Kde jsou peníze, o které měly vzrůst platy zdravotníků?
Jan BUMBA, moderátor:
Kde jsou peníze, o které měly vzrůst platy zdravotníků od nového roku? Zdravotnické odbory říkají, že přidáno dostali jen zaměstnanci fakultních nemocnic a dalších zařízení, která spadají přímo pod ministerstvo. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale říká, že zvýšení platů si mají lékaři a sestry vyjednat s vedením svých zdravotnických zařízení. Podle úhradové vyhlášky na to prý budou mít. Odbory ale chtějí o platech jednat ve čtvrtek s premiérem Petrem Nečasem. Dagmar Žitníková je předsedkyní odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče, dobrý den.....Na lince je také ministr zdravotnictví Leoš Heger, vítám vás, dobrý den.
Jan BUMBA, moderátor:
Paní Žitníková, podle vás není pravda, že ve vyhlášce pro letošní rok dostaly nemocnice výrazně přidáno?
Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče:
Co se týká té úhradové vyhlášky, tak tady jsme vlastně ve sporu s panem ministrem, protože čísla, která jsme dostali z nemocnic, které nespadají pod Ministerstvo zdravotnictví, říkají, že zařízení na zvýšen platů nemají.
Jan BUMBA, moderátor:
Myslíte, že je nemají teď, nebo že je ani nebudou mít? Není to tak, že ty peníze možná přijdou od pojišťoven s nějakým zpožděním?
Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče:
Ne, tak se to nedá přímo říci, protože sice je tam nějaká reálná možnost, že zdravotní pojišťovny zaplatí potom těm zařízením ještě nějaké doplatky, ale platy se vyplácejí průběžně, takže tím pádem ta zdravotnická zařízení počítají s tím, že ty peníze pokud navýší platy, musejí dostávat průběžně a ne až například po uzavření roku, kdy některá ta zařízení dostala informace, že by mohli dostat vyplacené zálohy až v polovině roku 2013.
Jan BUMBA, moderátor:
Jinými slovy, vy nehodláte čekat na to, jestli ty peníze přijdou třeba ve čtvrtletních, nebo pololetních odměnách.
Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče:
My jsme vlastně co se týká tady toho, tak v podstatě my potřebujeme mít nějakou záruku, že ty peníze přijdou, ale na základě těch informací, které máme od zaměstnavatelů, tak ta garance tam není. Mnoho zaměstnavatelů dnes tvrdí, že ty úhrady jsou tak nízké, že nejenže nedovolují zvýšit zaměstnancům platy, ale že dokonce začínají jednat v těch nemocnicích odbory o tom, že by se platy snížily. Což je pro nás naprosto nepřijatelné.
Jan BUMBA, moderátor:
Pane ministře, to je nějaká záhada. To je nějaké tajemství. Čím to, že u fakultních nemocnic šlo zvýšit platy a u krajských to nejde?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak, já o tom přemýšlím o té záhadě celé odpoledne, protože pořád to vysvětluju do médií a dospěl jsem k tomu, že se musím omluvit zdravotníkům, že se stali objekty takovéto války, která je mezi ministerstvem a krajskými úřady, nebo krajským zdravotnictvím. Já myslím, že ty podmínky, které ministerstvo pro úhrady letošního roku napsalo, jsou stejné pro nemocnice přímo řízené ministerstvem, to znamená fakultní, velké pražské, psychiatrické léčebny a podobně a jsou stejné tedy jako pro krajské nemocnice a dokonce pro ty krajské nemocnice jsou zvýhodněnější. 102 % půjde do těch přímo řízených, 104,5 přijde do těch krajských.
Jan BUMBA, moderátor:
Říkáte tedy pane ministře, že hejtmani brzdí výplatu těch peněz?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak, my jsme postupovali úplně přesně stejně jako loni, kdy jsme dali slib, že platy porostou a loni samozřejmě hned první měsíc po tom, co se ta jednání uzavřela, ty platy ještě nebyly usazené, ale rostly nakonec jak v nemocnicích ministerských, tak v krajských protože hejtmani splnili svůj slib, že pokud se s odboráři dohodneme, tak budou kopírovat ty naše příkazy přímo řízeným organizacím, aby ředitelé přidali. Letos si to nějak na krajích rozmysleli a zatímco my jsem přidali 6,5 % to je sice méně než těch letos slíbených 10 % zatím pro tohle to pololetí, tak na krajích nepřidali ani desetinu procenta a ani v jednom kraji. Takže je to takové zvláštní a myslím si, že ty kraje prostě přidat letos nechtějí, přesto že ty podmínky ty jejich nemocnice mají o něco lepší, než ty podmínky ministerské.
Jan BUMBA, moderátor:
Pane ministře a paní Žitníková, já vám zatím děkuju, ale prosím, zůstaňte ještě na lince, zůstaňte ve spojení, protože my máme na lince také hejtmana kraje Vysočina a předsedu Asociace krajských nemocnic Jiřího Běhounka. Dobrý den, pane hejtmane.
Jiří BĚHOUNEK, hejtman:
Dobrý večer.
Jan BUMBA, moderátor:
Skutečně jako hejtmani nějak zadržujete peníze pro krajské nemocnice?
