Přeskočit na obsah

Ještě tady není a už se kvůlí ní hádáme...

Někteří zdravotníci se již ozývají v diskusích a komentářích. ( viz např. http://www.tribune.cz/clanek/25379-protestuji-proti-zakladani-komory-nelekaru-casem)

Za svou osobu můžu říct, že bych ráda viděla silnou organizaci, která bude mít zákonný mandát zastoupit všechny nelékařské profese. Může se jmenovat třeba Komora nelékařských zdravotnických pracovníků.

Je mi jedno, která organizace byla iniciátorem vzniku komory. Může to být klidně Česká asociace sester. Je mi jedno, kdo bude stát v čele komory, pokud to bude osoba demokraticky zvolená a řádně vykonávající svěřenou funkci. Může to být klidně paní doktorka Jurásková.

Už mi ale není úplně jedno, jak bude „komora“ vypadat. Třeba konkrétně členství - povinné či nikoli. Jestliže komora nebude přinášet členům společně s povinnostmi také práva, pak je její založení k smíchu.

V případě, že členové kormory budou mít nějaké profesní výhody oproti nečlenům, členství bude nepovinné vlastně jen formálně. Tak jako nyní registrace. Ano, ta je sice nepovinná, ale de facto povinná, protože z ní plyne naděje na samostanější výkon povolání. Bohužel takhle na rovinu zákon nehovoří.

Aby nám to členství nakonec nedopadlo jako zimní pneumatiky. Zákon o provozu na pozemních komunikacích vysloveně nařizuje zimní obutí použít vždy, když bude na vozovce ležet souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze tyto jevy vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

V zimě se dá kdykoli předpokládat, že nasněží, takže ač vyjedu 2x za zimu o víkendu na hřbitov, musím si ty pneumatiky pořídit.

Upřímně si myslím, že zimní pneumatiky jsou v zimním období prostě povinné, tak proč to nepřiznat? Asi proto, že by se národ nasral (pardon, nemám přiléhavější výraz).

Resumé: Nejsem proti povinnému člensví, ale doufám, za svůj příspěvek komoře něco dostanu. Chci, aby komora vyjednávala o profesních standardech, o rozumném personálním vybavení a kompetencích nelékařů v závislosti na jejich praxi a vzdělání, o dnech volna na celoživotní vzdělávání, aby se účastnila dohodovacích řízení.

Taky chci, aby komora fungovala jako profesní sdružení, netřeba snad platit poplatek ještě někam jinam. Taky chci, aby členství v komoře společně s nějakou rozumnou formou dalšího vzdělávání automaticky zaručilo prodloužení registrace, pokud ta bude pokračovat. Taky chci, aby mi komora poskytla v případě potřeby právní ochranu.

Zástupci současných profesních sdružení se scházejí a vyjednávají o podobě komory. Kdy se ty schůzky uskutečnily? Která sdružení to jsou? Kdo konkrétně je zastupuje? Jak dopadla první jednání? Kdy bude další jednání? Já si odpovědi na tyto otázky můžu snadno opatřit, ale každý neví kde a jak.

Mnoho profesních sdružení má svoje internetové stránky. Kromě ČAS, kde je na hlavní stránce pár základních informací o možnosti vzniku komory, nikde ani ťuk. To je opravdu tak složité zveřejnit zápis z jednání, byť krátkého a bez konkrétního závěru?

Můžeme věřit tomu, že se nelékařská zdravotnická veřejnost včas dozví zásadní informace, když ani ty „počáteční a nezásadní“ nejsou?

------

Lenka Šnajdrová/ autorka je administrátorkou serveru osetrovatelstvi.info

www. tribune.cz

Zdroj: www. tribune.cz

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.