Kdo tu věří na sušenou oslí kůži?
KOMENTÁŘ
Novináři minulý týden čelili záplavě informací z Česko‑čínského summitu o spolupráci ve zdravotnictví. Pod vrstvou oficialit ale není snadné dobrat se podstaty. Na hospodářské spolupráci s Čínou nemusí být nic špatného. Když LINET na tomto obrovském trhu prodá více postelí, je to jen dobře. Asi je dobře i to, že společnost SOTIO bude v Číně provozovat své biotechnologické pracoviště. Je v pořádku bavit se s Číňany o tom, co pro sebe navzájem můžeme udělat, a u toho je nutné vyhovět určitým rituálům. Vstřícnost vůči čínské kultuře ale dostala až poněkud bizarní polohu, která vrcholí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Tam bylo ve středu slavnostně otevřeno Česko‑čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny. Byla u toho přítomna i čínská vicepremiérka. Pořadatelům této akce opravdu záleželo na tom, aby se o pohybu delegace psalo krok za krokem. Podle ministerstva zdravotnictví by v nemocnici měla vzniknout klinická pracoviště a poté klinika zabývající se tradiční čínskou medicínou. V budoucnu by se klinika měla věnovat nejen léčbě pacientů, ale i dalšímu výzkumu či pedagogickým aktivitám.
Divadlo to ale nakonec nebylo špatné, hlavní aktéři se do svých rolí položili velmi přesvědčivě. Vypadali, že na tradiční čínskou medicínu skutečně věří. Zvláště pozoruhodný je tento vývoj u ředitele FN Hradec Králové profesora Romana Prymuly. Ten má jako vakcinolog za sebou kariéru, ve které prokázal, že ví, co je to medicína založená na důkazech. Jako vakcinolog také po léta čelil argumentům odpíračů očkování – a nevypadal u toho, že by jakkoli tíhnul k alternativním směrům.
Jako statisté se zapojují i manažeři ostatních významných zdravotnických institucí. Mezi sebou vtipkují o účinnosti sušené oslí kůže, ale navenek dělají stafáž a podepisují memoranda o spolupráci, o kterých doufají, že vyšumějí do ztracena. Nikdo neřekl, že císař je nahý a že si vlastně nedokáží představit, jak by ta spolupráce měla konkrétně vypadat.
Smutnou obětí čínské tsunami je zatím chudák Krteček, kterého čínští tvůrci v novém animovaném seriálu nablýskali k nepoznání. Prestiž Fakultní nemocnice Hradec Králové to s mírným zakymácením přežije. Dobrá medicína se tam bude dělat stále, i kdyby snad někde v rohu areálu byla ohrádka s tím oslíkem. Jinak se ale dá předpokládat, že kulisy z tohohle představení půjdou brzy do fundusu. Hlavní proud čínské tsunami stejně vede mimo zdravotnictví a otáčí se spíše kolem úvěrového byznysu společnosti PPF.
Zdroj: Medical Tribune