Přeskočit na obsah

Hazard, nebo hazardní doporučení?

Bývaly doby, kdy bylo největším trestem pro dítě takzvané domácí vězení. Mívali jsme zaracha a nemohli jsme ven, za trest. V posledních letech to bývá naopak. Děti abyste ven honili za trest. A některé dospělé taky.

A přitom to každý ví, nebo možná skoro každý. Nejlepší léčba je prevence a nejlepší prevence civilizačních chorob je pohyb na zdravém vzduchu. Pravidelným pohybem se dá vylepšit nejenom tělesná hmotnost, funkce kardiovaskulárního systému i metabolické parametry. Delší procházka přírodou v neposlední řadě vylepší náladu a sníží hladinu stresu.

Na stránkách Stop obezitě jsem našel krásný odstavec, který o pohybu v přírodě hovoří v samých superlativech: „Vědecké týmy po celém světě deklarují, že pobyt a zejména pohyb v přírodním prostředí skýtá nespočet benefitů v oblasti fyzického, psychického i duševního zdraví člověka. Pobyt a cvičení na čerstvém vzduchu posiluje náš kardiovaskulární i imunitní systém. Nerovnosti povrchu stimulují správným způsobem naši koordinaci a stabilizační systém, chůze po měkkém povrchu zase působí pozitivně na náš kloubní systém a svalový aparát. Sluneční paprsky, které si můžeme užít jen venku, potřebuje naše tělo k přeměně a tvorbě některých hormonů a vitaminů. Zelená barva, kterou jsme v přírodě obklopeni, má zase vysoce relaxační účinky.“

Jenže ne každý je založením venkovní typ a právě ti, kteří by pohyb na vzduchu potřebovali nejvíce, dostávají občas od Českého hydrometeorologického ústavu doporučení, která jim spolehlivě zajistí alibi pro pokračování gaučového odpoledne. Nemůžu chodit ven, říkají mnohdy naši pacienti…

Přitom Český hydrometeorologický ústav je v tom trochu nevinně, strašení spolehlivě zařídí média. Zatímco v pozdním podzimu interpretují vyhlášení signálu regulace (průmyslová omezení kvůli smogu) jako doporučení venku nesportovat a uvnitř téměř nevětrat, jaro‑letním omezovačem venkovního pohybu se stala předpověď klíšťové aktivity. Má deset stupňů rizika a poslední, desátý stupeň, který na našem území panuje už od 19. května, doporučuje používat repelent, v lese (listnatém a smíšeném) chodit jen po zpevněných cestách a dvakrát denně prohlédnout celé tělo.

Některá média a následně i někteří naši pacienti tato doporučení zjednodušeně interpretují jako nechodit ven. A protože předpověď klíšťové aktivity najdete i na webových stránkách ministerstva zdravotnictví, možná by stálo za to doplnit klíšťové riziko nějakou motivační statistikou ve prospěch pohybu na zdravém vzduchu.

Jiný web o klíšťatech doporučuje pro snazší odhalení klíšťat dlouhé světlé kalhoty a ponožky zastrčené do nohavic (ano přesně tak, nikoliv nohavice do ponožek, jak se doporučuje v tropech proti pijavkám). K tomu nabízí vyšetření klíštěte (pokud nějaké chytnete), zda není přenašečem některé z trojice chorob přenosných na člověka. Borelióza za 580, encefalitida za 750, anaplazmóza za 580 a všechny najednou za 1 470 korun.

Naštěstí Češi obecně (s výjimkou výše zmíněných lenochů alibistů) neberou podobná omezení úplně vážně a tak nás o minulém víkendu bylo v přírodě dost a dost. Dálkového pochodu Praha–Prčice se zúčastnilo skoro 21 904 lidí a podstatně komornější pivovarskou čtvrtku (pivovar Holba Hanušovice) absolvovalo 4 187 turistů, bez ohledu na klíšťata a téměř celou cestu v listnatém nebo smíšeném lese, včetně 116 osob starších sedmdesáti let a 792 dětí.

Nedbat na různá doporučení a porušování zákazů občas vypadá jako národní sport, konec konců jedno lidové pseudorčení říká, že zákazy jsou od toho, aby se porušovaly. Někdy, zejména v případě důvěryhodných institucí, by ale zákaz nebo doporučení nedodržel jen vyslovený hazardér. Takovou institucí by mohla být třeba Horská služba, kdyby se svou důvěryhodností nehazardovala sama.

Naučná stezka Bílá Opava v Jeseníkách si dlouho vystačila s nápisem NÁROČNÁ TURISTICKÁ STEZKA, relativně nové upozornění Horské služby ovšem povýšilo náročnost na ohrožení života.

Z důvodu vysokého objektivního nebezpečí úrazu a ohrožení života Horská služba důrazně nedoporučuje pohyb po turistické cestě.

Zachoval jsem se jako hazardér. Skoro celý víkend v listnatém lese, bez repelentu a bez světlých kalhot, do kterých bych mohl zastrčit ponožky, jsem si zlepšoval koordinaci a stabilizační aparát pohybem na nezpevněném a nerovném povrchu v přírodě, kam mi vstup (asi kvůli velkému množství schodů) důrazně nedoporučila Horská služba a kvůli nejvyššímu stupni rizika aktivity klíšťat web ministerstva zdravotnictví prostřednictvím médií. Cestou jsem potkával ostatní hazardéry všech věkových kategorií.

 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.