Přeskočit na obsah

Jak nepromarnit peníze na psychiatrii?

Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.,

přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN

Česká psychiatrická společnost poukazuje na fakt, že péče o osoby s duševními poruchami je v našem státě dlouhodobě hrubě podfinancována, 3,5 % zdravotního rozpočtu na rozdíl od v Evropě běžných 5 až 8 %, a její struktura neodpovídá potřebám společnosti 21. století. Předložili jsme odbornou koncepci oboru a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a VZP jsme v roce 2012 zmapovali aktuální situaci v našem státě a vypracovali doporučení změn z odborného pohledu do roku 2020. Nyní projekt zaměřený na zkvalitnění a mírnou redukci lůžkové kapacity, budování komunitní péče a spolupráce se sociálními službami zpracovává pracovní skupina na ministerstvu zdravotnictví. Jsem přesvědčen, že finanční prostředky určené pro českou psychiatrii povedou k výraznému zlepšení její kvality a budou smysluplně využity. Např. ve VFN bychom rádi vytvořili komplexní komunitně‑rehabilitační centrum, které by navazovalo na aktuálně fungující akutní péči o pacienty převážně z pravého břehu Vltavy.

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.,

ředitel Psychiatrického centra Praha

Především je třeba si říci, že ta částka malá je, ne že ne. Vždyť jen areál bohnické léčebny by střízlivým odhadem potřeboval investici kolem dvou miliard, aby se dostal do řádného stavu (zchátralé budovy, infrastruktura, technologie). Takže šest miliard na celou republiku je, jako když dáte volovi třešni. Tím spíše je třeba dobře rozmyslet, zda budou ty peníze využity k restauraci starého systému péče o duševní zdraví (pak to bude stačit tak na fasády, záchody a ploty), nebo k jeho transformaci. V prvním případě jdeme na jistotu, ale nic se nezmění, v druhém případě bychom mohli psychiatrické služby vysunout směrem k pacientovi (komunitní centra, služby, chráněné podmínky atd.). K podrobnějšímu popisu toho, co mám na mysli, nemůže sloužit anketa. Více je na www.reformapsychiatrie.cz.

PhDr. Marek Ženíšek,

první náměstek ministra zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví se po dlouhodobém nezájmu předchozích vlád konečně začalo zajímat o nevyhovující prostředí české psychiatrické péče. Plánovaná reforma péče o duševní zdraví představuje finančně náročný úkol. Předpokládá se financování nákladů z Evropské unie. Při rozdělování těchto peněz bude hrát naprosto zásadní roli systémový charakter jednotlivých projektů a nutnost zajištění kvalitní péče i pro nemocné, kteří nyní z různých důvodů na péči nedosáhnou. Evropské peníze půjdou z velké části do podpory systému, který bude alternativou k psychiatrickým léčebnám (např. domy na půl cesty, centra duševního zdraví atd.). Zdroje budou rovněž vyhrazeny na konsolidaci péče v psychiatrických léčebnách a na pomoc při etablování nových typů služeb (pilotní provozy komunitní, semimurální a extramurální péče). V neposlední řadě poputují i na podporu destigmatizačních a preventivních aktivit. Praktické kroky reformy musejí být zvoleny tak, aby se čerpané finanční zdroje neminuly účinkem a byly investovány šetrně do oblastí, které jsou nevyhnutelně nutné a přínosné pro pacienty. A proto na ministerstvu probíhá intenzivní analytická činnost přípravy reformy péče o duševní zdraví. Ta není založena pouze na prostém transferu finančních zdrojů z jedné škatulky do druhé, ale reflektuje individuální potřebu klientů využívajících těchto služeb. Na zmíněných aktivitách ministerstvo úzce spolupracuje se zainteresovanými subjekty a odborníky z oboru. Úkolem ministerstva určitě není omezovat péči či vyhánět pacienty z léčeben, jak kritici reformy nekorektně prohlašují. Cílem je zlepšit dostupnost a kvalitu péče pro pacienty.

MUDr. Jaroslav Veselý,

psychiatr, Nemocnice Svitavy

Domnívám se, že pokud nebudou peníze z dotačních fondů EU na naši reformu psychiatrické péče dovedně proměněny v jeden velký tunel nebo několik menších tunelů a naopak budou vynaloženy transparentně a smysluplně, pak existuje šance na kvalitativní změnu v české psychiatrii. Aby tyto peníze skutečně měly reálný pozitivní dopad na osudy pacientů s duševním onemocněním, viděl bych těchto několik následujících investic:

- Komunitní psychiatrie (KP) – postupné vybudování sítě KP ve všech krajích.

- Psychiatrické léčebny (nemocnice) – jejich nerušení, ale rekonstrukce a zeštíhlení tam, kde dosud nebylo provedeno.

- Nemocniční psychiatrická oddělení – jejich dovybudování v regionech, kde dosud nejsou a měly by prokazatelně perspektivu.

- Program zaměřený na získávání nových psychiatrů zejména z řad graduovaných absolventů lékařských fakult.

- Podpora vývoje nových psychofarmak – v poslední době patrna tendence k vysychání inovačních zdrojů.

- Nové laboratorní metody – např. monitorování plazmatických koncentrací psychofarmak (podpora personalizované léčby i v ambulantních podmínkách).

- Využití IT k vývoji perspektivních léčebně‑preventivních metod: např. telepsychiatrie, videokonference pro obtížně přístupné oblasti v poskytování péče.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.