Hlavně aby to nešlo
Elektronické neschopenky podlehly lenosti
Lobbista Milan Kubek může slavit, podařilo se mu u vlády zařídit, že povinnost pro lékaře vystavovat neschopenky elektronicky je odložena. Ministr práce Koníček sice stav pojmenoval jasně: pohodlnost lékařů, ale v intencích vlády populismu ustoupil.
Argumenty, kterými prezident lékařské komory Kubek svůj nápad hájil, byly slabé: lékaři z toho nebudou nic mít, spousta jich je starších a s počítači to tak neumějí, a proto by prý po 1. lednu hrozil kolaps systému. Tento názor ministerstvo odmítlo.
Na otázku, co řeší dvouletý odklad, si musíme odpovědět po pravdě – nic. Věková struktura praktických lékařů zůstane stejná, spíš se zhorší. Stát neušetří za elektronizaci a lékaři pojedou ve starých kolejích. Je mimochodem zajímavé, jak představitel lékařů veřejně tupí členy komory.
Lékaři jsou špičkově vzdělaní, o svou odbornost musejí dbát celý život a dnešní šedesátníci či pětašedesátníci mezi nimi nejsou rozhodně nějakými počítačovými negramoty, s počítači a moderními přístroji jsou v denním styku minimálně deset let. Proč z nich šéf komory dělá přitroublé neschopy?
Přístup lékařské elity je skvělou ukázkou tuzemského kverulantství. Šéf sdružení praktických lékařů by si představoval, že by měly být za elektronické neschopenky peníze navíc. Báječný nápad, žádejme všichni peníze navíc, až nám parlament nařídí nějakou změnu v letité rutině.
Bylo by urážlivé tvrdit, že lékaři nechápou, že každá ušetřená koruna státu může jít na něco užitečného, třeba i do zdravotnictví. Tak proč ta nechuť?Až si bude někdo z lékařů stěžovat na šlendrián v téhle zemi, bude namístě mu připomenout, že právě lékařská komora se postarala o to, aby se poměry nezlepšovaly, čistě ve jménu pohodlí. Kdo tu šíří blbou náladu?
Martin Zvěřina
Zdroj: Lidové noviny