Přeskočit na obsah

Jsou nemocnice závislé na práci cizinců?

Ivana Kerlesová,

mluvčí Nemocnice České Budějovice, a. s.

Na některých odděleních nemocnice chybějí lékaři v řádu jednotek. V současné době přibíráme nové zaměstnance, kteří vycházejí z vysokých škol. Hlavním problémem není ani tak nedostatek lékařů jako to, že je nedostatek lékařů‑ ‑mužů. Výrazný podíl lékařů z ciziny nemohu potvrdit – v naší nemocnici máme pouze tři lékaře‑cizince z celkového počtu 430 lékařů. Jako zásadní problém nevidíme ani to, že by naše nemocnice nemohla najít lékaře na takové pozice, u kterých častěji hrozí riziko žaloby od pacientů.

MUDr. Josef Mašek,

ředitel Nemocnice Kadaň

Na lůžková oddělení bychom přijali celkem pět lékařů pro obory ortopedie, interna, pediatrie. V ambulancích je stav naplněn. V nemocnici pracuje šest lékařů‑cizinců, tvoří asi dvanáct procent všech lékařů nemocnice, pocházejí z Ukrajiny, Etiopie, Ugandy, Palestiny, Jordánska, všichni kromě lékařů z Ukrajiny jsou absolventy českých lékařských fakult. Mohu potvrdit informaci o tom, že nejhůře se shánějí lékaři na pozice, které jsou fyzicky náročné nebo kde častěji hrozí žaloba od pacientů. To jsou třeba gynekologové, anesteziologové nebo lékaři v některých chirurgických oborech. Velmi malý zájem je také o obor všeobecná interna. Komplikované je zaměstnávání ukrajinských lékařů. I v případě kvalifikovaných a schopných odborníků, kteří působí na klinikách na Ukrajině, je systém administrativy k získání povolení pracovat v českých nemocnicích velmi komplikovaný a nepřátelský. Získání tzv. pracovní karty je velmi náročné, vyžaduje celou řadu různých potvrzení s dlouhými lhůtami na jejich vyřízení. Často se pak stává, že platnost jednoho potvrzení skončí, nelze pokračovat v žádosti o další a vše je nutné znovu opakovat. Vyřízení povolení pouhé stáže ukrajinského lékaře v nemocnici v ČR trvá i celý rok. Nedostatek lékařů je jistě způsoben zejména nesplněním slibů odpovídajícího finančního ohodnocení a změnami systému vzdělávání. Jistě by také bylo zajímavé zjistit, jak se lékaři zejména po promoci „hrnou“ do takových oblastí, jako je Ústecký kraj, a zeptat se jich, proč se „nehrnou“.

Jana Rojíčková,

mluvčí Bílovecké nemocnice, a. s.

Naše nemocnice postrádá zhruba tři lékaře, dva v oboru interna a jednoho v oboru radiologie. V Bílovecké nemocnici nepracuje žádný cizinec.

Mgr. Petra Hybnerová, MBA,

tisková mluvčí Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o.

Nelze tvrdit, že nemocnice postrádá nějaký konkrétní „počet“ lékařů. Nemocnice má dostatek lékařů, jde však o jejich „stupeň specializace“ v rámci jejich oboru. Např. v interních oborech je velmi těžké a velmi zdlouhavé dosáhnout na specializovanou způsobilost, což je problém především specializačního vzdělávání obecně. Běžné doplňování lékařského personálu se vesměs daří i s předstihem několika měsíců, a to i v případě rodičovské dovolené. Co se týče cizinců v naší nemocnici – pokud nepočítáme slovenské lékaře a vyloučíme ty, kteří mají sice jinou národnost, ale již české občanství, k dnešnímu datu zaměstnáváme dva lékaře‑cizince, tedy jeden a půl procenta. Jsou to lékaři z Bahrainu a Ukrajiny. Nemůžeme potvrdit informaci, že bychom neměli dostatek lékařů v oborech, kde hrozí žaloby od pacientů. Lékař si svůj obor specializace vybírá na základě mnoha kritérií. V oborech jako chirurgie, gynekologie, anesteziologie nemáme problém najít zájemce o tyto obory a zajistit jim specializační vzdělávání na našich pracovištích.

