Jednodenní hospitalizace je zkrátka trend
- Budou peníze účelně rozděleny ve prospěch pacientů, kteří si zdravotní péči platí? Nepřinesou změny krok k horšímu? A co vůbec jednodenní hospitalizace znamená? To jsou otázky pro Jiřího Benedikta, ředitele krajské pobočky VZP v Liberci, která změny plánuje.
- Frýdlant v posledních letech přišel o porodnici, lůžka na chirurgických a gynekologických odděleních. Proti tomu VZP nabízí frýdlantským jednodenní péči na lůžku. Jenomže značná část obyvatel neví, co od této změny má očekávat. Oč jde?
Předně, o zániku frýdlantské porodnice nerozhodla VZP, ale ani jiné zdravotní pojišťovny. Důvodem byl chybějící odborný personál, a také zcela jednoznačné zamítavé stanovisko České gynekologické a porodnické společnosti. Jednodenní chirurgie, správněji jednodenní péče na lůžku, je systém poskytování zdravotní péče v případech, kdy operační výkon a zdravotní stav pacienta nevyžadují hospitalizaci.
Pacient je po zákroku ve stabilizovaném stavu uložen na lůžko a po dobu až 24 hodin po operaci je pod dohledem lékařského a ošetřovatelského personálu. Při nekomplikovaném pooperačním průběhu je během jednoho dne propuštěn domů. Může tak po některých běžných operačních výkonech trávit pooperační rekonvalescenci v domácím prostředí v péči blízkých.
Nemocnice Frýdlant si již dříve osvojila metody jednodenní chirurgie a po přeorganizování vnitřního systému práce nepochybně najde velmi rychle výhody v širším uplatnění nových postupů. Jednodenní chirurgie je moderní trend.
- Nemocnice, konkrétně frýdlantská, zatím neví to podstatné, jak bude jednodenní chirurgie hrazena. Operace je prostě operace. Jak bude VZP hradit jednodenní výkony?
Pevně věřím, že si nejen ve frýdlantské nemocnici najdou v jednodenní chirurgii dostatek příležitostí k tvorbě finančního zisku. Zdravotní pojišťovny zákroky ocení podle počtu uskutečněných operací. Je tedy jen na samotné nemocnici, jak si zorganizuje pracovní den.
Pokud si položíte otázku, proč tedy VZP a další zdravotní pojišťovny prosazují podobné změny, pak mimo jiné proto, že chtějí ušetřit.
Například nebudou v některých malých nemocnicích hradit celá lůžková oddělení. Ušetřené peníze použijí v nemocnicích vyššího typu, do nichž jsme soustředili náročnější výkony. Například v Krajské nemocnici Liberec, kam je dojezdová vzdálenost z Frýdlantska přibližně třicet minut.
Stručně řečeno: Ani v našem oboru nebudou všichni dělat všechno. Na takové plýtvání nemáme prostředky. Také pacienti ušetří čas i peníze. Jen málokdo chce trávit dny navíc na nemocničním lůžku a hradit si regulační poplatek.
- Jenže lidé se obávají, že ztrácejí nemocnici, ve které mohli podstoupit plánované vícedenní operace.
Myslím, že jde jen o prvotní nedostatek informací. Krajská nemocnice Liberec je personálně i přístrojově velmi dobře vybavená. Apokud kdokoliv chce podstoupit plánovaný výkon na jiném pracovišti vyššího typu,má právo výběru.
- Frýdlant, ale i další nemocnice v Libereckém kraji přicházejí o lůžková oddělení. Zvažují zdravotní pojišťovny hrozby v případě řešení akutních událostí?
Existují přece zásadní rozdíly mezi plánovanou péčí na lůžku a mezi akutním výkonem. V takových případech zasahuje záchranná služba. A ve velmi extrémních a zcela výjimečných situacích může problém řešit s kteroukoliv nemocnicí.
- Co je to jednodenní péče na lůžku?
Jednodenní péče na lůžku (JPL) je moderní trend, kdy se pro běžné a jednodušší operační výkony pacient nehospitalizuje, ale zákrok se provede na operačním sále s následným "dospáním" v délce nejvýše 24 hodin na speciálním pokoji. JPL zajistí vyšší komfort pacientům, jejich rychlý návrat do domácího prostředí či do zaměstnání a ušetří za regulační poplatek za hospitalizaci.
Je však na samotných nemocnicích, v jakém rozsahu nabídnou tyto služby.
Zdravotní pojišťovny jednotlivě zákroky ocení a hradí podle počtu operací. Dochází tak k úspoře na obou stranách. ZP mají nižší náklady než při úhradě celého lůžkového oddělení a nemocnice má nižší provozní náklady navíc plně hrazené pojišťovnami.
Složitější operace s nutnou hospitalizací se provádějí na pracovištích vyššího typu tj. ve větších nemocnicích.
---
Zdroj:Liberecký deník/ VZP
Zdroj: Liberecký deník