Jak technologie snižují náklady na zdravotní péči
Můžete stručně shrnout, čeho se týkala vaše prezentace?
Má přednáška byla o tom, jak internet změnil svět i lékařskou péči. Před deseti lety bylo nepředstavitelné, že by na internetu bylo ročně uveřejněno více nových informací a videí než kdykoli za celou éru před internetem.
On‑line technologie ovlivňují náš život více, než si umíme představit. Hlídají stabilitu budov, bezpečnost automobilů a letadel, snižují cenu telefonních hovorů, zkrátka mění život. A jak se projevují ve zdravotní péči? Všichni máme mobilní telefony, tablety, notebooky, velké počítače. Umožňují okamžitý přístup k informacím a usnadňují spolupráci. Je jen otázkou času, kdy bude běžné komunikovat těmito technologiemi s pacienty. Bude doba, kdy pacient zavolá, že se necítí dobře, a lékař ve své ordinaci uvidí jeho EKG křivku, aktuální glykémii a další parametry. Díky telemedicíně bude možné zhlédnout RTG, CT či magnetickou rezonanci a následně požádat kolegu ze vzdálené nemocnice o konzultaci, aniž by praktický lékař překročil práh své ordinace. Současné IT technologie to už umějí (noteboky, tablety), jde jen o to naučit je používat lékaře v běžné praxi. Ne vždy a ve všech případech a u všech diagnóz to je možné, ale odhaduji, že polovinu pacientů lze ošetřit „virtuálně“. Moderní technologie určitě usnadní komunikaci mezi lékaře a jeho kolegy, pacientem i jeho blízkými. A to mění způsob práce všech lékařů a zvyšuje její úroveň. Místo osobní konzultace, místo časově náročné návštěvní služby můžeme díky IT technologiím ušetřit čas, a tím i finanční prostředky, za stejnou dobu můžeme poskytnout kvalitnější péči více nemocným. O tom, že moderní technologie mění způsob práce lékařů, byla moje přednáška.
Proč jste se rozhodl podporovat konferenci WONCA?
Po mnoho let jsem pracoval jako rodinný lékař. Tohle byla moje „cesta domů“. Když se praktičtí či rodinní lékaři rozhodnou používat moderní technologie, změní to způsob jejich uvažování, usnadní a zefektivní to jejich práci. Pochopitelně IT technologie neusnadní ve všech aspektech praktickou část práce chirurgů nebo porodníků, ale pro mnoho specializací a především pro primární péči může být IT technologie naprosto klíčovým zlomem. Umožní, aby byla léčba levnější a bezpečnější, bez zbytečných chyb.
Jak přijímají tyto inovace praktičtí lékaři? Nedomnívají se stále, že osobní kontakt s pacientem není možné technologií nahradit?
Mnoho lékařů dává přednost starému způsobu práce. Málokdo má rád změny. Ale to se týká všech oborů, nejen medicíny. Způsob práce nás všech se však mění. Pacienti hledají informace i psychickou pomoc na internetu.
Co může Intel nabídnout praktickým lékařům?
Především snadný přístup k informacím, které jim pomohou v rozhodování. Například řeší‑li problém chronického kašle, pak informace o epidemiologické situaci (například výskytu tuberkulózy či pertuse) může být naprosto klíčová. V budoucnu může být IT technologie „umělým mozkem“ lékaře. Intel je společnost, která dělá technologie čím dál levnějšími, přičemž kapacita produktů stále stoupá. Zařízení, které mělo výkonnost stupně jedna před dvěma lety a stálo dva tisíce dolarů, stálo loni pět set dolarů a mělo výkonnost druhého stupně. Letos stejné zařízení o výkonnosti čtyři stojí dolar. Tím napomáháme k pozitivním změnám. Chceme zabránit bankrotům vlád, rodin i jednotlivců. Naším cílem je snížit náklady na minimum. klesají.
Jak jste využíval ve své bývalé praxi IT technologie vy sám?
V roce 1993 jsem zařizoval druhou ordinaci a do každé jsem umístil počítač. Můj partner se ptal: A k čemu ty počítače jsou? Tenkrát jsem odpověděl: Nevím, ale já je chci! Další vývoj mi dal za pravdu. Bez počítače už není lékařská praxe myslitelná.
Pak jsem začal studovat obchodní školu a mí spolužáci se ptali, proč to dělám. Odpovídal jsem jim, že chci snížit náklady na zdravotní péči. Chci být schopen léčit všechny lidi za co možná nejnižší náklady. A v tom vidím příslib technologií, které mohou změnit myšlení lékařů.
Zmínil jste i moderní technologie a bezpečnost…
V USA přibližně sto tisíc, ale možná i dvě stě tisíc lidí zemře v nemocnicích kvůli chybě lékaře. Pobyt v nemocnici se zdá být z tohoto hlediska velmi nebezpečný. V sedmnácti procentech případů jde o chybu v preskripci léků. I kdyby šlo o jedinou smrtelnou chybu v preskripci za celý profesní život lékaře, způsobí tím tragédii. Avšak málokterý lékař si uvědomí, že je omylný. Ale všichni děláme chyby i přes naše nejlepší předsvědčení a úmysly. Jak ale zabránit chybám? Jde to zlepšením diagnosticko‑terapeutických procesů. A právě v tom mohou být moderní technologie účinným pomocníkem.
Nemusí se jednat jen o PC, tablety a notebooky. Chytré mobilní telefony mohou jejich funkci zcela nahradit. Jde o „informace v kapse“. Kdysi stačila lékaři kapesní příručka, ale množství informací vzrůstá každým rokem exponenciálně. Všechny informace lze mít „v mobilu“ na cestách, v rozvojových zemích při návštěvě vesnic primitivních kmenů, zkrátka kdekoli. V současnosti má chytrý telefon více lidí než televizi. Cena chytrých telefonů se rapidně snižuje. Možná je budeme dostávat jako bonus k jinému nákupu.
Svět se mění rychle a využívání moderních technologií je v současnosti výzvou, ale v blízké budoucnosti to bude nutnost. Lékaři jsou mnohdy a v mnohém konzervativní, neradi mění své osvědčené postupy. Ale lékař, který cestuje za informacemi do hlavního města, patří do devatenáctého století. Informace musejí přijít za ním. A to je úkolem společnosti Intel, aby tyto informace přivedla ke každému lékaři. Je to v zájmu lékařů, společnosti, ale především pacientů.
Zdroj: Medical Tribune