PhDr. Kostas Tsivos, Ph.D.,

mluvčí Nemocnice Hořovice

V současné době hořovická nemocnice postrádá kvalifikované lékaře v oborech chirurgie, neurologie a hlavně pediatrie. V nemocnici pracuje devět lékařů‑cizinců, to znamená zhruba sedm procent z celkového počtu. Tito lékaři pocházejí především ze Slovenska a z Ruska. Je pravda, že největší nedostatek lékařů je v oborech, kde hrozí žaloby od pacientů.

Radka Miloševská,

mluvčí Podhorské nemocnice v Bruntále

Podhorská nemocnice v Bruntále by uvítala posilu v řádu jednotek lékařů, a to jako náhradu za lékaře, kteří se chystají na odchod do důchodu. Jedná se například o oddělení gynekologické a neurologické. V Podhorské nemocnici pracuje pět cizinců, kteří pocházejí z Maďarska a Ukrajiny.

Vladislav Podracký,

tiskový mluvčí Karlovarské krajské nemocnice a. s.

V naší nemocnici v současné době proti plánu chybí zhruba dvacet lékařů. Pokud jde o cizince, máme jich v rámci společnosti celkem sedmnáct, což je 8,3 procenta z celkového aktuálního počtu. Nejpočetnější jsou mezi nimi lékaři z Ruska. Rusko a Ukrajina jsou ostatně také státy, ze kterých k nám přichází nejvíce zájemců.

Lucie Branná,

tisková mluvčí Městské nemocnice Ostrava

V současné době postrádá naše nemocnice asi čtrnáct lékařů v oborech všeobecné praktické lékařství, kardiologie, geriatrie, interna, urgentní medicína, anesteziologie a resuscitace, oftalmologie, plicní, LDN, lékařská pohotovostní služba. V současné době zaměstnáváme dva lékaře- cizince (jeden je zaměstnán v pracovním poměru, druhý pracuje na dohodu o pracovní činnosti). Jejich státní příslušnost je Bulharsko a Kazachstán. Z celkového počtu lékařů (včetně „dohodářů“) pracujících v MNO to činí zhruba 0,6 procenta. Na závěr bych dodala, že palčivějším problémem než nedostatek lékařů je pro nás v současné době situace nelékařských zdravotnických pracovníků, konkrétně zdravotních sester.

MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D.,

viceprezident České lékařské komory

Tvrzení, že se k nám lékaři‑cizinci z neevropských zemí hrnou, bych považoval za trochu nadnesené. Je pravda, že vzhledem k dosavadní benevolenci při uznávání lékařského vzdělání získaného v neevropských zemích projde naším státem větší počet zahraničních lékařů, kteří však většinou po získání potřebných dokumentů nutných pro práci v Evropské unii pokračují ve své cestě dále na západ či jih od naší země. S těmito lékaři se lékařská komora jako instituce registrující lékaře pracující na našem území nesetká. Pouze část lékařů, kteří získali povolení a patřičné dokumenty, zůstává pracovat na našem území. Počty lékařů přicházejících do českého zdravotnictví z mimoevropských zemí jsou skutečně zanedbatelné, zejména vzhledem k poměru těchto lékařů v okolních zemích. Za problém v některých případech považuji jejich vzdělání a jazykovou vybavenost. Zejména v akutních situacích je nebezpečné, pokud se lékař nedokáže vyjadřovat plynule v českém jazyce. Proto bychom přivítali lepší kontrolu jazykové vybavenosti a odborných znalostí lékařů, kteří přicházejí do naší republiky pracovat.

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.