Jak vnímáte „lanaření“ českých lékařů do zahraničí?
MUDr. Milan Kubek,
prezident ČLK
Většina účastníků veletrhu byla z Německa, což mne vůbec nepřekvapuje. Prezident Spolkové lékařské komory kolega Hoppe na jarním sjezdu v Drážďanech varoval, že zatímco v současnosti chybí v Německu 4 000 lékařů, během několika let se tento nedostatek zvýší na 10 000, a apeloval na německou vládu, aby začala problém okamžitě řešit. V roce 2012 totiž vyprší výjimka z Evropské směrnice o pracovní době, která na základě individuálního souhlasu (opt-out) umožňuje lékařům pracovat více než v průměru 8 hodin přes čas týdně.
Vyspělé státy jako Německo nebo Velká Británie se již s předstihem na tyto nové okolnosti připravují. Vždyť Evropský parlament odmítl návrh na revizi této směrnice s odkazem, že jejím primárním smyslem je ochrana bezpečnosti pacientů. Je totiž prokázáno, že přepracovaní lékaři častěji chybují.
Odborné kvality českých lékařů jsou ve světě vysoce ceněné a naši politici dělají vše pro to, aby jich z České republiky vyhnali co nejvíce. Aktivity tzv. headhunterů tedy budou stále intenzivnější. Měli bychom si na to začít zvykat. Překvapuje mne, že politici, kteří jsou jinak zastánci tržního hospodářství, se dnes pohoršují nad tím, že i lékaři se začínají chovat tržně a odcházejí tam, kde za svoji odpovědnou práci dostanou lépe zaplaceno. Nic jiného než zvýšení platů lékařů v nemocnicích neudrží. A nahradit je nemá kdo. Také kolegy z východu totiž láká západní Evropa. Pracovní a platové podmínky v našich nemocnicích nepřitáhnou nikoho.
Část nemocničních lékařů je skutečně připravena emigrovat. Jen za prvních osm měsíců letošního roku vystavila ČLK lékařům více potvrzení potřebných pro odchod do zahraničí než za celý rok 2009. Ostatně velký zájem lékařů o práci v zahraničí se projevil na samotném veletrhu, který skončil obrovským úspěchem pro jeho pořadatele a drtivou porážkou pro české zdravotnictví. Dvacet let si naši politici berou lékaře jako rukojmí, když zajišťují pro občany - své voliče - zdravotní péči na úkor špatně zaplacených lékařů a zdravotních sester. Doba se však mění. Jsme v Evropské unii a čas laciného a přitom kvalitního zdravotnictví končí. Pokud chceme zdravotní péči jako v Německu, musíme se připravit na to, že bude stát tolik jako v Německu.
Prof. MUDr. Aleš Roztočil,
náměstek pro vědu a výzkum Nemocnice Jihlava, poslanec Parlamentu ČR za TOP 09
Tyto náborové akce pramení ze dvou faktů. Prvním je implementace legislativy v zemích Evropské unie, mezi které patří také Česká republika, Rakousko, Německo a další země. V blízké budoucnosti již nebude možné proplácení přesčasových hodin, jako tomu bylo doposud. Západní trh je proto po lékařích hladový - Německo bude v brzké době čelit nedostatku zhruba 10 000 lékařů, což je obrovské číslo.
Druhým faktem je, že u nás se v poslední době nedostatečně reagovalo na požadavky lékařů, zejména mzdové. Stále se opakují argumenty, že jejich průměrný plat není nízký, ale nedostatečně se zdůrazňuje, že tento plat už zahrnuje přesčasové hodiny, což je zhruba jedna pracovní doba navíc. Takže platy ve zdravotnictví jsou vskutku nízké.
Abych odpověděl na vaši otázku - co na tyto nábory českých lékařů do zahraničí říkám. Jedna věc je podepsat výzvu Děkujeme, odcházíme a prohlásit, že podávám výpověď. Druhá věc je nezávazně navštívit veletrh a informovat se o podmínkách práce v zahraničí. Přijít se podívat na veletrh ještě neznamená, že lékař tento krok skutečně udělá. Odchodem do zahraničí opouští svoje zázemí, odchází do relativně vzdálené nemocnice v Německu či Rakousku, kde nemocniční zvyklosti bývají často odlišné od těch našich.
