Přeskočit na obsah

Jak stabilizovat české zdravotnictví

Moderátor
Pokud byste, dámy a pánové, měl každý z vás v časovém limitu půl minuty, kterou dostanete, teď odpovědět na tu základní otázku - kterými kroky podle vás musí začít stabilizace českého zdravotnictví? Máte půl minuty na tuto tuto základní otázku - kterými kroky musí začít stabilizace českého zdravotnictví? Jako první odpovídá lídryně, tedy jednička na kandidátce TOP 09, Anna Putnová.

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Zdraví je největší hodnota, kterou máme. Myslím si, že máme skvělé lékaře, máme dobře propracovaný systém zdravotnictví, a to, co potřebujeme - získat více peněz do systému, tak aby byli naši zdravotníci a naši lékaři více ohodnoceni, aby se pacienti stali součástí toho systému, mohli se odpovědně rozhodovat, aby byli odpovědnější za svoje zdraví, to znamená, že potřebujeme reformu zdravotního systému, tak abychom dokázali vyrovnat ten vztah mezi finančními schopnostmi a na druhé straně možnostmi, které moderní medicína má.

Moderátor
Tečka. Půl minuta. Děkuji za odpověď. Zuzka Bebarová Rujbrová - kterými kroky je třeba podle vás začít v souvislosti se stabilizací českého zdravotnictví?

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Zdravotnictví chápe KSČM jako veřejnou službu, která by měla být dostupná ve své nejvyšší kvalitě všem občanům. Požadujeme zrušení poplatků, a přestože zdravotnictví vidíme jako černou díru, kolik se do ní dá prostředků, tolik se tam vejde, stále spatřujeme obrovské rezervy jak ze strany státu, který nedotuje zdravotnictví ve stejné výši jako Evropská unie, přinejmenším o 1 % HDP v platbách za státní pojišťovny v systému zdravotního pojištění, kde jedna pojišťovna by dokázala jistě hospodařit účelněji a levněji.

Moderátor
Tečka. Také jste už přesáhla časový limit. Stanislav Juránek? Volební lídr KDU-ČSL. Také vaše půl minuta a stejná otázka.

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Dle mého soudu má naše zdravotnictví velmi dobrou úroveň, kterou je třeba udržet. Na prvním místě však před reformou musí následovat šetření, protože plýtvání v tom systému, zvláště ze strany státu, je velké. Teprve potom musí následovat reforma a v té reformě musíme mít jasně nastaveno, jaké budou standardy a základní síť, a teprve potom, až tato síť bude, tak můžeme i některé věci, které v tom zdravotnictví jsou, privatizovat.

Moderátor
Vy jste ani nevyužil celý časový limit. Josef Dobeš, vaše půl minuta. Prosím máte ji k dispozici.

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Zdravotnictví není ani pravicové, ani levicové. Zdravotnictví potřebuje řešení - a podle nás je definovat jasně zdravotnický standard, definovat páteřní síť nemocnic, které poskytují zdravotní standard, je třeba, aby zdravotní standard spravovala jen jedna zdravotní pojišťovna, na každý... na každou nemoc je jeden lék zdarma a v nadstandardu umožnit konkurenci ostatním zdravotním pojišťovnám.

Moderátor
Tak, děkuji. A teď se dostává ke slovu volební lídr České strany sociálně demokratické - Bohuslav Sobotka. Vaše půl minuta. Prosím.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Já myslím, že jsou čtyři základní opatření, která musíme realizovat - ještě v letošním roce zrušit poplatky ve zdravotnictví, které zavedl Tomáš Julínek, a to zcela. Za druhé musíme zabránit privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven. Za třetí je důležité snížit počet zdravotních pojišťoven a můžeme začít sloučením těch, které zřizuje stát. A za čtvrté je velmi důležité, abychom zpřísnili a zlepšili regulaci cen léků, protože právě růst doplatku za léky má největší podíl na zvyšování spoluúčasti pacientů v posledních třech letech, která skutečně roste neúnosným způsobem.

