Přeskočit na obsah

Jak se standard ve zdravotnictví dotkne pacienta?

CzechMed komentuje dělení medicíny na standardní a nadstandardní. Nikde na světě neexistuje rozdělení medicíny na „běžnou“ a „lepší s doplatkem“. Pokud se něco vyčleňuje a zpoplatňuje, tak jsou to služby a požitky „kolem“ medicíny: např. lepší pokoj, poplatek za konkrétního ošetřujícího lékaře jako přednostu kliniky, přeskočím čekací listinu, či podobně. Anebo když omezení medicíny, tak jsou to celé segmenty péče, které nejsou hrazeny z běžného (standardního) pojištění. Co bude nový český unikát znamenat pro pacienta, lékaře a průmysl?

Pro mnohé pacienta chystaná změna znamená jen obrovskou nejistotu, zda pro ně nejoptimálnější varianta zdravotnického postupu bude zároveň také „nejlevnější“, tedy ve standardu a plně hrazena.

Pro pacienta je lepší, když standardním postupem je to, co potřebuje ve své specifické situaci. Jinými slovy, že co je pro jednoho pacienta standard, je pro jiného nadstandard a naopak. Tenkou hranici mezi tím co je a není placeno, musí nastavit odborné společnosti.

„Celá diskuse o standardu je pouze úmyslem vytvořit líbivý obrázek, že zatímco se usiluje o to, umožnit legální připlácení čehokoliv, tak se zuby nehty snažíme udržet iluzi bezplatnosti medicíny, že ekonomicky výhodnější varianta bude vždycky k dispozici pro celý rozsah péče, jak je tomu dnes“. Podotýkám „iluzi“, protože již dnes je zpoplatněno leccos,“ upřesňuje aktuální situaci MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.


Systém standard / nadstandard je unikátním českým počinem!

Mechanizmus určit, co je standardem a co už ne, anebo kdy se nadstandard stane standardem, je v tuto chvíli neznámý. Oblíbené příklady jako nitrooční čočka anebo umělý kloub se při bližším pohledu bortí před očima. To, co je pro jednoho „navíc“, může být pro jiného zcela nepodkročitelným standardem.

Toto dilema bude možná řešit odborná společnost, ministerstvo či komora jednou ročně, ale spousty lékařů každodenně. Jaké asi budou motivace pro lékaře, aby jednou něco nabízeli jako „na pokladnu“ tedy standard, anebo jako nadstandard, to se v tuto chvíli nikdo neodváží ani pomyslet, natož formulovat.


Průmysl zdravotnických prostředků a technologií je jeden z nejvíce regulovaných (např. otázky bezpečnosti). Výrobky jsou velmi specializované a využitelné pouze ve zdravotnictví. Proto jakýkoliv „poryv“ zdravotnických reforem v jakékoliv zemi znamená zásadní existenční otázku pro výrobce, zda vyrábět nebo dodávat konkrétní technologii na daný trh nebo ne. J

iná odvětví průmyslu takovou otázku neřeší, protože si naleznou odběratele jiné. V případě, že pro výrobce není únosné některou z technologií dále držet na trhu, ukončí dodávky a technologii v dané zemi nebude k dispozici ani pacientům ani lékařům.

Medicína se dnes nedá dělat ve skle nebo v pryži a je na zvážení odborných společností, aby nastavily kvalitu medicíny, kterou v dané zemi chtějí provozovat. Aby nastavily, co je a není součástí standardu v českém prostředí. Pestrost nabídky zdravotnických prostředků se tomuto rozhodnutí následně přizpůsobí.

MUDr. Miroslav Palát, MBA

Prezident CzechMed

* * *

Dražší čočky i kyčle? Firmy už lobbují

22.7.2011 Hospodářské noviny str. 04 česko

Michaela Mužíková, Hana Škodová

 

Nadstandard zahýbe zdravotnickým byznysem. Zákon, který ho má zavést, ještě není schválen – Senát jej včera vrátil do sněmovny –, ale prodejci se už chystají na to, jak budou lobbovat.

Jde jim přitom o dvě věci: udržet ve standardu všechno, co dnes pojišťovna alespoň někdy hradí, a dostat do standardu či nadstandardu to, co si teď lidé platí sami. Tak totiž budou na tyto výkony přispívat pojišťovny a pro pacienty se stanou dostupnější.

„O to jde výrobcům vždycky. Vytvořit tlak, aby získali úhradu z veřejně hrazeného systému. Spotřeba výkonu je pak daleko větší, než když si ji lidé musí platit,“ potvrzuje poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Nájezd lobbistů zažijí mezi prvními v odborné ortopedické společnosti, kde mají rozhodnout, které kloubní náhrady budou mít pacienti zdarma a které za příplatek. „O to nám půjde. Standard není univerzální. Chceme vysvětlit, že pro někoho je vhodná velmi jednoduchá náhrada, pro jiného je třeba složitější, která vydrží jiné zatížení,“ popisuje Miroslav Palát z asociace CzechMed, která zastupuje dodavatele zdravotnických technologií. S Českou lékařskou společností, která má seznam nadstandardů navrhnout, už o tom debatují. „Oficiálně k tomu zatím nebyla příležitost, ale na osobní bázi to už běží. Naši zástupci mají na lékaře kontakty, známe se,“ vysvětluje Palát.

Pod tlak se mohou dostat i oční lékaři. „Tam je řada výkonů, které jsou dnes mimo systém, ale nově se mohou stát ekonomicky náročnější variantou a budou částečně hrazené pojišťovnou,“ popisuje Vepřek z ministerstva zdravotnictví.

O co půjde, zatím nechtějí oftalmologové říct. „Z hlavy to nevím. Třeba běžná monofokální čočka má zůstat hrazená a multifokální má být za poplatek,“ říká lékař Zdeněk Mazal, který má nadstandardy pomáhat tvořit.

I u čoček chtějí však výrobci prosadit své. „Při běžné operaci šedého zákalu lze použít klasickou, ale existuje i čočka, která řeší oční vadu a člověk pak nemusí mít brýle. U toho, kdo ji potřebuje, je standard tato,“ říká Palát. Jestli to nakonec bude standard nebo nadstandard, je pro výrobce zajímavé. Rozdíl mezi levnější a dražší variantou je kolem 14 tisíc korun.

„Budou pokusy prosadit některé nehrazené výkony do standardu nebo nadstandardu. Nebude k tomu ale velká vůle. Z ekonomického hlediska by nedávalo smysl péči rozšiřovat,“ dodal místopředseda České lékařské společnosti Vladimír Palička.

I ministerstvo zdravotnictví věří, že se obchodní vlivy podaří odfiltrovat.

Podle České lékařské komory však nadstandardy firmám šanci dají. „V zákoně není vůbec jasně řečeno, jak se nadstandard stanoví, kdo to má dělat. V tom je skryt obrovský korupční potenciál,“ míní prezident komory Milan Kubek.

Podle platformy zdravotních pojištěnců stávající znění novely povede k velkému zmatku. „Bude to na libovůli ministerstva. Kdo chce lobbovat, může jít rovnou tam,“ řekl právník Ondřej Dostál.

Zdroj: Czechmed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.