to Lékařský odborový klub přistoupil, protože v zásadě dosáhl plně svého. Bylo by lépe, kdyby to vláda neschválila. Bylo možné tento výsledek očekávat, když doktor se baví s doktory. Heger byl v tomto případě spíše doktorem než ministrem. Tohle zakládá návod, jak mohou postupovat ostatní odbory a ve svém důsledku to pak nebude mít konce," řekl ParlamentnímListům.cz Hájek.
Neviditelný Nečas, viditelný Klaus
Jmenováni už byli téměř všichni aktéři akce Děkujeme, odcházíme. Přesto zbývají ještě dva a shodou okolností nejvyšší ústavní činitelé. Veřejnost patrně očekávala mnohem více od premiéra Petra Nečase, který prakticky do jednání o uhašení krize ve zdravotnictví nezasáhl a celou ji sledoval z povzdálí. Zásadnější podpory se tak nakonec ministr Heger nedočkal od kapitána vládního mančaftu, ale prezidenta Václava Klause.
Za všechny připomeňme jeden z jeho výroků, a to z konce ledna, kdy prezident zahajoval sedmdesátý koncertu z cyklu Jazz na Hradě, kde byl Heger také přítomný. „Já doufám, že tady dnes posílí na duchu i na těle a bude o to silnější v boji s těmi nezodpovědnými a arogantními jedinci, kteří prostě nemají nárok na to, aby svůj boj vyhráli," řekl Václav Klaus na jeho adresu.
Co na to průzkum
Z výše uvedeného se může zdát, že každý si pro sebe utrhl kousek vítězství. Přidejme tedy k výčtu nedávný výzkum společnosti SANEP. Podle něj měli s platy nespokojení mladí lékaři podporu v březnu loňského roku téměř čtyř pětin populace. Před koncem akce Děkujeme, odcházíme už tato podpora nebyla ani třetinová.
Důvod? Podle názoru více jak čtyř pětin domácí populace nespokojení lékaři zneužívají skutečnosti, že hromadným odchodem lékařů může dojít k naprostému kolapsu řady nemocničních zařízení. Téměř dvě třetiny Čechů se pak domnívá, že hromadné výpovědi nespokojených lékařů jsou v rozporu s lékařskou etikou.
Ondřej Vaněk PARLAMENTNÍ LISTY.cz
Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY.cz