Moderátor
Ani jste také, nebo přesně jste se trefil do té vyhrazené půl minuty. A Václav Mencl, poslední volební lídr, který odpoví na tu jasně položenou otázku. Prosím, pane poslanče.

Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Děkuji. Tak zdravotnictví je v zásadě v této chvíli v dobré kondici. A samozřejmě před ním stojí nové výzvy. Především je to tedy dlouhověkost, rostoucí dlouhověkost, a dále je to pokrok v medicíně. A my jsme pro veřejnoprávní zdravotnictví, nechystáme se k privatizaci, pane kolego, tedy jak stále tvrdíte lidem, a je velmi zásadní teď říct pacientům, na co mají právo. A k tomu právě je nutné stanovit jasné standardy a nadstandardy. Z toho je potom možná soutěž zdravotních pojišťoven o pacienty, aby si pacienti mohli z jejich plánů vybrat, či naopak konkurence zdravotních pojišťoven, ne jedna.

Moderátor
A tečka.

Václav Mencl /ODS/, poslanec:
A mohl bych pokračovat dál.

Moderátor
Zbytek, protože jste, dámy a pánové, zodpověděli na tu základní otázku, tak teď se podívejme na slova prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha. Ten říká, že peníze jsou na prvním místě. S těmi bude mít v těch následujících čtyřech letech zdravotnictví zásadní problém. Tady je odpověď Ladislava Friedricha.

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven:
Otázka je, jestli utrácíme dlouhodobě víc, než kolik budou příjmy, a v tuhletu chvíli, pokud se nezmění nic, tak ten systém v roce 2011 dorazí na dno a bude tady opět konflikt mezi aktuálními potřebami našich partnerů - zdravotnických zařízení - a mezi schopnostmi zdravotních pojišťoven. Takže trendy - to je velký problém českého zdravotnictví.

Moderátor
Říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich v rozhovoru pro Českou televizi. Když se na to podívám, co jsem... jaké odpovědi jsem nenašel ve vašich volebních programech, když jsem si je pročítal... Začal bych u Věcí veřejných a u Josefa Dobeše. Vy jste to řekl i tady, že jako středová... středopravicová politická strana chcete jednu zdravotní státní pojišťovnu. Na tom se shodnete se sociálními demokraty a komunisty. Zároveň ale říkáte, že se... že tím ušetříte pět miliard korun ročně. Co byste udělali s těmi ostatními pojišťovnami? A jak si představujete, když čtu dál, že ona bude přímo řízená Ministerstvem zdravotnictví? To znamená ministr zdravotnictví bude řídit všeobecnou zdravotní pojišťovnu?

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Bude spadat pod státní dohled a pod Ministerstvo zdravotnictví. A já vám dodám, pane redaktore, že my ty ostatní zdravotní pojišťovny pouštíme do oblasti nadstandardu. V nadstandardu si mohou tyto zdravotní pojišťovny konkurovat, ale pro standard chceme mít jednu zdravotní pojišťovnu, a tím jsme přesvědčeni, že získáme pět miliard korun do rozpočtu.

Moderátor
A námitka, že se jim to nemusí vyplatit, že to budou nerovné podmínky?

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Já si myslím, že ne. Definujeme standard, definujeme páteřní síť standardních zařízení. A pak máme zařízení, které mohou být v nadstandardu, mohou být privatizovány, tyhle zařízení, a tam je možné uplatnění pro ostatní zdravotní pojišťovny.

