Heger: Pro tento rok očekáváme asi čtyři, pět nadstandardů
Moderátor (Jan Bumba):
Navzdory varováním opozičních zákonodárců před dopady zdravotnické reformy dolní komora přehlasovala Senát a schválila předlohu, která mimo jiné zavádí možnost připlatit si za nadstandardní péči. Stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD řekl, že sociální demokraté se kvůli tomu a také kvůli zvýšení některých poplatků obrátí na Ústavní soud. Na telefonu je nyní ministr zdravotnictví Leoš Heger...
A v našem sněmovním studiu místopředseda zdravotnického výboru Jaroslav Krákora z ČSSD.
Nejprve prosím na vás, pane poslanče Krákoro, o co chcete opřít svou stížnost k Ústavnímu soudu? Protože slyšeli jsme ze strany nejen ministerstva, ale i dalších koaličních představitelů, že návrhy v rozporu s ústavou nejsou.
Krákora:
Tak my máme takové dva body, které byly schválené a které samozřejmě mění celý systém zdravotnictví a výrazně zasahují do péče a to je, že byla schválena základní varianta péče a ekonomicky náročnější varianta péče. Myslíme si, že by mohla tak vznikat prostě chudinská medicína, že do té základní varianty péče by mohly bejt zahrnuty některé výkony dodatečně vyhláškou a že vlastně vzniká dvojí péče a my souhlasíme jenom v rozdílu v péči v takzvaných hotelových službách. To znamená, že pacient může mít lepší pokoj, prostornější, s televizí, s telefonem, mít lepší vybavení, komfortnější, ale v té péči odborné základní si myslíme, že bychom si měli být všichni rovni, to je první věc.
Rozumím.
Host (Jaroslav Krákora):
A druhá, nesouhlasíme s regulačními poplatky při hospitalizaci sto korun na den, protože promítneme-li to do situace některých slabších sociálních rodin, matek samoživitelek nebo důchodců, kde dosahují třeba kolem 9-10 tisíc čistého, tak …
Tak se vám to zdá neúnosné.
Krákora:
Tak se nám zdá neúnosný tento poplatek a prostě chtěli bychom, aby u toho byla sociální klauzule, to znamená třeba jako v Německu, že se platí jenom 30 dní v roce a to není.
Pánové, prosím, nechme pro tuto debatu stranou zdravotnické poplatky, regulační poplatky, byť to je důležité téma, ale zůstaňme u definice standardu a nadstandardu. Pane ministře, pokud vím, tak reforma, vy říkáte, že reforma zajišťuje i nadále nárok na zdravotní péči, jenom zavádí možnost připlatit si legálně za tu ekonomicky náročnější.
Heger:
Tak reforma nejenom, že zachovává nárok, ona ho v zákoně definuje daleko lépe, než byl definován doposud a bude to doprovázeno nařízením vlády, které jasně dá pokyn k tomu, na co má pacient právo a o co se může ucházet.
Jste si jistý, pane ministře, tím, že opozice nemůže uspět u Ústavního soudu se stížností na tuto část reformy s tím, že by mohla argumentovat tím, že se zavádí jakási, jak říkal pan poslanec, chudinská medicína?
Heger:
...samozřejmě poslední slovo má vždy Ústavní soud, ale existují dva velmi různé výklady na to, jestli ten náš návrh je protiústavní nebo ne... Argumentace sociální demokracie a opozice vychází z toho, že my ten nadstandard chceme stanovovat vyhláškou, ve které se říká, co je standard už dneska. Takže to nejdůležitější, co je standard, už stejně ve vyhlášce je, a když si vezmete jeden další druh péče, který je u nás tradičně někdy placený a někdy se jenom připlácí, to jsou lázně. Lázně v té vyhlášce jsou odjakživa a nikdy nenastalo to, že by ta vyhláška byla vydaná v nějaké drakonické podobě a že by tu péči lázeňskou prostě zlikvidovala. Tak tomu nenastalo, to nenastane, a zrovna tak si myslíme, že to nenastane u těch nadstandardů. A mimochodem když opozice říká, že teď tady nastane dvojí medicína, tak já musím říct pravý opak. Ta medicína tady je, jenže ta druhá, ta lepší je organizovaná přes šedou ekonomiku a klientelismus.
Pane poslanče Krákoro, neomezilo by vaše výhrady, kdyby se jasně jaksi definovalo standardní péči způsobem, který by pro vás byl nějak je pro vás nepřijatelný ten samý koncept připlácení za nadstandardní péči?
Krákora:
Ne, tak jak něco, pane redaktore, vyhlašujete vyhláškou, jak řekl pan ministr, tak samozřejmě už to svádí, řekl Ministerstvo zdravotnictví vydá vyhlášku. Víte, že každý rok je nový ministr, takže každý rok bude mít o tom jiné představy. Podstata toho je samozřejmě, že v těch běžných úkonech jestli budu mít takovou sádru nebo makovou, o tom to není, ale tam je třeba totální endoprotéza. Dneska už je článek v Mladé frontě, že je diskuse o tom, jestli základní kloub by byl do 50 tisíc a potom ten lepší třeba za 100 nebo 150 tisíc nebo násobky toho kloubu a tam už vidíte obrovský rozdíl prostě v té péči, v té pomůcce, kterou pacient dostane.
Když ale, pane poslanče, zmiňujete to, co je v dnešních novinách, tak tam také stojí to, o čem už vlastně mluvil částečně pan ministr a sice, že beztak se už dnes jaksi připlácí za nadstandardní péči, jenom se tak děje načerno, že se prostě lékaři nechávají korumpovat. Nemyslíte, pane poslanče, že by zmizel tento problém, kdyby bylo jasně definováno, za jaký nadstandard je možné si připlatit?
Krákora:
Tak samozřejmě, že korupce, která ve zdravotnictví existuje, ale pan ministr jako na ministerstvu by měli konat, aby byla co nejmenší nebo říct konkrétní případy, to jsou většinou samý dohady, že někdo támhle někomu něco dal. Děje se to samozřejmě, já jsem taky lékař, nikdo mě nikdy nekorumpoval, žena je lékařka, taky jí nikdo nekorumpoval. Dneska se mi narodilo vnouče, nemuseli jsme platit za porod, za císařský řez…
Gratuluji, pane poslanče.
Krákora:
A tak dále. Běžně to zdravotnictví běží a je v České republice na vysoké úrovni a děkuju za tu gratulaci. A je to prostě o tom, že do toho systému je nutno přinést další peníze, Sociální demokracie to vidí třeba v progresivním zdanění, zrušení zastropování pojistného, zvýšení zdravotního pojištění za státní pojištěnce, kde nebylo šest let valorizováno, úprava lékové politiky, sloučením zdravotních pojišťoven a tak dále. My ty zdroje prostě vidíme někde jinde a máme na to jiný názor.
Pane ministře, jedna z důležitých věcí, kterou zmínil pan poslance Krákora, jestli se ta definice standardu a nadstandardu nebude příliš rychle měnit? Přijde jiný ministr zdravotnictví, bude mít jiný názor, vydá jinou vyhlášku.
Heger:
Tak já už jsem říkal ten příklad s tou vyhláškou o lázeňské péči, ta vyhláška se 15 let neměnila a ta kritika, že už je zastaralá, tady je veliká. Takže zrovna tak se mění obtížně takovéhle věci, které určují, za co se bude platit a za co ne, a pokud jde o ty protézy, které se tady diskutovaly a ráno se diskutovaly ve Sněmovně, pan poslanec Rath strašil asi 20 minut na tohle téma, tak samozřejmě, že standardem bude taková protéza, jakou člověk potřebuje. To znamená, jestliže někdo má nádor a přijde o část nohy podstatně větší, než je při běžné změně kloubů, tak musí dostat protézu dražší a zadarmo, to zůstane.
Pane ministře, jenom tak na okraj, vy sám v tuto chvíli víte přesně, co bude standard a co nadstandard?
Heger:
No já říkám zcela systematicky, že pro tento rok očekáváme, že těch nadstandardů budou tak čtyři, pět asi, my je samozřejmě …
Ale to je asi, takže ani vy to nevíte přesně?
Heger:
No jistě, protože těch nadstandardů tak, aby byla zachována ta dobrá úroveň medicíny, bude relativně málo, a my bychom se rádi do budoucna soustředili spíš na to, aby nadstandardem se stalo, jestli si pacienti budou vynucovat nějakou léčbu, která není zcela úplně ještě takzvaně evidence base...To se týká spousty nových věcí, které se sem dostávají překotně, platí je zdravotní pojištění dost často a platí je často zbytečně. Takže tímto směrem já myslím, že to půjde a nikoliv tím, že se bude snižovat současný standard a nárok, který pacient má. To je asi jako když chcete někomu razantně snížit mzdu...Tak to je politicky těžké a navíc medicína zatím v posledních deseti letech se velmi rapidně rozvíjela a ten standard se prudce zvyšoval a já doufám, že i na to budeme mít peníze, aby se zvyšoval nadále.
Pánové, děkuji vám oběma. Ministr zdravotnictví Leoš Heger, na shledanou.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál