Přeskočit na obsah

Kde jsou peníze na vyšší platy lékařů a sester

Jan BUMBA, moderátor:
...Zdravotničtí odboráři říkají, že z memoranda uzavřeného zhruba před rokem a čtvrt zbyl jenom cár papíru. Přidáno prý dostali jen lékaři ve fakultních nemocnicích, ve všech dalších nemocnicích zdravotníci jenom marně čekají. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nemocnice na platy mají. Například výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ale Radiožurnálu řekl, že ředitelé nemají žádnou možnost, jak zvýšit platy, pokud by neměli ohrozit péči o pacienty. Na lince je nyní náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Dobrý den.
A předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Dobrý den i vám.

Pane náměstku Nosku, jak byste charakterizoval to dnešní jednání, k čemu jste dospěli.

Petr NOSEK, náměstek ministra zdravotnictví:
Já si myslím, že to dnešní jednání víceméně ukázalo, že pozice obou stran se nemění a dá se říci, že na jedné straně bychom neuspokojili potřeby a požadavky odborářů v žádném směru. A stejně tak druhá strana byla ochotna přijmout takzvaně naše národy, teď nemyslím v oblasti platů, ale /nesrozumitelné/, dejme tomu, připravovaných legislativních změn.

Pane Engle, mělo to tedy vůbec nějaký význam se dnes scházet?

Martin ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu:
Tak dneska nešlo zdaleka jenom o ty naše peníze, protože to byl jeden asi ze šesti bodů. Pan náměstek řekl správně, že se naše názory nemohly posunout, protože z našeho pohledu prostě trváme pořád na tom, že 98 procent loňských plateb nezajišťuje ten potřebný nárůst, uvědomte si, že kolem 5 procent je tam minimálně změna DPH, plus veliká inflace, takže ta potřeba by byla kolem 107 procent. To bylo na nějakých křivkách, ale reálné to prostě není, to je jedna věc. A pokud jde o ty další připravovaný legislativní věci, tak tam musím říct, že lightmotivem toho všeho bylo prostě jakoby určitá nekvalifikovanost těch návrhů, chyběly tam k tomu analýzy dopadů a tak dále, tak jak jsme byli zatím vždycky svědky, že jo, je ta změna v tom zákoně o zdravotních službách, protože tak, jak to bylo šitý horkou jehlou, tak bylo jasný, že tam jsou chyby, že jsou tam věci, který je potřeba předělat, takže už ...

Víme, že ta jednání byla širší, ale prosím přidržme se teď přece jen těch platů, pane náměstku, co, anebo kdo podle ministerstva brání tomu, aby lékaři dostali přidáno, nejen ve fakultních nemocnicích?

Petr NOSEK
Já bych zmínil za prvé, že se nejedná jenom o lékaře, ale o zdravotníky, veškerý personál zdravotnický, to znamená, já si myslím, že pokud našly prostředky fakultní nemocnice, ale nejen ty, ale i psychiatrické léčebny, které jsou rozhodně v daleko horším postavení /nesrozumitelné/, tak by stejné prostředky měly být schopny najít ostatní zdravotnická zařízení a pokud tomu tak není, tak samozřejmě otázka, zda již podepsané kolektivní smlouvy v některých krajských nemocnicích, odpovídají tomu, co vlastně prosazuje jakoby trošek toho odborového klubu.

Pane Engle, opravdu, jak se to dá vysvětlit, pokud se peníze na mzdy našly ve fakultních nemocnicích a i v dalších zařízeních, jak říká pan náměstek, jak to, že se nenašly jinde?

Martin ENGEL
No, ony se našly jenom v přímo řízených organizacích. A pan náměstek neřekl tu podstatnou věc, že bylo vyhrožováno, že kdo tam nezajistí, takže přijde o svý ředitelský místo a bohužel ...

No, ale ty peníze se tam našly.

Martin ENGEL
No, našly, ale my zatím jako nevíme, jak může to financování třeba po tom roce vypadat, zatím to bylo, že dali přednost setrvání ve funkci nad eventuálními ekonomickými dopady.

A myslíte si, že to je chybný postoj, neocenili byste jako zdravotníci, jako lékaři takový postoj i u ředitelů jiných nemocnic?

Martin ENGEL
Prosím vás, jako jestli, jestli mám ocenit to, že se někdo bojí o svý místo a proto udělá něco, co mu nadřízený řekne, tak takhle to určitě tedy není. A já bych si nejvíc přál, aby prostě byl vytvořen ten rámec tak, jak z memoranda vyplývá, tak, jak byl zajištěn ten první krok, prostě ministerstvo tu svojí odpovědnost jako přináší na nižší fázi a říká, ať si to lidi vyjednají v jednotlivých nemocnicích, ale přece víte, že první krok memoranda byl také řešen centrálně a všechny ty tři kroky mají jeden duh a ne to, aby nás někdo posílal na jednotlivou úroveň nemocnic, aby se to tam řešilo, to prostě si myslím, že takhle se to prostě stát nemůže, zbavit odpovědnosti za něco, co podepsal.

Pane Nosku, je pravda, že letošní úhrady od pojišťoven jsou nižší než loni, zhruba na 98 procentech.

