Jak jsem vytvořil „elektronickou“ žádanku
Jedná se o koncept tzv. elektronické žádanky. To je totiž to pravé ořechové, co lékař a sestra potřebují.
Úvod do problematiky a současný stav
Přijde nový (nebo starý) pacient do zdravotnického zařízení a v ruce drží žádanku. Sestra musí pacienta zaregistrovat do informačního systému. Pokud již je pacient registrován, tak stačí vyplnit požadovaný výkon vyšetření pro pojišťovnu, to znamená IČP žádajícího lékaře a diagnózu. Pokud je však pacient „nový“, zadává RČ, jméno, příjmení, pojišťovnu, telefon (e‑mail), adresu – ulice, město, PSČ plus data výše.
To jsou základní informace, jejichž zadání trvá cca 3–5 minut (podle výkonnosti sestry). Pokud registraci opakujete třeba desetkrát denně, vychází práce na 30–50 minut. A to je hodně. Vezměte si, kolik sestro‑hodin se může při dnešní fluktuaci pacientů ušetřit denně v celé republice, pokud by tento proces trval jednu vteřinu.
A tady se dostáváme k mému návrhu řešení „elektronické“ žádanky. Máme tady něco jako QR kód. Používá se standardně již léta na počítačové kódování informace. Je již standardem například na vizitkách. Tak proč soudruhy na Ministerstvu pacientů již dávno nenapadlo tuhle jednoduchou technologii využít pro ušetření práce lékaře a zejména sestry? Jak jsme si vysvětlili v článku o elektronickém receptu, ten žádnou práci lékaři nešetří, naopak mu ji přidává (něco někam pacientovi pravidelně zasílat zadarmo je fakt opruz a ani to dělat nebudu).
Naopak elektronická žádanka, nebo obecně jakákoli výměna informace formou QR kódu, je významné ušetření administrativy.
Navrhuji dokonce i do hlavičky jakýchkoli výsledků vyšetření a propouštěcích zpráv dát základní info o pacientovi v tomto kódu, který je strojově v mžiku přenositelný do systému. Umím si dokonce představit i předání seznamu dalších diagnóz v podobě tohohle kódu.
Nikdy jsem na tohle zatím nenarazil a divím se, že to ještě není používáno. Přitom na fakturách v obchodním styku se již běžně používá, tak snad zdravotnictví nebude pozadu za nějakým primitivním účetním systémem.
Implementace QR kódu
Na naší vizitce Kardio‑Vinohradská QR kód používáme již dva roky. Dokonce je v něm navíc i informace o ordinačních hodinách.
Pro transformaci textu (nebo jednoduché datové struktury typu POLOŽKA‑ ‑HODNOTA) do QR kódu jsou na internetu kvanta online nástrojů. Vložíte data a dostanete QR obrázek. Je důležité, aby informaci systém na straně příjemce rozuměl a správně data zařadil. U vizitek je několik standardů, například VCard, takže vyjdeme‑li z této struktury, bude informace vypadat takhle:
BEGIN:VCARD
VERSION:4.0
N:Josef;Novák;;pán;
FN:ředitel
ORG:Ministerstvo pacientů
TITLE:
PHOTO;MEDIATYPE=image/gif:http://www.example.com/dir_photos/my_photo.gif
TEL;TYPE=work,voice;VALUE=uri:tel:+420797979789
TEL;TYPE=home,voice;VALUE=uri:tel:+420797979789
ADR;TYPE=HOME,PREF:;;Orlická 3;Praha;CZ;13000;Česká Republika
LABEL;TYPE=WORK,PREF:Orlická 3;Praha;CZ;13000;Česká Republika
EMAIL:reditel@ministerstvo-pacientu.cz
REV:20080424T195243Z
END:VCARD
Celkem jednoduché, a teď do tohoto standardu přidáme rodné číslo, pojišťovnu, diagnózu, IČP atd., co bude potřeba, je to úplně jedno, ale hlavně JEDNOTNĚ. Jsme v EU, takže i anglicky:
- PERSONAL_ID (rodné číslo)
- HEALTH_TAX (pojišťovna)
- DG (diagnóza)
- ICP (identifikační číslo provozovny zdravotnického zařízení)
Tím jsme vytvořili nový standard, nazveme ho třeba pCard (PATIENT CARD), který z vCard vychází. Vyhodíme zbytečnosti a máme:
BEGIN:PCARD
VERSION:1.0
N:Josef;Novák;;M;
PERSONAL_ID:7410019009
TITLE:MUDr.
PHOTO;MEDIATYPE=image/gif:http://www.finance.cz/eet/2016/7410019009.gif
TEL;TYPE=mobile,voice;VALUE=uri:tel:+420797979789
ADR;TYPE=HOME,PREF:;;Orlická 3;Praha;CZ;13000;Česká Republika
EMAIL:reditel@ministerstvo-pacientu.cz
HEALTH_TAX:111
DG:Z008
ICP:03269003
END:PCARD
Použil jsem www.qr‑code‑generator.com. Jak prosté, Watsone. Zkuste si naskenovat tento QR kód třeba mobilním telefonem, například aplikací Scan (www.scan.me), dostanete text nahoře.
Ode dneška si firma CGM může tuto funkcionalitu zadat do požadavků a začít na tom pracovat. A prosím jako neplacený modul. Já to měl tuhle hotovo asi za hodinu.
A prosil bych naimplementovat čtečku YK M4 USB Barcode Imager CCD Scanner Bar Code Symbol Reader (koupíte u všech dobrých asijských zásilkových prodejců). Je levná, tradiční čínská a doufám, že nebude muset mít pravidelné BTK za tisícovku ročně.
Shrnutí
Závěrem bych rád podotknul, že Kulichové a Sajbrnajfové na Ministerstvu pacientů zaspali dobu. Namísto toho, aby přemýšleli, jak systém levně zefektivnit, chtějí jen šmírovat a tunelovat.
Zdroj: MUDr. Roman Kerekeš