Je otázkou, pokud na požadavky lékařů nebude vláda reagovat, kolik lékařů ve skutečnosti do zahraničí odejde. Myslím si, že v současné době nikdo toto číslo nedokáže validně odhadnout. Je pravda, že kdyby odešla významná část lékařů, způsobilo by to kolaps zdravotní péče. Pokud se v nemocnici, kde mají celkem tři atestované lékaře na oddělení, rozhodne pro odchod jeden lékař, nebo dokonce dva, oddělení přestane fungovat. Odhadovat, jak to nakonec skutečně dopadne, je těžké - je to jako ve volbách. Ministerstvo se bude muset připravit i na alternativu, že nešlo jen o nátlakovou akci, lékaři svou hrozbu myslí vážně a jejich odchod položí oddělení v řadě nemocnic.
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.,
ministr zdravotnictví ČR
Upřímně mladým lidem závidím možnosti, které mají. V mé generaci se lékaři ze špičkových pracovišť ojediněle na delší pobyty sice dostali, přinejmenším více než lidé z jiných oborů, ale byl to jen zlomek toho, co je možné nyní. Navíc ti, kdo uzavřou v cizině přátelské a profesní kontakty, v nich svobodně mohou pokračovat a své vazby prohlubovat.
Podle mých zkušeností se jak dříve, tak i nyní z dlouhodobých pobytů zase domů vracejí. Přivážejí velmi cenné zkušenosti a nadhled na dění doma. Mrzí mě, že mladí lékaři nyní odchodem do ciziny vyhrožují. Mrzí mě také to, že mají pracovní podmínky takové, že mnozí možná odejdou a nebude to úplně dobrovolné. Jestli se mi podaří podmínky v nemocnicích zlepšit a postupně vyladit, doufám, že budou ven jezdit spíše ještě více.
MUDr. Vít Kaňkovský,
ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod p. o.
Podobné náborové akce a zájem českých lékařů o ně svědčí o několika skutečnostech. Za prvé o tom, že čeští lékaři jsou v zahraničí vysoce ceněni. Za druhé ze zájmu zahraničních klinik vyplývá, že se velmi důkladně připravují na změnu evropské legislativy
Dokončení na str. A3
v oblasti přesčasové práce od roku 2012! V kontrastu s tímto postojem se v ČR zejména regionální nemocnice spíše vylidňují.
Obrovský zájem českých lékařů o skončený veletrh ukazuje, že jsou opravdu nespokojeni se současnou situací v českém zdravotnictví v oblasti platové politiky, systému vzdělávání a financování zdravotní péče. Mne jako manažera ZZ, lékaře, ale i prostého občana ČR velmi mrzí, že existuje reálné nebezpečí, že odejdou další kvalitní lékaři do zahraničí. Zcela jistě neodejdou všichni, kdo jsou nespokojeni, ale jak už bývá obvyklé, odejdou ti nejlepší, bohužel.
Horečně přemýšlím, co ze své pozice mohu udělat pro to, aby tomu tak nebylo. Bohužel jsem přesvědčen, že možností není mnoho a klíč k řešení, byť nelehký, je o dvě patra výše, tedy v parlamentu a na odvětvových ministerstvech. Politická reprezentace musí jednoznačně deklarovat, jakou chce zdravotní péči v ČR, jak si cení odborníky ve zdravotnictví, kolik finančních prostředků vloží do systému zdravotní péče a jaké udělá kroky, aby byly efektivně využity. Nikdo jiný to udělat nemůže.
Řadu let se politici snaží veřejnost chlácholit, že situace není kritická, že zdravotnictví je v ČR na srovnatelné úrovni jako ve vyspělém světě. Bohužel již zapomínají dodat, že je to na úkor zdravotnického personálu. A nyní nastává doba, kdy je o odborníky z českého zdravotnictví v zahraničí zvýšený zájem.
A zde jsou pouze dvě cesty - buď práci českých zdravotníků lépe ocenit, nebo je nechat odejít. V tom případě ale bude nutné jejich práci nahradit jinými zdravotníky. Už dnes se setkáváme s tím, že slovenští lékaři již o práci v ČR stojí mnohem méně než dříve, hledat tedy bude nutné ještě východněji. Jak na to budou reagovat čeští pacienti, kteří patří k nejnáročnějším v Evropě?
Zdroj: Medical Tribune