Přeskočit na obsah

Jak je vše relativní ...

NEJKURIOZNĚJŠÍ PŘÍBĚH

Jak je vše relativní ...

Je konec týdne. Škola skončila už dopoledne, takže honem na vlak, domů. Nádraží Těšnov, blahé paměti. Jako obvykle - málem mi to ujelo. Tak jsem vyšplhala do posledního vagónu - kuřák. Protože jsem v té době kouřila, moc mi to nevadilo sedět hodinu v čoudu. A proti mně na lavici kluk. Hnedle jak v červené knihovně: vysoký, štíhlý, tmavovlasý, ba i modré oči. Kouřil. Dosedla jsem, zapálila si BT a hned jsem mu vynadala, že kouří bez filtru. Neutekl z kupé. Museli jsme přesedat a docela mě vzalo, že mi dával přednost a pomohl opět do vlaku. Dali jsme se do řeči - spíš monolog z mé strany. A úmyslně jsme přejeli stanici městečka, kde se zastavil čas a jeli o dvě stanice dál. Byl listopad, i kapku namrzlo. Nicméně jsme ty dvě stanice šli pěšky podél řeky a už tu byl dialog. S doprovodem až před dům, kde jsem bydlela. Zkrátka pokud se povídá o něčem jako o jiskření, pak bylo. Začali jsme se vídat, bohužel jen o víkendech, protože v neděli večer jsem jezdívala do Prahy do školy. Neměla jsem odvahu mu hned říci, že jsem diabetička. Měla jsem totiž strach, že pro něj to bude cosi jako prašivina a rozejdeme se. Obavy, že pokud to udělá, nebudu mít nejspíš pak odvahu seznámit se s někým jiným. V době, kdy jsem si v podstatě toto první velké zamilování prožívala, malých a mladistvých diabetiků zase tolik nebylo, veřejnost moc informována nebyla o této chorobě, natož o dalších hrozících komplikacích. Kamarádi byli, to ano, ale nikdo z nich „nejiskřil".

Tu a tam jel se mnou do Prahy, doprovodil na kolej a zase nočním vlakem zpátky. Víkendy byly naše. Bylo jaro, seděli jsme na špičce. Obyvatelé města věděli, co a kdeže je špička. Výběžek na slepém rameni Labe. Stmívalo se, koukali jsme na řeku, na most před námi, po kterém jezdívávala na kole z pivovaru na náměstí Hrabalova maminka. A já našla odvahu. Pípla jsem, co mě trápí už devět let, CUKROVKA. A že musím dodržovat dietu a že si musím píchat inzulín. Chvíli mlčel a pak pípl i on. Že je V PARTAJI. Tak jsme se chvíli na sebe koukali, a pak se začali smát. Já víc, on to své členství zkrátka pokládal za větší prohřešek. A to nevěděl, že já vždy posuzovala lidi ne podle členství kdekoliv, ale podle jiných měřítek. O mé nemoci věděl hned ten den, kdy jsme se poprvé uviděli. Když šel ode mě, potkal kamaráda, kterého se na mě vyptával - a přítel věděl a řekl.

Abych pokračovala v tomto hnedle sladkém románku. Vzali jsme se asi po půlroce známosti. Život možná trochu pestřejší než u většiny manželských párů. Nejspíš proto, že my, diabetici, se snažíme ostatním vyrovnat a dokázat, že máme v řadě aktivit navíc.

Každoročně jsme jezdívali na dovolenou do ráje, Českého. Manžel odtud pocházel a jeho láska k těmto místům samozřejmě přešla i na mě. Lezli jsme po skalách, já po čtyřech, koupali se ve studené Jizeře a vůbec nám nevadilo, že jsme se dopravovali vlakem a pěšky. I později, když jsme se odstěhovali na jih, jsme vždy mířili na „naše" Klokočské a Betlémské skály, Zdenčinu skálu, Dlaskův statek, jeskyně na mazlení...

Začali jsme řešit naše vlastní bydlení. (Do té doby jsme žili u mých rodičů.) Nad mapou Československa se zvláštní logikou. Kde se nám kdy líbilo a kde bychom eventuelně mohli dostat byt. Prsty ukázaly na jih. Muž kdysi sloužil na Plešném jezeře u pohraničníků a já zase nedaleko Prachatic byla coby pionýrka na táboře. A tak jsme se nakonec i na tom jihu ocitli, i když ze začátku na svobodárně. I to mělo svůj půvab.

Ta moje cukrovka jaksi byla najednou upozaděna. Užívali jsme si, chodili do hospůdek a vinárniček, pili dobrá vína - Moselské už tedy od té doby skutečně nemusím - kouřili, přiznávám, a snažili se odnaučovat. Přemlouvala jsem muže, aby se mnou chodil na koncerty, na kterých  většinou tvrdě usnul. Koupili jsme si kola a jezdili na výlety. Získali jsme hodně nových přátel a to „DOMA" už bylo i tady na jihu. Přišel synek, pořídili jsme si dva pejsky. I když byly občas zdravotní potíže, komplikace, byl muž schopný se postarat, zařídit a hlavně nikdy nevyčítat, že jsme neriskli vlastní dítě a řešili to adopcí.

Když se u mě objevila první komplikace cukrovky, dost jsem se zalekla. A je to tu: problémy s očima, se sítnicí. Nemoc mi začala vracet i s úroky všechny moje diabetické prohřešky. Manžel se naučil aplikovat mi do žíly Doxium. Nejspíš sérum dlouhodobým užíváním zabralo - ještě vidím, i když na jedno oko už jen periferně. Ale v životě ono" I KDYŽ..." mám zkrátka stále u sebe, žiju s podmínkou. Pak v závěsu začaly zlobit ledviny, klasika. Co vše obnáší to, že ledviny přestanou fungovat, netřeba zvlášť diabetikům líčit. Dialýza a čekání na dárce. A byl to tehdy, v roce 1985 paradoxně nádherný dárek pod stromeček. Nová ledvina a slinivka. Po této „zdravotní pauze" se začalo zase žít naplno.

ALE

Soužití se po pětadvaceti letech změnilo v soužení. Muž od nás odešel. To aby celý příběh nekončil až tak americky sladce. Ale to by byl zase zcela jiný příběh. NEJtragičtější? Spíš NEJpábitelnější.

Příští rok bychom měly já a cukrovka oslavit 50 let společného života. Já ji moc zlobila, ona mi to patřičně vracela. Ale docela jsme si na sebe zvykly, není vyhnutí a já aspoň poznala, co to je transplantace, dokonce dvakrát, a zda pocítím, že mám „v sobě" dva lidi navíc. Ujišťuji, že nikoliv.

Zdroj: http://www.rok1.cz/povidky/detail/jak-je-vse-relativni-8/

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.