Moderátor
TOP 09 nám jako pacientům říká, že zvýší spoluúčast. Cituji z programu: "Spoluúčast, která tvoří v současnosti zhruba 14 % celkových výdajů oproti 25 obvyklým v rozvinutých zemích Evropské unie, bude růst maximálně o 3 % ročně." Nebude to tedy skokové. Nicméně tady píšete: "Důležitým nástrojem, který bude vláda využívat, bude stanovování ročního limitu maximální spoluúčasti občanů a ročního procentního růstu." Můžete tedy říci, jaká je zatím představa TOP 09 o stropu spoluúčasti pacientů?

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Pokud vycházíme z aktuálních čísel a pohybuje se ta spoluúčast někde mezi 14, někde mezi 17 podle metodiky, tak předpokládáme, že maximálně v jednom procentním bodě, to znamená, že bychom nechtěli, aby to bylo skokově, jak jste řekl, ale aby ten nárůst byl postupný.

Moderátor
Ten limit ale bude stanoven nějakou nominální částkou.

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Ten limit by mohl být stanoven i nominální částkou, to už je věc dohody, ale předpokládáme, že by to v žádném případě nemělo vyvolat nějakou kolizi.

Moderátor
Byl by to ten pětitisícový, respektive dvouapůltisícový limit, nebo byste ten limit ještě zvýšili, že by...

Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Ne, na tom limitu pětitisícovém bychom zůstali.

Moderátor
To znamená, že nám říkáte jasně, že teď bude ten limit, který je v současnosti v rámci regulačních poplatků. Stanislave Juránku, vy také v programu jako KDU-ČSL říkáte, že peněz ve zdravotnictví by mělo být víc. Proč nemáte v programu věc, která se třeba týká právě redukce zdravotních pojišťoven? To už jsou tady tři politické subjekty, které to v programu mají - komunisté, ČSSD a Věci veřejné.

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
My jsme přesvědčeni o tom, že jedna pojišťovna je málo, ale že je zapotřebí, aby byl nastavený skutečně ten režim šetření. Jestliže rostou paláce těchto pojišťoven, je to také dáno tím, že zde neexistuje určitá veřejnoprávní kontrola. Myslím si, že by měly být...

Moderátor
Počkejte, není to mýtus? Existuje přece správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Rozumím.

Moderátor
A Všeobecná zdravotní pojišťovna, ale i další pojišťovny, říká, že nevyčerpávají ani tu částku, kterou mají v zákoně stanovenou na například ty paláce, jak tomu říkáte.

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Ano, já jsem si tady této skutečnosti vědom, a to je právě ta... ten důvod, abychom se zamysleli, jestli ten původní předpis je správný. Já myslím, že...

Moderátor
Vy byste snižoval tedy...

Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
Já myslím, že my jsme mluvili zcela jasně a mluvíme o šetření, to znamená budeme šetřit prostředky v systému a jeden z nich je také s působením na zdravotní pojišťovny, aby svoje náklady snižovaly.

Moderátor
Paní poslankyně Rujbrová, jaká je či by měla být cesta k jedné zdravotní pojišťovně? Protože tady máte spojence, například Věci veřejné.

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Já jsem přesvědčena, že jestliže platby na zdravotní pojištění jsou vlastně veřejné peníze, které obhospodařuje stát, tak by stát také měl pojištěncům garantovat to, že s nimi nebude plýtváno a že služba, tedy zabezpečení té potřebné zdravotní péče, bude všem občanům dostupná a bude poskytnuta právě v té úrovni, kterou jeho stav vyžaduje. A zde právě správa jedním subjektem, jednou zdravotní pojišťovnou, pod kontrolou další instituce, ať by to byl Nejvyšší kontrolní úřad či jiný kontrolní mechanismus, by byla daleko ekonomičtější než volná soutěž více zdravotních pojišťoven. Ale mohu-li, mám-li už slovo...

Moderátor
A co uděláte s těmi osmi? Zrušíte nebo... ptám se na tu cestu k jedné zdravotní pojišťovně.

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Já bych souhlasila s kolegou Dobešem v tom, že tyto pojišťovny by mohly vyplnit místo na tom trhu dobrovolného připojištění ze strany občanů, kteří mají o tuto službu zájem.

