Přeskočit na obsah

H‑BOOK: zdravotní informace vždy po ruce

E‑Health je žhavý pojem, který dělá vrásky institucím, lékařům a lékárníkům, ale dílčí telemedicína je široce využívána. A to i pacienty. Existují aplikace ke stažení do chytrého telefonu nebo tabletu, které usnadní léčbu. Velmi propracovaný je systém H‑BOOK. Lépe však bude, když jej představí samotný tvůrce, Ing. Luboš Kovář.

  • Co vás přivedlo na myšlenku vyvinout H‑BOOK, nebo vůbec věnovat se zdravotní problematice?

Původní idea byla velmi jednoduchá a spontánní – „nepořádek“ ve zdravotnické dokumentaci své a celé rodiny. Vždy mi vadilo, když jsem byl s dítětem u praktika a poslední záznam od odborného lékaře jsem nechal doma. A tehdy se zrodil nápad využít moderních mobilních technologií, které má člověk po ruce, právě pro tyto případy. Z obyčejného Deníku Pacienta se aplikace během doby za přispění partnerů z oblasti zdravotnictví rozrostla, ze základní myšlenky se rozvinula do projektu H‑BOOK, který poskytuje mnoho užitečných informací a pomáhá i pacientům s konkrétními diagnózami.

  • Pro koho a pro jaké diagnózy je tato aplikace určena?

To je velmi jednoduchá odpověď. Jsou to všichni. Hlavně ti, kteří chtějí mít pořádek ve svých zdravotních záznamech, chtějí mít přehled o užívaných lécích, v případě zdravotních problémů si přivolat pomoc tlačítkem Alarm, získat doprovodné zdravotní informace a u chronických onemocnění mít možnost zpětné kontroly a vyhodnocení zaznamenaného stavu. V neposlední řadě mohou uživatelé mít také možnost své záznamy konzultovat s lékařem. Aktuální moduly, které jsme vyvinuli ve spolupráci s partnery, mohou pomoci sledovat vývoj nemoci pacientům s epilepsií, roztroušenou sklerózou, pacientům s inkontinencí atd. Nicméně H‑BOOK obsahuje i obecnější nástroje, jako jsou menstruační kalendář, záznamník BMI, modul pro diabetiky i kardiaky. A pokud bychom nakoukli pod pokličku, aktuálně připravujeme zajímavé doplnění modulu pro alergiky a astmatiky.

  • Proč alergici a astmatici?

Procento alergiků je v populaci velmi vysoké. Sám kolem sebe znám mnoho lidí, kteří trpí nějakou formou alergie. A právě pro ně jsou kromě přehledu o průběhu velmi důležité i správné informace, zejména v době pylové sezóny. Existuje sice pylová informační služba, nicméně neexistuje nástroj pro komplexní přehled zdravotního stavu alergiků. A právě toto spojení budeme aktuálně přinášet v H‑BOOK. Tím umožníme pacientům mít přehledně vše na jednom místě. Tematika alergie a alergického astmatu spolu úzce souvisí a obě diagnózy lze zařadit do podobné skupiny. Tudíž i pro astmatiky může být naše aplikace přínosem.

  • Chystáte v krátkodobém horizontu ještě další specializované moduly?

Jak jsem naznačil již v předchozích otázkách, H‑BOOK je „živý organismus“ a neustále se rozvíjí. Chceme rozšiřovat již stávající moduly, ale i chystat zcela nové. Typickým příkladem může být část, která je určena diabetikům či pacientům s urologickými obtížemi. Zejména diabetes je aktuálně velmi diskutované téma. Modul pro diabetiky si neklade za cíl sofistikované propojení s konkrétním přístrojem pro dávkování inzulinu, ale chce pomoci zejména diabetikům 2. typu, kteří si denně zapisují měřené hodnoty glykémie různě na papírky. My nabízíme možnost mít informace na jednom místě a přehledně si je pak vyhodnotit. Prostě to, co již pacient běžně dělá, jen rychlejší a přehlednější formou.

  • Co považujete za hlavní přednosti aplikace H‑BOOK?

