Přeskočit na obsah

Heger: Krizi budeme řešit v únoru

Schůzky s protestujícími lékaři čekají tento týden ministra zdravotnictví Leoše Hegera. "Nejhorší situace je zatím na Vysočině a dále ve Zlínském a Pardubickém kraji," řekl včera deníku Metro Heger.

Kolik lékařů odchází?


V současné době je situace stabilizovaná. Na stole zůstává celkem 3800 výpovědí a k tomu přibylo několik desítek výpovědí z poskytování ústavních služeb. To jsou výpovědi z dohod o provedení práce, které mají lékaři nasmlouvány, aby mohli sloužit nad rámec zákoníku práce.

Co to znamená?


Nemocnicím v tomto případě hrozí, že nepokryjí všechny noční služby.

Jakých oborů se odchod lékařů dotkne nejvíc?


Pokud by odešlo dvacet procent lékařů, ale pokrývali by všechny obory a kraje, tak by s tím nebyl velký problém. Protože je to však rozvrstveno značně nerovnoměrně, tak vznikají problémy jen v některých oborech. V tuto chvíli se zdá, že nejvíc je ohrožena neonatologie, hlavně péče o nejtěžší případy nedonošených dětí, a v některých krajích i gynekologie a zejména pak porodnictví.

Už máte připravené krizové plány?


V Praze jsme uzavřeli dohodu s primátorem hlavního města Prahy, že ředitelé nemocnic se budou scházet se zdravotním odborem magistrátu a společně budou situaci monitorovat a snažit se dohodnout na možném přesunu pacientů tam, kde zůstanou oddělení zachována. Jinak krizová opatření se začnou konkretizovat až začátkem února, až bude jasné, zda došlo, či nedošlo k nějakému posunu v množství podaných výpovědí.

Některé věci, které lékaři žádají, už řeší připravovaná reforma zdravotnictví. Ta počítá mimo jiné i s tím, že pacienti nebudou moci chodit k několika specialistům najednou. Jak tomu chcete zabránit?


Tato pravidla ještě nemáme prodiskutována, protože jsme je zatím odložili na druhou polovinu letošního roku. Nicméně se uvažovalo o vstupním poplatku k ambulantnímu lékaři, který by motivoval pacienta, aby s vyhledáváním nových lékařů šetřil.

Jak?


Zaplatil by poprvé, a pokud by si jej lékař vzal do své péče, pohybovaly by se už všechny další poplatky ve standardním režimu jako u praktického lékaře.

Jak to chcete kontrolovat?

Výhledově se počítá s větší kontrolou na straně pojišťoven, protože u nich se ta data sbírají, a se zpřísněním povinností pacienta. Ten by měl zákonem dané, že nemůže žádat více lékařů o paralelní péči. V případě, že by tak udělal, a pojišťovna by na to přišla, vymáhala by na něm zpět své peníze.

Ale co když se bude jednat o závažné onemocnění a pacient bude chtít znát názor více odborníků?


Ta omezení by neměla být nijak zvlášť drastická. Spíš by se měla dotknout pacientů, kteří svým chováním lékaře zbytečně zatěžují. V případě, že by se jednalo o nějakou velkou operaci nebo zahájení onkologické léčby, měl by pacient ze zákona nárok znát i názor druhého odborníka. Neměl by o něj však žádat opakovaně.

Změní se i postavení pacienta? Začne být pro nemocnice klientem, nebo jen bude platit stále víc a víc peněz?


Byli bychom rádi, kdyby se zcela změnil systém plateb nemocnicím, který je nyní víceméně paušální. To znamená, že nemocnice dostanou nějaký objem peněz, a ten zůstává stejný, i když ošetří víc pacientů. To nemocnice motivuje spíš k tomu, aby se novým pacientům bránily.

Jde to nějak změnit?


Chtěli bychom zavést mechanismus, kdy ty peníze jdou za pacientem. To znamená, že nemocnicím budou propláceny úkony, které na pacientech provede. Kolik pacientů ošetří, tolik peněz dostane.

Podle čeho si pak budou moci pacienti nemocnici vybírat?


Jednotlivé nemocnice budou moci své pacienty lákat. Ale to, podle čeho se pacienti rozhodují nejčastěji, je pověst, jakou nemocnice má. Ta sice nevzniká nějakým exaktním způsobem, ale pacienti na ni slyší. Doufáme proto, že ve chvíli, kdy dojde k pohybu pacientů, za něž budou nemocnice dostávat peníze, začne se i zvyšovat jejich kvalita.


Magda Hettnerová, Metro.cz

---

Zatím bez řešení


- Ministr zdravotnictví Leoš Heger nakonec včera večer představitelům nespokojených lékařů nepředložil žádný konkrétní návrh, jak by chtěl jejich odchodu z nemocnic zabránit.
- Další jednání se uskuteční v pátek. Potvrdili to šéfové lékařské komory a lékařských odborů Milan Kubek a Martin Engel.
- Situací ve zdravotnictví kvůli výpovědím doktorů se bude zítra zabývat i vláda.
- Z nemocnic chce ke konci února kvůli nespokojenosti s výší platu odejít zhruba 3800 z 20 tisíc lékařů.
- Odboráři už varovali, že hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče.
- Ministr podle šéfů komory a odborů na včerejším jednání sdělil, že nyní k případné nabídce a návrhům nemá mandát. Musí situaci nejdříve projednat v kabinetu.
- Heger už dříve řekl, že vládu o peníze na platy lékařů žádat nebude. Zdůraznil, že ve státním rozpočtu prostředky nejsou. Podle něj by finance měla zajistit reforma zdravotnictví.

Zdroj: Metro

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.