Jiří BĚHOUNEK, hejtman:
Tak, mě velmi mrzí, že korektní přístup ministerstva se takto mění, protože já už jsem to panu ministrovi říkal i dnes dopoledne. To, co tady pouští do médií i jaké zprávy dává, to jsou podrazy. My jsme řekli, že peníze, které dostaneme, vyplatíme. To jsem v roce 2011 udělali. Řekli jsme, že to uděláme i v roce 2012. Jestliže pan ministr hovoří o úhradové vyhlášce 104 nebo 150% a dostáváme 98 % záloh od roku 2010 což je teda si rok 2011, tak v tom objemu žádné zvýšení platů není. A virtuální peníze, které možná přijdou v druhém pololetí, bohužel nemůžou naši ředitelé vyplatit. My jsem řekli, že ty peníze dostaneme a v roce 2011 byly tam ty miliardy vysloveně explicitně určeny na mzdy, ta ty jsme vyplatili. Takže je mi velmi líto, že pan ministr vypouští takovéto dezinformace.
Jan BUMBA, moderátor:
V tuhle chvíli tedy pane hejtmane nemáte žádné peníze, které byste mohli použít na platy zdravotníků.
Jiří BĚHOUNEK, hejtman:
Pokud ze zdravotního pojištění z té vyhlášky skutečně pojišťovny nezvýší platby, tak my jsem jasně deklarovali, že z krajských peněz, když nemáme ani na silnice, nemáme ani na sociální služby, nemáme ani na školství, prostě platy zdravotníků dotovat v této situaci, dokud nebude tato situace vyjasněna z hlediska vyhlášky, nemůžeme.
Jan BUMBA, moderátor:
Pojišťovny ty úhrady zatím tedy nezvýšily. Tam odsud ty peníze nepřitekly.
Jiří BĚHOUNEK, hejtman:
Bohužel já mám v asociaci 52 nemocnic, dokázal jsem jich tak 28 mi odpovědělo, že většina pojišťoven jim úhradový dodatek nenabídla a VZP jim dává v 98% roku 2010, což je asi 100 % roku 2011. Už z toho budeme muset zaplatit zvýšené DPH a mzdy, které byly dohodnuty v roce 2011. Takže na navýšení 6,5 % nebo 10 % současné době ze zdravotního pojištění nemáme.
Jan BUMBA, moderátor:
Hejtman kraje Vysočina, předseda Asociace krajských nemocnic Jiří Běhounek. Já vám děkuji za vaše vyjádření. Pane ministře, ta záhada ale tedy pořád trvá, protože jak jsem slyšeli od pana hejtmana, kraje ty peníze nedostaly, které by mohly použít na platy zdravotníků.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak samozřejmě tohle to, co tady ukazuje pan hejtman Běhounek, to je jaksi obvyklá hra mezi poskytovateli péče, mezi nemocnicemi tedy a mezi zdravotními pojišťovnami. Každý rok na začátku roku jsou velmi tvrdá jednání o tom, nejenom jaké budou úhrady, to jsou dány tou úhradovou vyhláškou, ale jaké budou zálohy a ty si dojednávají zdravotnická zařízení sami a jsou úspěšná stejně jak ta velká, tak ta malá, takže ty podmínky jsou v tento moment pro všechny nemocnice stejné, a to že to fakultní nemocnice zvládají, a to že to nechtějí zvládat krajské nemocnice a je to prostě takhle rozděleno ostře oddělenou čárou, to je opravdu velmi zvláštní a mě moc mrzí, že se to takhle zrovna teďka hodí na krajích. Já mohu slíbit, že budeme dále jednat. My máme zájem, abychom ten slib, který jsme dali zdravotníkům naplnili, máme zájem, aby ve zdravotnictví, byla větší pohoda, aby se dělaly ty změny, které jsme začaly v klidu a zdravotníci trošku aby byli spokojenější než posledních dvacet let dohromady, ale naše možnosti samozřejmě jsou také úplně stejné, jako možnosti krajů. My v tomto případě nejsem pojišťovnám nadřízení a musíme s nimi taky jednat, podobně jako kraje.
Jan BUMBA, moderátor:
Paní Žitníková, neměly by vaše stížnosti tedy směřovat aspoň do určité míry taky k hejtmanům na kraje?
Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče:
Co se týká té situace, tak v podstatě se nejedná pouze o krajské nemocnice. My jsme poslali náš dotazník do asi zhruba 123 nemocnic a byly to nemocnice, které vlastně zřizují i města, obce, a byly to nemocnice, které patří soukromým společnostem. My ty informace máme vlastně ze všech těchto nemocnic a ne pouze z krajských v úhradové vyhlášce. Ty finance nejsou. A co se týká celkové situace, nás to taky velmi mrzí, že jsme se tady do toho problému dostali, a že se tady teď dohadujeme o nějaké finanční dávky, které jsme jednou měli slíbené a které dneska nikdo nevidí.
Jan BUMBA, moderátor:
Co si, paní Žitníková, slibujete od těch jednání s premiérem Nečasem?
Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče:
My si slibujeme odborné posouzení celého toho problému. My chceme, aby se všichni aktéři sešli u jednoho stolu a aby na základně odborných ekonomických analýz se skutečně ukázalo, kdo má pravdu. Takže budeme chtít jednat nejen s panem ministrem zdravotnictví znovu, ale i se zdravotními pojišťovnami, se zaměstnavateli a s kraji. Prostě, aby se ukázalo, kdo má černého Petra.
Jan BUMBA, moderátor:
Pane ministře, vy se předpokládám nebráníte takovýmto jednáním i za účasti premiéra Nečase?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ne, já jsem ochoten jednat kdykoliv s každým a doufám, že ta jednání budou pokračovat, protože jak už jsem říkal, my máme zájem, aby se ta situace zklidnila.
Jan BUMBA, moderátor:
Ministr zdravotnictví Leoš Heger, děkuji za rozhovor, na shledanou.
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Děkuju, na shledanou.
Jan BUMBA, moderátor:
A předsedkyně odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. I vám děkujeme. Na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál