Přeskočit na obsah

Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů

Před startem Pražského maratonu, v němž trať dlouhou 42,195 kilometru zdolalo v neděli 5. května 10 600 běžců z celého světa, pokřtil knížku prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., přední český chirurg a celoživotní sportovec se zálibou v běhání a jízdě na kole, spolu s prezidentem ČLK MUDr. Milanem Kubkem, Lenčiným manželem a fanouškem. Pod jejím vlivem také běhá (nebo se snaží) ročně 1 000 kilometrů. Lenka má na kontě 30 000 kilometrů, uběhla 21 maratonů a v listopadu 2019 poběží svůj 22. velký maraton, Mekku všech maratonců, Athénský maraton. Tento křest byl také příležitostí ke krátkému rozhovoru s autorkou.

 

  • Kolik kilometrů jste dosud uběhla na maratonech a na trénincích na ně?

 

Jsem poměrně puntičkářka, vedu si perfektní evidenci o svých trénincích a kilometrech, za týden, za měsíc, jen mě zatím nenapadlo to sečíst. Ale zhruba odhadem, když za rok uběhnu v průměru 3 000 kilometrů a běhám aktivně deset let, je to přibližně 30 000 kilometrů. Zpočátku jsem běhala málo, pak zbytečně moc a nyní jsem snad konečně našla svůj zlatý střed.

  • Návody pro ty, kdo by chtěli s běháním začít, sice v knize nedáváte, ale jak jste se dostala k běhání vy?

 

Běhání pro mě bylo vášeň, byla jsem lapená na první dobrou, už když jsem si zkusila první maraton v roce 2007. Jsou dva typy běžců, jedni, kteří si maraton zkusí a řeknou si, už nikdy více, a pak ti, co vědí, že to doběhli a chtějí to zase zažít, endorfiny s tím spojené a pocit z toho. Já jsem hned věděla, že to chci znovu zkusit. První maraton jsem odběhla bez běžecké přípravy, v tom určitě nechci být inspirací, protože na maraton by měla být příprava v horizontu měsíců. Byla jsem tehdy cvičitelkou aerobiku, kondici jsem měla, ale neběhala jsem. Před tím prvním maratonem jsem si říkala, poběžím, dokud to půjde, chvilku se projdu, dám si banán. Ve druhé polovině závodu jsem byla překvapená, že to není tak hrozné, jak jsem čekala, že pořád mám docela dost sil, takže můj čas na prvním maratonu 3:37 mě neskutečně potěšil. Na to, že to bylo bez přípravy, jsem to brala jako velký úspěch.

  • Předpokládám, že teď už bez přípravy neběháte, že ten první běh byl výjimkou.

 

Teď už bez přípravy neběhám. Jsem ve sportu ambiciózní a jde mi o čas. Dřív jsem běhala celoročně stejně, teď sice také běhám celoročně, ale mám tzv. plápolavé dny, kdy se snažím běhat pomaleji, udržovat si formu, abych neztratila kondici, a dva měsíce před maratonem začíná příprava, zvedám postupně kilometráž i rychlost. Tři týdny před závodem začnu kilometry ubírat a pár dní před závodem už neběhám, šetřím síly na maraton. Po maratonu regeneruju, týden neběhám.

  • Byla jste první Češka, která získala vzácnou supermedaili World Marathon Majors. Jste jediná, nebo máte následovnice?

 

Pokud vím, tak jsme v současnosti dvě. Byla jsem první, ale nejsem jediná. Muži jsou myslím rovněž dva


 

  • Ale zdravotní sestra s touto prestižní medailí jste jediná

 

Tak to určitě ano.

  • Nezvažujete návrat ke své profesi sestry?

 

V nejbližší době ne, starám se o rodinu, kariéru dělá manžel, chci se věnovat dětem a dál běhat.

 

Čtěte také:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.