Přeskočit na obsah

Heger dvě miliardy na platy nemá, ví ale, jak je získat

Praha - Dvě miliardy korun na růst lékařských platů ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v tuto chvíli v ruce nemá, ví ale, jak je získat. ČTK řekl, že chce v první řadě omezit neefektivity systému, zrušit nadbytečná akutní lůžka v nemocnicích, počítá i s omezením ambulancí v místech velkého nakupení. Chce také usměrnit pacienty při využívání péče a donutit zdravotní pojišťovny, aby uzavíraly smlouvy jen na potřebnou péči.

"Ty dvě miliardy se musejí poskládat z jednotlivých kapitolek, je to jedno procento z objemu celého systému a není to nic, s čím by si zdravá organizace neměla poradit," řekl.

Zvýšení platů od března o 5000 až 8000 korun si lékaři vybojovali v protestní odborové akci Děkujeme, odcházíme. Zajistí jim to platová tarifní tabulka, kterou vláda ve středu podle slibu premiéra Petra Nečase (ODS) schválí. Týž den ministr sdělí sněmovnímu zdravotnímu výboru, jak postupoval při vyjednávání s lékařskými odbory. S jejich šéfem Martinem Engelem podepsal minulý čtvrtek memorandum, den na to Engel akci oficiálně ukončil a vyzval 3800 lékařů ke stažení výpovědí.

"Konkrétní návrhy, kde vzít dvě miliardy, vládě neřeknu, jsou to všechno relativně strategické věci, které začnou fungovat během roku, kdy se na platy musí vydělat," řekl Heger. Nemocnice sice letos nemohou počítat jako v jiných letech s růstem plateb od zdravotních pojišťoven a nebudou mít pokrytou ani inflaci, ale mohou provést jen 95 procent péče a dostanou zaplaceno sto procent. Z pětiprocentního rozdílu pokryjí inflaci a ještě jim něco zbude na platy.

"Čekáme, že se nemocnice budou v této situaci chovat racionálně, že řadu věcí, které dnes dělají během hospitalizace, přesunou do ambulancí, ať do nemocničních nebo terénních," řekl ministr.

Premiér opakovaně říká, že žádné peníze ze státního rozpočtu do zdravotnictví vláda nepřidá. Podle Hegera je lze získat omezením korupce, ale především vyšší efektivitou celého systému. "Pacient se nepohybuje úplně optimálně mezi jednotlivými poskytovateli, je zde celá řada duplicit, je zde jistě mnoho rezerv v chování pacientů, pokud jde o ochranu vlastního zdraví, prevenci úrazů například," řekl ministr.

Další oblast úspor vidí u zdravotních pojišťoven, není podle něj úplně jasné, jakým způsobem uzavírají smlouvy s poskytovateli péče, jak rozšiřují kapacity stávajících poskytovatelů, kteří jsou někde "až příliš přemnoženi", zejména ve velkých městech je u některých ambulantních služeb podle ministra přebytek lékařů. Zracionalizovat potřebuje i síť nemocnic.

"Pak je otázka nových technologií, které sem vtrhly v posledních pěti letech, kdy do zdravotnictví přišlo hodně peněz," ukázal další zdroj úspor ministr. "Je třeba zregulovat, aby když je něco nového drahého, aby se to vyzkoušelo nejdřív rok, dva, zhodnotilo, jak je to užitečné pro náš systém, jak je to drahé, a pak se diskutovalo, která z novinek má přednost v množství peněz, které jsou k dispozici," dodal ministr.

ČTK, Naďa Myslivcová mal

Zdroj: ČTK

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.