Je komora pro lékaře příliš drahá?
ČLK chce, aby časopis Tempus Medicorum již nebyl závislý na příjmech z inzerce. Znamená to, že by do budoucna neměla být v časopise žádná inzerce nebo jen v omezené míře? Pokud jen v omezené míře, můžete specifikovat, jaký podíl by na financování měla reklama mít?
Inzerce bude v časopise i nadále, ale ne v takovém rozsahu, že by výnos z ní mohl pokrýt veškeré náklady spojené s výrobou, tiskem a distribucí časopisu. Vzhledem k ekonomické situaci ve státě a změnám probíhajícím na trhu s reklamou předpokládáme, že vydávání časopisu bude komora dotovat částkou asi 3 miliony korun ročně. To znamená, že z příspěvků zaplacených našimi členy bude použito na výrobu, tisk a distribuci časopisu 6 korun na jedno číslo. Členské příspěvky pro jednotlivé lékaře se však zvyšovat nebudou.
Z jakých prostředků bude tedy do budoucna financován?
Komora bude na vydávání časopisu přispívat ze svých finančních prostředků, jejichž dominantním zdrojem jsou členské příspěvky. Představenstvo komory pouze schválilo takovou změnu v dělení výnosu z členských příspěvků mezi okresní sdružení a centrum komory, aby se na finanční podpoře pro časopis podílela nejenom centrální komora, tak jak je tomu dosud, ale také jednotlivá okresní sdružení, a to ve stejném poměru, v jakém je dnes dělen výnos z vybraných členských příspěvků, tedy 40 % centrum a 60 % okresní sdružení. To je spravedlivé, neboť informační povinnost vůči lékařům
prostřednictvím časopisu plní nejenom centrum komory, ale též její okresní sdružení. Jednotlivých členů komory se představenstvem i předsedy okresních sdružení schválená změna nijak nedotkne.
V diskusních příspěvcích na našem webu se objevily některé argumenty, že je komora pro lékaře drahá. Platí lékaři podle vás za členství příliš vysoké příspěvky?
Roční členské příspěvky, o jejichž výši rozhoduje Sjezd delegátů ČLK, jsou odstupňované pro jednotlivé skupiny lékařů takto:
Soukromí lékaři a vedoucí lékaři: 2 930,- Kč
Zaměstnanci a ostatní lékaři: 2 140,- Kč
Absolventi první dva roky po promoci: 0,- Kč
Absolventi třetí rok po promoci: 950,- Kč
Nepracující důchodci: 470,- Kč
Lékařky na mateřské dovolené: 0,-Kč
O prominutí nebo snížení členských příspěvků může s přihlédnutím k sociální situaci rozhodnout místně příslušné okresní sdružení komory. Hodnocení, zda jde o částky vysoké či nízké, je věcí subjektivní. Jiný názor bude mít možná lékař, který od ČLK nepotřeboval žádnou pomoc, jinak se na užitečnost komory dívá ten, koho třeba naši právníci ubránili před
pokutou od zdravotní pojišťovny či obhájili před soudem. Vodítkem pro objektivní hodnocení však mohou být členské příspěvky, které vybírají ostatní profesní komory. Pokud vím, tak lékárníci platí ročně 3 000,- Kč, stomatologové privátní
4 900,- Kč a zaměstnanci 2 450,- Kč, veterináři 3 850,- Kč, daňoví poradci 4 000,- Kč, architekti 6 000,- Kč, advokáti
8 000,- a notáři 17 000,- Kč plus příspěvek regionální komoře. Česká lékařská komora je pro své členy ze všech profesních samospráv v ČR tou nejlevnější, přičemž servis a zastání, které svým členům poskytuje, je minimálně na srovnatelné úrovni jako u ostatních profesních samospráv.
Je pravda, že si "činovníci ČLK nasadili slušné odměny", jak píše jeden z diskutujících lékařů?
Za práci pro ČLK náleží jak funkcionářům, tak externím expertům, kteří například zpracovávají odborné posudky, v souladu s usnesením Sjezdu delegátů z listopadu 2011 částka maximálně 400,- Kč/hodinu. V předcházejících pěti letech byla tato částka maximálně 300,- Kč/hodinu.
Jeden z lékařů se v diskusi ptá, zda má vedení ČLK signály u členské základy o tom, že tento časopis je potřebný? Dělalo si vedení ČLK nějaké průzkumy toho, do jaké míry je Tempus Medicorum u lékařů oblíbený?
Články v Tempusu se setkávají s velkým ohlasem mezi lékaři a poslední prováděné průzkumy ukazovaly cca. 80 % čtenost časopisu mezi členy komory. To je, myslím si, velmi slušný výsledek. Na druhou stranu je jasné, že ne každého čtenáře zajímá vše, co se v Tempusu píše a pochopitelně také jednotliví lékaři a lékařky mají na problémy v časopise popisované rozdílné názory. To je normální. Důležité je, že časopis nepodléhá žádné cenzuře.
Je pro vedení ČLK myslitelné, že by Tempus vycházel pouze v elektronické podobě?
Rozesílání časopisu v tištěné podobě na domácí adresy všech členů komory je důležitou službou, kterou komora svým členům poskytuje. Jsem toho názoru, že si členové komory za své členské příspěvky tento servis zaslouží. Časopis
je pochopitelně vedle toho k dispozici v elektronické formě na našich webových stránkách již několik let. Čtenost tištěné formy je však mnohonásobně vyšší. Je třeba si uvědomit, že právě prostřednictvím časopisu plní ČLK svoji ze zákona vyplývající informační povinnost vůči všem svých členům. Zrušením tištěné formy časopisu bychom od těchto informací odřízli tisíce lékařů, kteří nemají přístup na internet či nepracují s počítačem. To by byla nesmyslná diskriminace těchto kolegů a kolegyň, kteří by se tak stali jakýmisi "členy druhé kategorie". Představenstvo ČLK považuje vydávání časopisu, kterým bude i nadále moci komora plnit pravidelně každý měsíc svoji informační povinnost vůči svým členům, za jednu z priorit v činnosti ČLK. Při vydávání časopisu je třeba pečlivě hledat rovnováhu mezi ekonomickou udržitelností na straně jedné a obsahovou nezávislostí na straně druhé. Obsahovou nezávislost časopisu na vnějších vlivech považuje představenstvo ČLK za nezbytný předpoklad objektivního informování lékařů o dění ve zdravotnictví.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz