Heger: Počty odborníků nejsou nízké, kvalitní péči to neohrozí
Václav MORAVEC, moderátor:
Připomínám, že hostem u mikrofonu rádia Impuls je dnes český ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Ministerstvo zdravotnictví chce také pacientům, tedy nám, vyhláškou zajistit, že o nás budou pečovat lékaři a sestry s odpovídající kvalifikací a zkušenostmi a že jich bude dostatek. Dá se podle vás, pane ministře, stihnout, aby ta vyhláška, kterou jste dnes zveřejnili, aby vstoupila v platnost, s čímž počítáte na apríla, když ještě vlastně budete vypořádávat teď připomínky k tomu návrhu?
Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ta vyhláška proběhla vnitřním připomínkovým řízením, na které nasedá potom vnější, to znamená, že k tomu dávají připomínky ministerstva a státní orgány. To vnitřní připomínkové řízení znamená kromě odborů ministerstva také všechny organizace, které jsou dotčené tou vyhláškou. To znamená, bylo to diskutováno s Českou lékařskou komorou, odbornými organizacemi, krajskými organizátory zdravotnictví a podobně.
Pane ministře, když říkáte, že to bylo konzultováno s Českou lékařskou komorou, ta tu vyhlášku zpochybnila. Říká, že stanovené počty odborníků jsou prý tak nízké, že je to, citujme: Ruská ruleta s životy pacientů. Tady jsou opět slova prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, který v rozhovoru pro ČT říká:
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Navzdory tomu, že lékaři se musí vzdělávat a skládat atestace, mít specializovanou způsobilost, tak navzdory tomu, vší logice najednou by mohli v nemocnici sami bez dozoru sloužit ústavní pohotovostní službu lékaři hned po škole bez jakékoliv kvalifikace a ten kvalifikovaný lékař by měl být dostupný pouze na telefonu nebo e-mailem. A co jiného než ruská ruleta s životy pacientů něco takového je?
Odmítl před několika desítkami minut v rozhovoru pro ČT onu vyhlášku prezident České lékařské komory Milan Kubek. Takže byť jste konzultovali, tak předkládáte ruskou ruletu, řečeno slovy Milana Kubka.
Leoš HEGER:
Tak samozřejmě ta terminologie, kterou používá pan prezident Kubek, musím říct, že ta by se hodila spíše někam na pouť než do seriozní debaty. My jsme tu vyhlášku předložili do toho vnějšího připomínkového řízení, ke kterému teďka jde, s tímto rozporem s Českou lékařskou komorou, ale není to nic nového. Ten rozpor trvá asi pět let. Tu vyhlášku ministerstvo nikdy…
Připouštíte, pane ministře, že ty počty odborníků jsou nízké, že pacientům se nebude dostávat kvalitní péče?
Leoš HEGER:
Ne, já to absolutně nepřipouštím, ale jestli chcete vysvětlit, tak to rád udělám aspoň stručně. Ta vyhláška je koncipovaná jako minimální počty. Když někde je oddělení, kde jsou lehcí pacienti, tak na ně je to vykalkulováno. Jestliže tam budou pacienti těžší, je to potom na zodpovědnosti těch lékařů a toho šéfa toho oddělení a ředitele příslušné nemocnice, aby ten počet lékařů zvýšil. My prostě neumíme napsat vyhlášku, která by vzala v potaz všechny možné situace a všechny možné kombinace pacientů a jejich nemocnic. Takže ta vyhláška je úmyslně koncipovaná jako minimální a nepodkročitelná. To další, co je potřeba říct, je, že ta vyhláška je ve sporu jenom s Českou lékařskou komorou.Taková seriozní organizace, jako je Odborná lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, tak ta s tou vyhláškou souhlasila a všechny odborné společnosti za jednotlivé obory k tomu daly souhlas. A další subjekty, které ji konzultovaly, také. Česká lékařská komora se v tomto případě chová jako odborářské hnutí, které si přeje, aby bylo lékařů co nejvíc, aby měli co nejméně práce. Já jim to také přeji, ale ministerstvo tady není jenom pro Českou lékařskou komoru, ale musí taky dodržovat veřejný zájem a ten říká, že peníze, které plynou do zdravotnictví, se musí utrácet racionálně.
---------
zdroj: Rádio Impuls
Zdroj: Impuls