Přeskočit na obsah

Jak hodnotí výsledky protestní akce lékařské kapacity?

Prof. MUDr. Zuzana Červinková, CSc. píše pro Medical Tribune

Na úvod chci říci, že jsem opravdu ráda, že došlo k dohodě alespoň v podobě Memoranda. Jsem ráda, že zvítězil zdravý rozum a to především kvůli pacientům. Jsem přesvědčena, že kdyby se hrozba odchodu naplnila byť jen u poloviny nemocničních lékařů, kteří podali výpověď, vedlo by to ke kolapsu zdravotní péče v nemocnicích a jistě i k fatálním důsledkům pro některé pacienty.

Nepatřím mezi kritiky způsobu, který lékaři zvolili, aby upozornili na neutěšenou situaci v našem zdravotnictví.

Situaci sleduji dlouhodobě, a proto na rozdíl od většiny našich médií vím, že se lékaři snažili již několikrát upozornit na problémy týkající se nejen jejich platů, ale také postgraduálního vzdělávání lékařů a nešvarů (nekalých praktik), které vedou k úniku financí z nemocnic. Jejich bezzubé protesty vyvolávaly nanejvýše úsměšky některých představitelů naší politické reprezentace.

Chápu, že po těchto zkušenostech zvolili razantnější formu, kterou považuji za zcela legitimní. Dost dobře nerozumím výtkám, které kritizují skutečnost, že se do čela protestu postavila odborová organizace. Ti, kteří akci LOKu přirovnávají k bolševickým praktikám, jsou zcela mimo realitu.

DÁLE ČTĚTE:

Lékařské kapacity podpořily protesty lékařů

Za minulého režimu bylo ROH prodlouženou rukou vládnoucí třídy a nepamatuji si, že by organizovalo akce podobného druhu. Je třeba se trochu zamyslet, jaká je role odborů v demokratické společnosti. Chybu vidím na straně politické reprezentace, která po dobu několika měsíců situaci spojenou s akcí D-O neřešila, dokonce ji bagatelizovala.

Je zarážející, že v tak závažné situaci nedošlo k „inventarizaci“ počtu nemocničních lékařů a lůžek. Je třeba ocenit diplomatické umění Doc. Hegera, které nakonec vedlo k dohodě.

Šokující zkušeností pro mě byla role médií. Až na některé světlé výjimky média informovala jednostranně, neobjektivně, nefundovaně. Přispěla tak významnou měrou k dehonestaci lékařů a bude možná trvat léta, než dojde k nápravě.

Jsem vysokoškolským pedagogem na lékařské fakultě a od roku 1975 se podílím na výchově budoucích lékařů i sester. Mohu svým spoluobčanům zcela odpovědně říci, že se jedná o mimořádně náročné studium, které vyžaduje značnou investici, totéž platí i o postgraduálním studiu. Výchova „hotového lékaře“ tak trvá nejméně 11 let po maturitní zkoušce.

Tarifní plat takto kvalifikovaného pracovníka, který nedosahuje ani průměrné mzdy v zemi, je skandální záležitost.  O výši přesčasových hodin nad rámec zákona již bylo řečeno mnoho.

Pevně doufám, že akce D-O pomohla odstartovat změny v našem zdravotnictví tak, jak je ve své Výzvě D-O deklaroval LOK. Doufám, že i pacienti brzy pochopí, že lékařům nešlo pouze o jejich platy, ale o změny ve zdravotnictví, které přispějí i k jejich spokojenosti.

Ministerstvu zdravotnictví bych ráda popřála hodně moudrosti při realizaci změn ve zdravotnictví za spoluúčasti reprezentantů lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Na tahu teď nejsou mladí lékaři, ti opravdu nerozhodují o investičních akcích typu nákupu drahých přístrojů či stavbě nových pavilonů, pořádek si bude muset udělat management nemocnic a jejich zřizovatelé.

Závěrem chci poděkovat Vám, lékařům, kteří jste projevili obrovskou osobní statečnost aktivním připojením k akci D-O. Jsem hrdá na to, že jsem se na výchově řady z vás podílela.

Prof. MUDr. Zuzana Červinková, CSc., www.tribune.cz

LF UK Hradec Králové

Ve čtvrtek čtěte názor prof. MUDr. Michaela Dlouhého CSc. , LFUP Olomouc

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.