Obrovský potenciál spatřuji zejména v modularitě a otevřenosti celého projektu. H‑BOOK je postaven jako univerzální řešení, ke kterému můžeme v podstatě neomezeně přidávat další záznamové moduly, doplňovat informace a reagovat na zajímavé podněty uživatelů. Hlavně oni nám pomáhají aplikaci dále ideově rozvíjet. Aplikace jako taková pak klade důraz na jednoduchost ovládání. Zejména ve verzi pro mobilní telefony, kterou považujeme za důležitou právě v „terénu“, kdy uživatel potřebuje například uloženou informaci pro lékaře. Graficky zajímavější je pak verze pro tablety. Ty přece jen mají větší displej, a údaje tak jdou zobrazit přehledněji. Důležité je ale zmínit, že obsahem jsou verze pro mobilní telefon i tablet stejné a záznamy uložené v jednom zařízení se dají synchronizovat do zařízení druhého v rámci stejného operačního systému.

  • Odkud berete medicínsky garantované informace?

Hlavním cílem H‑BOOK je správa vlastních zdravotních záznamů. V rámci propojení informací, které v sekci Moje informace aplikace nabízí, pak slouží H‑BOOK zejména jako agregátor. Uživatel tak má po ruce na jednom místě bez nutnosti dalšího složitého hledání na internetu informace o příbalových informacích léků, aktuálním pylovém stavu atd. Nicméně tyto informace aplikace čerpá z portálů třetích stran, které jsou do projektu zapojeny.

  • Spolupracujete s odbornými společnostmi či pacientskými organizacemi?

Samozřejmě. A bez jejich podpory by H‑BOOK nebyl tím, čím aktuálně je. Pomáhají nám vyvíjet jak cílené záznamové moduly pro pacienty s chronickými onemocněními, tak mravenčí prací v rámci osvětových programů. Mohu vyzdvihnout partnerství s organizací EpiStop, která participovala na vývoji modulu pro epileptiky, a Státní zdravotní ústav, který poskytl záštitu na svých webových stránkách a umožnil propojení např. v rámci výživového poradenství. Nicméně je mnoho dalších partnerů z řad odborných společností či pacientských organizací, jako např. Linkos či McKenzie Institutu. Vývoj podpořily i farmaceutické společnosti ALK, Egis a Pfizer.

  • Jaké jsou hlavní výhody H‑BOOK?

Aktuálně mají uživatelé možnost zdarma aplikaci stáhnout a používat jak pro zařízení se systémem iOS, tak i Android, což považuji za nesmírně důležité, i proto nám neustále narůstá počet stažení. Naše filosofie byla od počátku taková, byť jsme startovali pouze s verzí pro iPad. Chceme prostě tuto službu nabídnout všem. Jako další výhodu spatřuji uživatelovu svobodu.

  • V čem se liší od konkurenčních projektů?

H‑BOOK jde zcela odlišnou cestou než podobné projekty zdravotních pojišťoven. Uživatel si sám rozhoduje, co si do aplikace zadá. Jsme si vědomi, že na jednu stranu to klade vyšší nároky na disciplinovanost uživatele, na stranu druhou je aplikace naprosto nezávislá právě na datech ze zdravotních pojišťoven. A v tom je myslím H‑BOOK unikátní – svojí nezávislostí a otevřeností všem.

  • Proč by ji měli pacienti a lékaři používat?

Je na každém z nás, zda využijeme moderních technologií k tomu, aby nám pomáhaly. Je jedno, zda jsem zdravý člověk, pacient či lékař. H‑BOOK může pomoci všem. Každý z nás chodí na přeočkování proti tetanu. Přiznejme si, víme, kdy se máme dostavit k lékaři na další dávku? Chronický pacient či alergik, který pravidelně chodí na terapii před pylovou sezónou, si může nastavit připomínky k dalším dávkám léku. Jste epileptik a tušíte, že se blíží záchvat vyvolaný vaším chronickým onemocněním? Použijete tlačítko alarmu v aplikaci. A lékař, který akutně ošetřuje pacienta, ke kterému nemá jeho zdravotní dokumentaci, hned zjistí případné doplňující informace o jeho stavu. To vše je prostě H‑BOOK.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.