Petr NOSEK
Já si myslím, že tady je nutno upozornit na to, že každé zařízení se nachází v naprosto jiné situaci, takže bych nechtěl globalizovat 98 procent, my jsme byli svědky toho, že právě na tom jednání jeden z ředitelů zdravotní pojišťovny jasně deklaroval, že pokud je nějaké navýšení, tak se nejvíce pro /nesrozumitelné/ ve prospěch nemocničních zařízení, a pokud odmítá jaksi odborový klub a odbory obecně vyjednávat o platech přímo se svým zaměstnavatelem, tak vlastně dochází k jisté situaci, kdy my jsme nastavovali úhrady tak, aby ty prostředky /nesrozumitelné/ nemocnicích byly a tudíž podle mě to jednání je nutno posunout na úroveň zaměstnanec - zaměstnavatel.

A vy říkáte ale, že úhrady jsou postačující k tomu, aby všichni ředitelé nemocnici mohli zvýšit platy?

Petr NOSEK
Nikoliv všichni, ředitelé těch nemocnic, které mají odpovídající výsledky, protože úhradová vyhláška směřuje peníze za pacientem. Já odmítám princip, že /nesrozumitelné/, že stojí nemocnice, je v ní určitý počet zaměstnanců, tak jí z toho vyplývá nárok na určitou výši odměny, tak by to nemělo být. Odměna by měla být směřovaná za uvedenou práci, v tomto případě za poskytnutou zdravotní péči.

Pane Engle, opravdu není možné z vaší strany připustit to, že některé nemocnice prostě jsou lepší než jiné, některé hospodaří lépe než jiné a přece je běžné i v jiných oborech, že různé podniky, různé firmy platí jinak.

Martin ENGEL
Prosím vás, to tady zase mluvíte nějaký obecný princip, my tady vycházíme z určitého podepsaného dokumentu, celý léta před tímto dokumentem to také tak probíhalo a žádné centrální přidání prostě v posledních, já nevím, 10 nebo 15 letech prostě nebylo, bylo to tak, na centrální úrovni se nic nedohodlo a bylo to o tom, co si kdo na jednotlivým a proto také došlo k té diverzifikaci, to já připouštím, ale tady se pořád zapomíná že Vláda České republiky podepsala s Lékařským odborovým klubem nějaký dokument, který prostě nějaké závazky na ní přenesl a ona to teďko vrací prostě o etáž níž. Já bych se znovu opakoval, ale prostě moje vidění situace je taková, jakou jsem zmínil.

Pane Nosku, vy se tedy zříkáte té odpovědnosti?

Petr NOSEK
Ne, my jsme tu odpovědnost přijali a v podstatě jsme definovali ty podmínky, které odpovídají stávající ekonomické situaci. Pan ministr deklaroval, že je mu líto, že nemůže definovat to navýšení v podobě 10 procent, protože ekonomická situace systému a obecně ekonomiky je jiná, než byla /nesrozumitelné/ memoranda, to znamená, definovala se tam možnost navýšení těch platů o 6,25 procenta a k tomu jsme vytvořili podmínky prostřednictvím úhrad vyhlášky, nikoliv vůči všem, ale tak, jak jste správně zmínil, vůči těm, kde je poskytována efektivní zdravotní péče.

Teď, co bude v nejbližší době, pane náměstku, změní ministerstvo úhradovou vyhlášku, tedy ten předpis, podle kterého platí pojišťovny za péči.

Petr NOSEK
Já musím /nesrozumitelné/ ten závěr, který vyšel z jednání u pana premiéra, změna vyhlášky je vysoce nestandardním krokem, který bychom neměli používat a hlavně ke změně není důvod, protože ta ekonomika víceméně potvrzuje ten trend, který jsme očekávali, naštěstí nemusím přistoupit k tomu, že bychom snižovali úhrady. Ta ekonomika zatím relativně drží alespoň ten minimální růst, tudíž můžeme zachovat ustávající princip.

Pane Engle, i vzhledem k tomu, co jsme teď slyšeli od pana náměstka, co udělají odbory?

Martin ENGEL
Tak my budeme mít jednání 19. 6. s předsedy jednotlivých organizací a tak, jak pan náměstek správně zmínil, nejedná se teď jenom o situaci vůči lékařům, ale jedná se i vůči střednímu zdravotnímu personálu, a to znamená, budeme muset vyjednávat i s Odborovým svazem zdravotní a sociální péče na tom, abychom našli nějaké průnikové řešení této situace.

Každopádně tedy teď je čas pro jednání i z pohledu odborářů, ale nepřipravujete nějaké protesty.

Martin ENGEL
Teď bezprostředně během června rozhodně nic nebude.

Během června. A pak?

Martin ENGEL
No, pak se poradíme, jak jsem vám říkal, po 19. 6. se mě můžete zeptat dále. Já nebudu svým kolegům svý názory vzkazovat přes média, na toto nejsme zvyklí, prostě budu s nima o tom jednat, až se dohodneme na postupu, tak vás s tím seznámím, samozřejmě, jako vždycky.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Děkujeme za rozhovor. Na shledanou............
A náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. I vám děkujeme, na shledanou.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.