Moderátor
Vy jim tedy nařídíte zákonem - VZP bude dělat standardní péči a nadstandard zbyde těm osmi pojišťovnám.

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Je to jedna z cest a nemusíme začínat zrovna u VZP. Jde o to, jak by stát tedy tuto pojišťovnu definoval, ale...

Moderátor
Počkejte, to znamená - vy automaticky nepočítáte s tím, že by VZP byla tou...

Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
Ale samozřejmě, že by to mohla být VZP, ale v tom prvním kole, když tedy budeme zužovat počet existujících zdravotních pojišťoven, tak by to měl být stát, který napřed řekne pravidla a následně bude hledat subjekt, který se do nich vejde, a bude pomáhat při jeho tvorbě.

Moderátor
Bohuslave Sobotko, je to správná cesta - VZP na tu standardní péči a zbytek pojišťoven ať dělá nadstandardy? Nebo máte jinou cestu, kterou byste se vymezil vůči TOP... Věcem veřejným, pardon, a nebo KSČM?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Já nevím. Možná pokud nás slyší odborníci na zdravotnictví, tak si možná v tuto chvíli rvou vlasy, protože v systému, kde existuje stoprocentní přerozdělení vybraného pojistného, není možné vůbec něco takového spouštět či předkládat. A ještě mi dovolte dvě stručné poznámky. Byla to ODS a její senátor, pan Julínek, který opakovaně v minulých čtyřech letech navrhoval možnost privatizace zdravotních pojišťoven a nemocnic. Neplatí to, co zde říkal pan kolega Mencl, že ODS nic takového nenavrhuje.

Moderátor
Počkejte, jenom že vstupuji do vaší řeči. Všichni jasně říkají, že až bude stanovena standardní a nadstandardní péče, tak se budou slučovat ty nemocnice, tudíž nemusejí nikomu vstávat... Proč kroutíte hlavou?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Ne, v systému, kde existuje stoprocentní přerozdělení zdravotního pojištění, tak není si možné představit, že tady bude absolutní rozdělení mezi státem zřizované pojišťovny a ty ostatní. Prostě takovýmto způsobem reformu systémů pojišťoven nemůžeme provést. S čím souhlasím, je, že je možné snižovat provozní výdaje pojišťoven. Já myslím, že zejména strana Věci veřejné by nám v tomto mohla výrazně poradit, protože časopis, který pro VZP vydával řadu let pan Radek John, stál 100 milionů korun ročně, a poté, kdy pan Radek John odešel a musel odejít, tak se udělalo výběrové řízení a najednou se zjistilo, že ho lze vydávat za 50 milionů korun, čili já absolutně souhlasím s tím, že je možné ušetřit v provozních výdajích pojišťoven, jenom to chce lepší kontrolu a jenom to chce, aby na pojišťovny nebyli přisáti paraziti tohoto typu, kteří okrádají systém zdravotnictví.

Moderátor
Teď mluvíte o Radku Johnovi? Chápu to správně?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
...

Moderátor
Josefe Dobeši, je to možné tak říci, že jste si to vyzkoušeli v praxi, kudy tečou peníze v českém zdravotnictví, a proto teď budete šetřit a slučovat pojišťovny?

Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Já se musím ohradit proti tomuhle, já se nebudu zaměřovat na osobní útoky, to není asi naše filozofie. Pan Sobotka neodpověděl na to, to, co my říkáme, že ta úspora je možná, když vytvoříme síť, páteřní síť těch nemocnic a zařízení, které poskytují standard, tak nám zbydou další zařízení, kde je možno provozovat něco navíc pro toho občana, tomu my nebudeme bránit a tam dáme volnou soutěž těm dalším pojišťovnám, to je úplně... to je transparentní.

ČT24 Václav Moravec

Zdroj: ČT 24

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.