Přeskočit na obsah

Jací přetížení lékaři, když mají souběhy praxí?

Jako člověk, který pracoval v zahraničí, bych doporučil všem lékařům, aby za sebou měli praxi na pracovištích, kde se vyžaduje přísnější režim, než je v současnosti v českých zdravotnických zařízeních.

Samozřejmě je to spojeno i s jiným přístupem k nadřízeným, chováním vůči  kolegům, povinností se vzdělávat i důsledným dodržováním určitých postupů a především i řádným vedením zdravotní dokumentace. To poslední bude obzvláště pro řadu z nich možná těžko překonatelný problém.

O dalších menších těžkostech, jako je jiný životní styl, jiné ceny za jídlo v restauracích  nebo za bydlení a dalších zvláštnostech, se každý z nich musí informovat podle země, kam by měl zamířeno.

Přesídlení rodin jistě také není zanedbatelný fakt. Přesto podporuji jejich snahu o změnu. Co se mi naopak nelíbí, je jistý druh vydírání managementů nemocnic, hlavně od lékařů v některých oborech. Například mnozí lékaři v oboru anesteziologie dokonce svou specializaci provozují jako ambulantní činnost.  Velmi zvláštní.

Nábor pracovníků do zahraničních nemocnic je po vstupu ČR do EU pro mne zcela normální jednání. Je ale pravdou, že pak vyvstává logická otázka školného na lékařských fakultách.

Skutečné finanční ohodnocení českých lékařů vůči ostatním profesím v naší zemi mi až na ohodnocení absolventů nepřipadá podhodnocené. I v soukromých firmách se počítá s  přesčasovou prací, aby byl zajištěn chod firmy. A lidé si váží své práce.

Někteří lékaři stále tvrdí, že jsou přetíženi, ale přitom vesele pracují na vedlejší pracovní poměry jinde a nebo mají souběh soukromé praxe a práce v nemocnici. Takovému přetížení nerozumím. Ministerstvo zdravotnictví udělalo chybu, že rychle neodstranilo překážky, které brání jinému systému vzdělávání mladých lékařů. Tím se prohlubuje jejich existenční  nejistota a budoucnost.

Proto se jim nedivím, že za současného složení ministerstva a jeho pomalé práci se  především mladí lékaři snaží řešit situaci odchodem do zahraničí.

Hlavním viníkem nedostatku financí v nemocnicích je jednoznačně ministerstvo zdravotnictví a především ministerstvo financí včele s Miroslavem Kalouskem. Jistě nemalá část mladých lékařů přitom volila TOP 09.

Je třeba pojmenovat řádně věci pravým jménem s konkrétními viníky. Platba za státního pojištěnce je malá, spotřeba péče naopak pro tuto skupiny obrovská. Prioritou současné vlády asi není zdravotnictví a pak není na ufinancování současné velmi dobré kvality a dostupnosti zdravotní péče.

(šf), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.